Військова поліція в Україні: Навіщо вона потрібна і чому її досі немає

В Україні знову заговорили про створення Військової поліції. Втім, ця тема в нашому інформпросторі вже друге десятиліття, а віз і нині там

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Військова поліція в Україні: Навіщо вона…

Днями міністр оборони України Андрій Таран оголосив про плани створити в Україні військову поліцію з повноваженнями здійснювати досудове слідство.

Міністр зазначив, що це допоможе прискорити розслідування багатьох випадків в зоні проведення ООС. Наразі, коли на Донбасі гине військовий, доводиться чекати на прибуття органів правопорядку, адже тільки вони можуть проводити розслідування, і, як наслідок, втрачається багато часу.

Читайте також: Новий поворот у справі Журавля: Чому Хомчак намагається перекласти вину на загиблих

Світовий досвід

Сьогодні Військова поліція існує в більшості європейських країн, а також у США, Канаді і навіть на Росії.

Зокрема, Військова поліція США налічує понад 30 тисяч осіб при загальній чисельності американської армії в 1 млн осіб (3% від чисельності армії). Служба підтримує дисципліну серед військовослужбовців, веде розслідування військових злочинів, а також бере участь у проведенні антитерористичних заходів.

Чисельність особового складу Військової поліції в Німеччині складає близько 4,5 тисяч осіб при чисельності армії в 325 тисяч осіб (1,4% від чисельності армії). Вона охороняє військові об'єкти, органи управління, забезпечує безпеку транспортних перевезень і підтримує дисципліну у військових формуваннях.

У Великій Британії чисельність військово-поліцейських підрозділів перевищує 5 тисяч осіб при загальній чисельності армії 195 тисяч осіб (2,5% від чисельності армії). Там вона має назву Поліція Міноборони і гарантує безпеку військовослужбовців, охорону озброєння, військової техніки і майна на військових об'єктах.

Військова поліція в країні НАТО

Цікаво влаштована Військова поліція Швейцарії. Вона комплектується з поліцейських, які проходять строкову військову службу. Функції у неї ті ж самі, що й у поліції взагалі – вона має право затримати людину на 12 годин, а далі суд має ухвалити рішення щодо подальшого утримання під вартою. Але дисциплінарні стягнення, до яких належить і короткострокове взяття під варту, накладаються командирами військових підрозділів.

Але варто зауважити, що у Швейцарії працюють військові суди та військова прокуратура і всі злочини, здійснені військовослужбовцями, підлягають їхній юрисдикції. Також у Швейцарії діє Військовий кодекс.

Росія ж під вивіскою Військової поліції використовує свої війська на території інших держав. Зокрема, в Сирії.

Історія питання в Україні

Власне, ідея створення такого військового слідчого органу в Україні далеко не нова і мусолиться вже не одне десятиліття. Ще у лютому 2008 року рішенням РНБО під головуванням президента Віктора Ющенка було визначено перетворення Військової служби правопорядку у Військову поліцію, із покладенням на цей орган завдань з попередження, виявлення та досудового розслідування військових злочинів. Однак далі декларацій тоді справа не просунулась.

В січні 2015 року, коли президентом вже був Петро Порошенко, у Верховній Раді зареєстрували проект закону "Про Військову поліцію" з номером 1805. Ініціаторами виступили Микола Паламарчук і Віктор Король з "Блоку Петра Порошенка", однак документ так і не був включений до порядку денного Ради. Законопроект забракували на рівні комітетів як такий, що розбалансовує слідчі органи в державі.

Однак, від самої ідеї не відмовились. У червні 2015 року, постановою Верховної Ради було затверджено План законодавчого забезпечення реформ в Україні, яким передбачено надання Військовій службі правопорядку повноважень щодо здійснення досудового розслідування кримінальних правопорушень та ведення оперативно-розшукової діяльності (щоправда, лише спільно з Національною поліцією), а також створення на її основі Військової поліції.

Більше того, у червні 2016 року Стратегічним оборонним бюлетенем і у березні 2017 року Державною програмою розвитку Збройних сил України на період до 2020 року (обидва документи затверджуються указом президента) було передбачено реформування Військової служби правопорядку у Військову поліцію, з наданням їй повноважень на здійснення досудового розслідування злочинів та ведення оперативно-розшукових справ. Щоправда, на цьому і зупинилися.

Після зміни влади в країні це питання знову підняли. У листопаді 2019 року президент Володимир Зеленський в рамках переходу Збройних сил України на стандарти НАТО доручив керівництву Міноборони до 31 грудня 2019 року створити сучасний ефективний правоохоронний орган – Військову поліцію. Міністром оборони тоді був Андрій Загороднюк, який не вклався у відведені терміни, а в березні 2020 року взагалі був відправлений у відставку.

Як є зараз

Станом на сьогодні правоохоронні функції у складі Збройних сил України виконує спеціальне формування під назвою Військова служба правопорядку (ВСП) у Збройних Силах України. Вона існує від 19 квітня 2002 року, коли було видано перший наказ про початок формування її структурних підрозділів.

Основними завданнями ВСП є виявлення причин, передумов і обставин злочинів та інших правопорушень, вчинених у військових частинах та на військових об'єктах, розшук осіб, які самовільно залишили місця служби, а також захист майна ЗСУ від розкрадання та інших злочинних посягань.

Також Військова служба правопорядку бере участь в охороні військових об'єктів та забезпеченні громадського порядку і дисципліни серед військовослужбовців, включно з триманням на гауптвахті.

Також ВСП має забезпечувати виконання кримінальних покарань стосовно військовослужбовців, засуджених судом до тримання у дисциплінарному батальйоні.

Крім цього, ВСП має брати участь у протидії диверсійним проявам та терористичним актам на військових об'єктах і гарантувати безпеку дорожнього руху військових транспортних засобів.

Військова служба правопорядку регулює дорожній рух

А під час дії режиму воєнного або надзвичайного стану ВСП повинна брати участь у боротьбі з ворожими диверсійно-розвідувальними групами, організації збору, супроводження та охорони військовополонених, забезпечення дотримання комендантської години в гарнізонах, охорони військових об'єктів, військових містечок та їхнього населення, сприяння його евакуації тощо.

Що стосується досудового слідства, довкола якого, власне, й крутиться вся ідея створення Військової поліції, то Військова служба правопорядку має повноваження лише сприяти у межах своєї компетенції іншим органам, які займаються такими справами (органам дізнання, органам попереднього (досудового) слідства, судовим органам, органам державної влади тощо).

Простіше кажучи, сьогодні ВСП у разі виявлення діяння, що має ознаки кримінального правопорушення, має повноваження лише провести службове розслідування (опитати свідків і оформити відповідні протоколи) і направити матеріали про це до поліції чи іншого правоохоронного органу.

Читайте також: Закрити Морпіха: Що стоїть за арештом комбата Лановенка

Як хочуть зробити

Ідея реформування Військової служби правопорядку у Військову поліцію передбачає наділення новоствореного органу повноваженнями здійснювати досудове слідство.

Якщо говорити про стандарти НАТО, то Військова поліція має бути повноцінним правоохоронним органом, який матиме весь необхідний інструментарій для боротьби з військовими злочинами та забезпечення правопорядку у військовому відомстві.

Себто, Військова поліції має розслідувати злочини, вчинені як військовослужбовцями, так і щодо них. Також, у передбачених законом випадках забезпечувати виконання кримінальних покарань та застосування адміністративних стягнень у виді арешту з утриманням на гауптвахті.

Враховуючи нинішні функції Військової служби правопорядку, новостворена Військова поліція також повинна залишити за собою обов'язки щодо протидії диверсійним проявам та терористичним актам на військових об'єктах ЗСУ та у системі Міноборони.

Також є думка, що діяльність Військової поліції має поширюватися на всі військові формування, а не лише на Збройні сили України. Її ж діяльність може спрямовуватися і координуватися міністром оборони.

Принциповий момент полягає у тому, що Військова поліція має комплектуватися військовослужбовцями, а її слідчі підрозділи – військовослужбовцями, що мають вищу юридичну освіту та військові офіцерські звання.

Військова служба правопорядку перевіряє документи

У чому складнощі

Однак, є низка обставин, які змушують законодавців ламати голови. Зокрема, стаття 17 Конституції України чітко визначає, що військові формування, на відміну від поліцейських органів, не можуть бути використані для обмеження прав і свобод людини.

Виходить, що права військовослужбовців не можуть обмежуватись іншими військовослужбовцями, а лише особами, які виконують поліцейські функції.

Тобто, якщо Військовій поліції хочуть надати слідчі функції, вона не може складатися з військовослужбовців – це мають бути або держслужбовці, або інші фахівці з відповідною підготовкою. А це, багато в чому, підриває саму ідею військового слідчого органу. Хоча, приклад Швейцарії показує, що можливий і такий варіант.

Які перспективи

Очевидно, що до законопроекту №1805 Паламарчука-Коваля повертатись не будуть. У кращому випадку – його візьмуть за основу і кардинально перепишуть, враховуючи багаточисельні зауваження. Або з нуля напишуть новий.

Наразі ані чинний міністр оборони Андрій Таран, який днями підняв це питання, ані будь-хто інший жодних документів, які в деталях розкривали б концепт Військової поліції в баченні нинішньої української влади, не оприлюднив.

Натомість обмовився про нього начальник групи зв'язків з громадськістю Головного управління Військової служби правопорядку ЗСУ підполковник Володимир Потапов. 10 грудня 2020 року в інтерв'ю "Армія FM" він розповів, що ВСП підготувала свій проект закону "Про Військову поліцію", який вже направлено на погодження до органів державної влади.

Читайте також: Шефредакторка "Армія FM" Ірина Сампан: Прихильники ретранслюють наш сигнал на окуповані території

За словами речника ВСП, цим законопроектом пропонується утворити правове підґрунтя для створення Військової поліції як правоохоронного органу, призначеного для підтримання правопорядку в системі Міністерства оборони України.

"Мінекономрозвитку, Мінцифри, СБУ, НАБУ і Мінінфраструктури погодили законопроект. Однак свої зауваження до проекту закону висловили Служба зовнішньої розвідки, Управління державної охорони, адміністрація Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, МВС, Нацгвардія, Нацполіція і ДБР. Але всі правки вже врегульовано і законопроект готовий", – повідомив Володимир Потапов в інтерв'ю "Армія FM".

Також він запевнив, що наразі ВСП повністю готова взяти на себе поліцейські функції організаційно та кадрово, а також має для цього необхідну матеріальну базу. Щоправда, як вони збираються обійти статтю 17 Конституції, речник ВСП не сказав.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme