"Вільхи" і "Оплоти". На що підуть додаткові 9,5 мільярдів для української армії

Днями на найвищому рішенні було прийняте рішення про збільшення фінансування ЗСУ на 9,5 млрд грн

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
"Вільхи" і "Оплоти". На що підуть додатк…

Depo.ua продовжує відстежувати ситуацію навколо війни на Донбасі, а також слідкувати за навколовоєнними подіями. А вони також є досить цікавими.

Як відомо, 10 липня цього року Рада національної безпеки і оборони України прийняла рішення "Про невідкладні заходи щодо фінансування потреб національної безпеки і оборони України у 2017 році". А вже 12 липня президент України Петро Порошенко ввів це рішення РНБО у дію, підписавши відповідний указ.

Згідно з цим рішенням Кабінет міністрів має внести до Верховної Ради пропозиції про внесення змін до державного бюджету щодо встановлення додаткових бюджетних призначень для Міністерства оборони України, Національної гвардії, Головного управління розвідки Міноборони, Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту України, Національної поліції України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Управління державної охорони України, Міністерства юстиції.

Тобто, уряду доручено внести до Верховної Ради пропозицію збільшити витрати загального фонду державного бюджету на 2017 рік на безпеку і оборону на суму 9,5 мільярдів гривень: 3,5 із загального фонду та 6 – із спеціального фонду держбюджету. Гроші на це планують взяти з конфіскованих коштів осіб з оточення екс-президента Віктора Януковича.

Зокрема 1 мільярд гривень має піти на закупівлю озброєння та військової техніки, 1,4 мільярда – на закупівлю та виробництво боєприпасів. Ще мільярд хочуть виділити на будівництво житла для військовослужбовців. На сучасне озброєння та військову техніку має піти 600 мільйонів гривень (зокрема, на виконання дослідно-конструкторських робіт з розробки новітнього ракетного озброєння – 300,0 млн гривень, поставку бронетанкового озброєння БМ "Оплот" – 300,0 млн гривень).

При цьому, глава держави особливо наголосив на двох одиницях озброєння: "У тому числі, буде налагоджено виробництво новітньої бронетехніки, включаючи танки "Оплот", налагоджено виробництво новітніх ракетних комплексів "Вільха" та інших позицій, які дозволять нам значно покращити і посилити можливості наших Збройних сил".

Але якщо необхідність у "Вільхах" не викликає сумніву, адже дані ракети є важливою складовою у формуванні Україною потужного ракетного щита, то щодо "Оплоту" є певні сумніви.

Як відомо, ракета "Вільха" має дальність польоту 100 км, здатна нести різні види бойових частин, які працюють по наземним, морським і повітряний цілям, створена з вітчизняних комплектуючих (без використання російських) і має високу маневреність.

Варто нагадати, що "Вільха" – це абсолютно нова розробка українських зброярів, яка лише нещодавно успішно пройшла випробування і вперше потрапить на озброєння Збройних сил України. Але після того, як потрапить – Росія муситиме розуміти, що і до неї може прилетіти українська ракета, яку не зможуть перехопити їхні сили ППО.

Що ж стосується танків "Оплот", то вони дуже потужні і сучасні – це факт, визнаний світом. Але тут виникає інше питання: чи настільки вони потрібні українській армії, враховуючи їх дороговизну та наявність більш дешевих аналогів?

Нагадаємо, що танковий парк України на початок 2014 року складався з 10 танків Т-84 "Оплот" і 1100 Т-64, з яких 76 були модернізовані до рівня Т-64БМ "Булат". Ще до 650 Т-64, а також до 273 Т-80 і до 474 Т-72 знаходилися на зберіганні. Наразі ж Збройні сили України на Донбасі переважно використовують старі танки Т-64 та модернізовані Т-64БМ "Булат".

У той же час БМ "Оплот" – це модернізований Т-84. Вартість одного танку "Оплот" становить близько 4,9 мільйонів доларів і вони активно постачаються для Королівської армії Тайланду. У той же час експортна вартість "Булату" – 1 млн доларів. У Міноборони взагалі нещодавно стверджували, що за вартість одного проданого закордон "Оплота" можна відремонтувати та модернізувати десятки Т-64 до рівня "Булат".

За різними даними, сьогодні на складах Міністерства оборони знаходяться від 700 до 800 танків, які дісталися у спадок від Радянського Союзу. Звісно, не всі вони підлягають відновленню, але в цілому "сировини" для "Булатів" вистачає.

Якщо говорити про бойові якості, то "Булати" практично не програють "Оплотам". В обох танків на озброєнні 125-міліметрова гармата і керована протитанкова ракета "Комбат". "Оплоти" мають трохи більший запас ходу – 400 км (500 км з додатковими баками) проти 385 у "Булату". Обидва танки мають динамічний захист ("Ніж" в "Булату", "Дуплет" в "Оплоту"), плюс в "Оплоту" більш міцний активний захист "Заслін". Важливою перевагою "Оплоту" є наявність тепловізора, що дозволяє вести бій вночі. Але нічний танковий бій на Донбасі сьогодні майже виключений.

Крім того, в умовах "Мінська" танкові бої взагалі не мають відбуватися. І хоч терористи порушують Мінські домовленості, втім запеклих саме танкових боїв в останні роки ми не спостерігаємо.

У зв'язку з цим напрошуються наступні висновки: або верховне головнокомандування планує на кінець поточного року – початок наступного наступальну операцію на Донбасі і йому потрібні для цього сучасні танки, або все це звичайна "гра м'язами", покликана покращити імідж Збройних сил України в очах світу. Зокрема, довести країнам-членам НАТО, що й у нас армія комплектується найновішими видами озброєння.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme