Від літаків до ракет. Яку нову зброю розробила Україна в 2016 році

За минулий рік в Україні розробили нові зразки озброєнь, які можуть достатньо сильно підсилити нашу армію

Михайло Жирохов

Третій рік війни на Донбасі вимагає від держави пильної уваги до розвитку збройних сил. І одним з основних компонентів є прийняття на озброєння нових зразків зброї і модернізація існуючих. Становище України ускладнюється тим, що будівництво армії доводиться починати практично "з нуля" - від забезпечення солдат якісною формою до облаштування пунктів постійної дислокації. Природно, що все це відбувається в умовах вкрай обмеженого бюджету, економічного тиску з боку Росії і втрати частини територій, що давали до війни 20% ВВП.

Проте, єдиний монополіст військової промисловості держконцерн "Укроборонпром" докладає зусиль для розробки нових зразків озброєння. У зв'язку з цим вкрай цікавий звіт за 2016 рік.

Як стверджують чиновники, підприємства Концерну в 2016 році створили десятки новітніх зразків озброєння: новітні бойові модулі і системи управління вогнем, інноваційні безпілотники і глибоко модернізовану бронетехніку, авіаційну техніку і цифрові системи спостереження.

Спробуємо більш детально розглянути хоча б основні розробки, якими не без підстав пишаються промисловці.

Отже, перш за все нам хотілося б відзначити викатку ДП "Антонов" першого льотного зразка літака - демонстратора Ан-132D. Незважаючи на відверті випади росіян "антоновцям" вдалося побудувати середній військово-транспортний літак без єдиної російської деталі. Зате в конструкції широко використовувалися агрегати без сумніву провідних західних компаній - перш за все «серцем» літака стали канадські двигуни від Pratt & Whitney Canada.

Реалізація такого масштабного проекту стала можлива завдяки саудівським інвестиціям передбачає його виробництва як на українських, так і на саудівських потужностях. Ан-132 призначений для перевезення до 9,2 тонн вантажу на відстані до 1270 км з крейсерською швидкістю 500 км / г.

Зараз Ан-132D готується до наземних випробувань, а перший політ цієї намічений на весну цього року.

Серйозне просування за 2016 рік відбулося і в програмі "Ракетний щит" - розробка і прийняття на озброєння високоточних далекобійних засобів ураження противника, які можуть знищувати будь-яку ціль - від підземних бункерів до кораблів і літаків.

Протягом всього року на полігонах країни відбувся ряд вогневих випробувань ракетного озброєння, в тому числі ракет класу "земля-земля" (програма "Вільха") і «земля-повітря» (програма "Дніпро"). Під час цих пусків тестувалися різноманітні системи ракетного озброєння - від роботи двигунів до систем наведення.

Для реалізації цієї програми був задіяний цілий ряд підприємств "Укроборонпрому", в тому числі "Державне Київське конструкторське бюро" Луч ", ДАХК" Артем ", НПК" Фотоприлад"та інші.

Великий потенціал українських розробників у сфері радіолокації і РЕБ все ще залишається незатребуваним. Позначається технологічне відставання, яке поступово скорочується завдяки співпраці з урядом США. Так, через гучну компанію Aeroscraft нашій країні передається технологія виробництва новітніх комплексів раннього виявлення, попередження та ідентифікації цілей AEROS. Поки це тільки один комплекс американського виробництва, який в грудні 2016 року було передано прикордонникам, які несуть службу в Приазов'ї. За допомогою радіолокаційних і оптико-електронних сенсорів AEROS може виявляти надводні, повітряні і наземні цілі на відстані до 40 км. А цифрові системи дозволяють проводити онлайн-аналіз і оперативно повідомляти про загрозу.

Вже найближчим часом на технічній базі ГК "Укроборонпром" буде розгорнуте виробництво комплексів з американських комплектуючих, але з максимальною місцевої локалізацією виробництва.

По всій видимості, з американської сторони така схема передачі технологій визнана вдалою і дуже ймовірно ми скоро побачимо український варіант знаменитої автоматичної гвинтівки М-16, про виробництво якої у співпраці з все тією ж Aeroscraft заявлено буквально на днях.

Незважаючи на заяви "Укроборнпрома" про успішні випробування численних бойових модулів для застарілих зразків радянської бронетехніки - як, наприклад, "Вій" або "Тайпан" - говорити про якийсь прорив поки рано. Хоча б тому, що в інтересах ВСУ не проведено жодної модернізації БМП-1/2 або "Дозор-Б". До речі, останній проект теж близький до провалу незважаючи на те, що цей зразок дуже перспективний і вже серійно випускається в Польщі. Сподіваємося, що в цьому році ми побачимо в числі переданих армії не тільки жалюгідні 10 машин.

Дуже великий заділ зроблений для озброєння піхотних частин новою мінометною технікою. Незважаючи на невдачі з 120-мм "Молотом" дуже великі надії військові покладають на 60-мм міномет М60 "Камертон". Ця зброя необхідна на передовій «вже вчора». Адже невеличкий за вагою міномет (всього 19 кг) дозволяє ефективно знищувати противника, що знаходиться в окопі і укритті на дальності до 3,7 км. Правда, залишається відкритим питання з виробництвом боєкомплекту - адже розробник пропонує для нього унікальну 60-мм осколково-фугасна міну, яку на даний момент фактично ще не існує.

Можна констатувати деяке просування у справі насичення армії і силових структур безпілотними літальними апаратами. На сьогодні немає ясності з виробництвом польських апаратів фірми WB Electronics S.A. на потужностях в Чернігові, хоча було заявлено, що воно почнеться ще влітку 2016 року, проте на сьогодні таких апаратів у військах немає. Зате на полігоні відзначений ще один безпілотник від цієї фірми. Чи означає це, що рішення (і значить і фінансування) ще не прийнято - поки неясно.

Як і неясна доля БПЛА від ДП "Антонов" - "Горлиця". Апарат показували на різних виставках і презентаціях, характеризуючи його як сучасний засіб, за допомогою якого можливо вести спостереження за противником або за цілими потенційно небезпечними напрямами, а в разі необхідності - наносити удар високоточним озброєнням. Однак знову таки змушені констатувати, що цей зразок також не прийнятий на озброєння жодною з силових структур країни.

\

Закінчуючи розповідь про новинки "Укроборнпрому", треба враховувати, що це лише верхівка айсберга - те, що можна показати публічно. Ще дуже багато різних зразків зараз проходять різні стадії випробувань і сподіваємося, що в цьому році ми побачимо чимало цікавого - і не тільки в павільйонах виставки, а й безпосередньо на фронті.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Війна