Сюрприз для Порошенка: Чому армія голосувала за Зеленського і Бойка

Після першого туру президентських виборів кількість претендентів на посаду верховного головнокомандувача ЗСУ на наступні п'ять років зменшилась до двох

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Сюрприз для Порошенка: Чому армія голосу…
Фото - REUTERS

31 березня відбувся перший тур виборів президента України. До другого туру вийшли комік Володимир Зеленський і чинний президент Петро Порошенко, кожен з них має власне бачення як на розвиток країни в цілому, так і на розвиток її Збройних сил.

 

Але зараз не про це. Depo.ua проаналізував результати виборів у "армійських" округах і ось що з того вийшло.

 

Як відомо, на території Донецької та Луганської областей поблизу зони проведення Операції Об'єднаних сил для військовослужбовців було утворено 79 спеціальних виборчих дільниць. На момент написання даного матеріалу, в систему ЦВК були внесені дані протоколів 73 спецдільниць, за результатами яких переміг чинний президент Петро Порошенко.

 

Однак, ця перемога не така суттєва, як очікували у штабі Порошенка, та й в цілому результати, м'яко кажучи, відверто дивують.

 

Отож, за підсумком підрахунків голосів на 73-х спецдільницях військовослужбовці проголосували наступним чином:

 

1. Порошенко – 11580 голосів

2. Зеленський – 11255 голосів

3. Гриценко – 1095 голосів

4. Тимошенко – 939 голосів

5. Кошулинський – 922 голосів

6. Смешко – 893 голосів

7. Ляшко – 655 голосів

8. Бойко – 555 голосів

9. Вілкул – 344 голосів

 

В першу чергу звертає на себе увагу сумарні 899 голосів за відкрито проросійських кандидатів – Бойка і Вілкула. Тобто, майже тисяча військовослужбовців проголосували за адептів країни, проти якої вони зараз воюють. У соцмережах таких військовослужбовців вже прозвали "військовими заробітчанами", які пішли на контракт в ЗСУ заради високих зарплат і які готові в будь-який момент "перевзутись у стрибку" і перейти на бік ворога. Радує, що таких виявилося відносно небагато.

 

1095 голосів за колишнього міністра оборони Анатолія Гриценка також багато про що говорять. В першу чергу про те, що не такого верховного головнокомандувача хочуть собі бачити військові, як би Анатолій Степанович не намагався зробити собі імідж "справжнього полковника".

 

Читайте також: Вибори-2019: Що буде з оборонкою, якщо переможе Гриценко.

 

І не такого, як Юлія Тимошенко, яка зі своїм популізмом і бажанням "підкупити всіх" високими зарплатами добралась навіть до армії, зовсім забувши при цьому про стратегічну мету – шлях до НАТО. Результат – жалюгідні 939 голосів військовослужбовців. І навіть ряжені псевдокіборги не допомогли.

 

Читайте також: Вибори-2019: Що буде з оборонкою, якщо переможе Тимошенко.

 

Але найцікавіше як завжди на вершині. Майже однакову кількість голосів військовослужбовців набрали чинний верховний головнокомандувач Петро Порошенко і комік Володимир Зеленський, який за все своє життя в армії був хіба що з концертами.

 

В принципі, якщо проаналізувати передвиборчі програми обох кандидатів, то їх "воєнні доктрини" багато в чому подібні, з однією лише різницею: Порошенко агітує за перемогу, тоді як Зеленський – за мир.

 

Читайте також: Вибори-2019: Що буде з оборонкою, якщо переможе Порошенко.

 

Читайте також: Вибори-2019: Що буде з оборонкою, якщо переможе Зеленський.

 

Якщо поглянути на карту результатів голосування на спецдільницях, то чітко проглядається одна цікава тенденція: Порошенко переміг на більшості дільниць безпосередньо на передовій, тоді як Зеленський – більше в тилу. Якщо взяти дані по 10-кілометровій прифронтовій зоні, то 16 дільниць за Порошенка і лише 7 за Зеленського. Наглядна ілюстрація того, хто саме хоче миру, а хто перемоги, чи не так?

 

 

Але в цілому, висновки напрошуються досить двоякі. З одного боку Порошенко в армії переміг, а це означає, що його авторитет серед військових більший, аніж у будь-кого іншого. А з другого боку, якщо порівняти підтримку Порошенка в армії з сумарною підтримкою його опозиціонерів, то результат вийде не на користь чинного лідера армії, і це має насторожити в першу чергу самого Порошенка.

 

Також не можна не відмітити, що таке пістряве голосування свідчить про відсутність цензури і адмінресурсу в Збройних силах України. І такий "розгул демократії" є беззаперечним здобутком Порошенка, який, менше з тим, вже зіграв проти нього самого.

 

Зрештою, в армії служить такий самий вирощений на "Сватах" народ України, як і всюди, ще й до того ж з різних регіонів, тому немає нічого дивного у тому, що симпатії так розпорошились. Крім того, професія військовослужбовець в Україні масово почала формуватись відносно недавно (не рахуючи паркетних офіцерів довоєнних часів), тому такого явища, як "цехова солідарність" серед військових ще немає.

 

Плюс можна згадати вічне невдоволення простих солдат, які пішли служити до війська на контракт на хвилі патріотизму після Революції гідності, офіцерами, які багато де зберігають свої посади з часів кучмівського пост совка, або були на цьому совку виховані. Все це вже не перший рік призводить до ситуацій, коли попри всі реформи і зміни на краще в армії, прогресивні солдати все одно ненавидять совкових офіцерів, а в їх особі і все начальство в цілому.  

 

Кілька років тому один з нових працівників Міністерства оборони сказав, що в сучасній українській армії відповідають вимогам часу і мають бажання прогресувати лише рядові бійці, молодший офіцерський склад і генералітет, а все, що між ними – суцільне совкове болото. Схоже на те, що саме це недореформоване "совкове болото" й переполовинило рейтинг чинного головнокомандувача. Але це не точно.

 

В цілому ж висновок напрошується простий і досить сумний: скільки армію не реформуй, скільки не залучай волонтерів до цих реформ, скільки нової військової техніки в неї не вкладай, а у вирішальний момент про це згадають далеко не всі. Тому що завжди може з'явитись веселий продюсер улюбленого серіалу і "по приколу" знівелювати все, відключивши в головах людей здатність "думати". І дарма, що цей продюсер відкрито цитує Путіна і збирається вирішувати проблему Донбасу за  його ж, путінським, сценарієм. Хто ж про це "думає"?

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"