В СБУ пояснили, що заважає блокувати ворожі Telegram-канали

Інформаційна війна Росії проти України має багато механізмів та інструментів. Служба безпеки України стикається з труднощами у боротьбі зі негативною пропагандою з боку агресора

Редактор стрічки новин
В СБУ пояснили, що заважає блокувати вор…
Фото: Скріншот

Про це розповів співробітник департаменту кібербезпеки СБУ Ілля Вітюк під час всеукраїнського форуму "Україна 30. Культура. Медіа. Туризм", передає Depo.ua.

Він наголосив, що СБУ поважає свободу слова, однак вона ніяк не морже охоплювати "цілеспрямоване маніпулювання суспільною свідомістю, проведення підривних інформаційних операцій, негативну пропаганду, яка є загрозою національній безпеці".

"У складі спецслужб російської федерації, як і багатьох інших іноземних держав, діють спеціальні підрозділи, безпосереднім функціональним завданням яких є створення сталих позицій у інформаційному просторі, проведення інформаційних операцій, спеціальних інформаційних акцій у тому числі підривних і деструктивних. Більше того є визначені підрозділи спеціалізація яких – конкретно Україна", – сказав представник спецслужби.

Він наголосив, що в умовах гібридної війни ця інформаційна агресія, що організовується та координується вказаними підрозділами, зростає на порядки.

"Ми це розуміємо, ці підрозділи нам відомі, ми регулярно отримуємо дані на підтвердження цього, які лягають у матеріали контррозвідувальної діяльності, кримінальних проваджень. Фактично ми відзначаємо, що весь інформаційний простір України фактично стає плацдармом, а інструментами стають телеканали, інформаційні портали, веб-ресурси, поштові сервіси, TeLegram-канали, так звані фабрики тролів, блогери, спільноти у соцмережах та інше", – сказав Вітюк.

Він також розповів про результати діяльності СБУ у цьому напрямку протягом 2020 року.

"За 2020 рік ми заблокували понад 2,5 тисячі спільнот у соцмережах, з мірильною аудиторією, заблоковано діяльність понад 20 ботоферм з потужністю більш ніж 60 тисяч акаунтів, нейтралізовано понад 600 кібератак та кіберінцидентів на інформаційні ресурси органів державної влади, припинено діяльність понад 20 угруповань, причетних до таких атак, і стосовно певних з них є конкретна доказова база, що свідчить, що їхня діяльність координувалася з РФ. Також оголошено підозри певним блогерам та організаторам Telegram-каналів за статтею 111 "Державна зрада" та 161 "Порушення рівноправності громадян", – розповів представник СБУ.

Він також описав деякі методи, які використовує Росія для інформаційного впливу на українців.

"Конструкція, яку використовує РФ багатошарова – охоплюється максимальна аудиторія. Групи висловлюють свою позицію щодо невдоволення владою, державними інститутами абсолютно законно на певних інформаційних майданчиках. Це отримує велику підтримку. Але є більш екстремістські речі, спрямовані на вужчу аудиторію. Ми відстежуємо ці зв'язки", – сказав Вітюк.

Водночас, за його словами, СБУ стикається з низкою труднощів при спробах заблокувати такі інформаційні канали.

"Щодо створення Telegram-каналів, там дуже цікава історія. Ми знаємо, хто розкручує ці канали, є певні механізми. Однак є багато проблемних питань. Адже сьогодні недостатньо законодавчо урегульовано інтернет-простір держави. Відсутні механізми блокування певних ворожих медіа-ресурсів, є проблема із взаємодією – відомі світові ІТ-гіганти взагалі відмовляються співпрацювати з СБУ та і з державою Україна взагалі", – сказав Вітюк.

При цьому представник СБУ відзначив консолідацію усіх правоохоронних органів у боротьбі з інформаційними загрозами нацбезпеці України.

"Та консолідація, яку фактично продемонструвати у цьому році усі правоохоронні органи та інші суб'єкти безпекового середовища, та якісна співпраця з РНБО дозволяє поступово викорінювати шкідливі інформаційні ресурси та негативний вплив окремих персоналій на інформаційний простір України", – сказав Вітюк.

Він також анонсував, що найближчим часом будуть більш вагомі та більш помітні результати у боротьбі з негативною та шкідливою пропагандою, "не зачіпаючи при цьому здорову інформаційну сферу та журналістську спільноту".

Нагадаємо, 24 лютого Київський районний суд Харкова наклав арешт на майнові права інтелектуальної власності чотирьох відомих в Україні проросійських Telegram-каналів – "Резидент", "Легитимный", "Картель" і "Сплетница".

Додамо, що 2 лютого президент Володимир Зеленський своїм указом увів у дію рішення Ради національної безпеки та оборони, яке на 5 років заборонило діяльність телеканалів, пов'язаних із Віктором Медведчуком – "112 Україна", Newsone та ZIK.

26 лютого, журналісти заблокованих рішенням РНБО телеканалів об'єдналися і створили новий телеканал - "Перший Незалежний". Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах "112 Україна", NewsOne і ZIK. Через годину після запуску ефіру вони заявили, що їх відключили від супутника, а потім від кабельного мовлення на вимогу СБУ.

Читайте також: Заборона телеграм-каналів: Навіщо Зеленський піарить Резидент, Картель, Легітімний і Сплєтніцу

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme