"Уран-9" для Путіна: Що за провальний безпілотний танк взяла на озброєння Росія

Армія Росії взяла на озброєння безпілотний танк "Уран-9", який постійно ламається

Бойовий робот "Уран-9" став черговою новою розробкою, яку армія Росії взяла на озброєння в рамках реформування збройних сил. Вперше про обкатку нового робота заговорили ще три роки тому. Тоді ж, в 2016-му, росіяни вперше продемонстрували створеного "Калашниковим" робота.

Бойовий багатофункціональний комплекс "Уран-9" виконаний на базі універсальної гусеничної роботизованої платформи "Уран". На її основі був створений і сьогодні випускається серійно робот-сапер "Уран-6". Він ще раніше був прийнятий на озброєння Сухопутних військ Росії.

До складу комплексу "Уран-9" входять два роботи: один для розвідки, інший - бойовий, а також транспортувальний тягач і рухливий пункт управління.

Бойовий робот важить близько семи тонн, потужність його двигуна - 190 кінських сил. Він може долати перешкоди заввишки до 1,2 метра. "Уран-9" оснащений автоматичною гарматою калібру 30 міліметрів, спареним з нею кулеметом калібру 7,62 міліметра і 4-ма протитанковими керованими ракетами "Атака". Робот здатний сам знаходити цілі, але відкривати вогонь зможе тільки по команді оператора з пункту управління.

"Уран-9" оснащений телевізійною і тепловізійної камерами і лазерним далекоміром.

У 2017-му році "Уран-9" направили для випробувань у Сирію. У січні того року головний редактор журналу "Арсенал Вітчизни" Віктор Мураховський повідомив про те, що "Не секрет, що Росія випробовує в Сирії низку робототехнічних виробів: не тільки систему розмінування "Уран-6", а й бойові роботизовані комплекси "Соратник" і "Нерехта". Тоді він припускав, що "Уран-9" так само опиниться в Сирії. Згодом безпілотний танк таки був помічений, а в Міноборони Росії особливо не спростовували його присутність там.

Цікаво тут інше - саме в Сирії "Уран-9" продемонстрував цілу низку недоліків. У червні 2018-го в мережу потрапив внутрішній звіт, в якому головний інженер Третього центрального дослідного інституту Міністерства оборони Росії Андрій Анісімов вказував, що елітна безпілотна система провалилася під час сирійських бойових випробувань.

Серед головних провалів називався реальний операційний радіус, який становив лише 300-500 метрів. Це було в кілька разів менше, ніж початково планували російські інженери. Також оператори постійно втрачали контроль над роботом. У звіті називалися справді шокуючі цифри: 17 разів контроль втрачався на більш ніж хвилину і двічі на 11 годин. І це при тому, що "Уран-9" працював у відкритому просторі. Операція в міських умовах, з чималою кількістю перешкод, була б набагато "фатальнішою". Не варто окремо пояснювати, що втрата контролю навіть на хвилину під час бою майже на 100% гарантує втрату машини.

Головна гармата "Уран-9" так само стріляла із затримкою або взагалі ігнорувала запити операторів. Оптика і датчики "Уран-9" не стабілізувалися при стрільбі на ходу, і машині потрібно було зупинятися. Машинні компоненти робота ламалися, а внутрішня система наведення була нестабільною і виходила з ладу. Як писав Business Insider, старший офіцер Андрій Анісімов вказав у звіті, що сучасні російські безпілотні наземні машини "не здатні виконувати поставлені завдання і класичних типах бойових операцій". За прогнозами цього офіцера, знадобиться ще 10-15 років роботи, перш ніж технологія буде готова.

Так чи інакше, "Уран-9" взяв участь в навчаннях "Восток-2018". І був взятий на озброєння на Росії. Про це заявив гендиректор концерну "Калашников" Володимир Дмитрієв.

Американське видання Task&Purpose писало, що російський безпілотний танк цілком може знову засвітитися в Сирії. І взагалі незрозуміло, чи вдалося російським інженерам виправити всі його недоліки. Та якщо ні - його можна буде закидати камінням.

"Так що ж станеться, коли американські війська зіткнуться з одним з безпілотних транспортних засобів "Уран-9", які з'являться в Сирії в найближчому майбутньому? Якщо припустити, що проведені оновлення просто сховають погані технології, то відповідь проста - вдарте по ньому каменем або чимось ще", - пише видання

Але не вся американська преса налаштована настільки скептично. Ще рік тому видання The National Interest називало "Уран-6" та "Уран-9" революційними розробками. І окремо підкреслило, що Росія випередила США.

Як відомо, в 2017-му році на морській базі в Каліфорнії пройшли випробування 50 танків-роботів. Також свій прототип розробив Китай.

Втім, враховуючи недоліки російського "Уран-9", наявність цієї розробки не є якимось проривом. Реальної користі в бою від машини, котра постійно ламається, не буде. А от шкоди вистачатиме. Зокрема для бюджету. Вартість одиниці становить близько $230 тис

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна