Українське ноу-хау: Що таке плаваючий гусеничний БТР "Плавець"

Українські зброярі не перестають дивувати, пропонуючи сміливі рішення для найбільш дефіцитних позицій озброєння ЗСУ

Українське ноу-хау: Що таке плаваючий гу…

Всі фото – Defense Express

Depo.ua продовжує відстежувати новинки озброєння ЗСУ. Під час виставки "Зброя та Безпека-2018", яка проходила в Києві з 9 по 12 жовтня, вперше був представлений бронетранспортер "Плавець", особливістю якого є гусеничне шасі.

Цей амбітний проект з'явився в результаті державно-приватного партнерства ПАТ "Харківський Тракторний Завод", ДК "Укроборонпром" та ТОВ "НВК "Техімпекс".

Київська компанія "Техімпекс" давно славиться своїми сміливими як інженерними, так і дизайнерськими рішеннями. Один лише БТР "Варан" чого вартий.

Читайте також: Що таке БТР "Варан", який ніяк не доїде до ЗСУ.

БТР "Варан" (зліва) і БТР "Плавець" (справа)

Власне, якщо порівнювати бронетранспортери "Варан" та "Плавець", то можна помітити зовнішню схожість корпусу. По суті, принципово вони відрізняються лише шасі – колісним та гусеничним відповідно. І в цьому є певна логіка, адже якщо колісних БТРів для української армії більш-менш вистачає, то з гусеничним бойовим транспортом справжня біда.

Актуальність

Як ми вже писали раніше, за оцінками військових спеціалістів, в умовах клімату і ґрунтів Донбасу гусеничні бронемашини мають перевагу над колісними БТРами, особливо на пересічній місцевості, тому наразі є більш затребуваними. У той же час, за підрахунками фахівців, станом на сьогодні недокомплект гусеничних бронемашин становить близько 500 одиниць без урахування резерву, тоді як перша вітчизняна БМП знаходиться лише на стадії проектування.

Читайте також: Бронетехніка майбутнього: Якою буде перша вітчизняна БМП для ЗСУ.

У зв'язку з цим Україна навіть змушена купувати залишки радянської гусеничної бронетехніки у країн колишнього Варшавського договору, що мало не обернулося міжнародним скандалом.

Читайте також: Скандал з БМП-1: Хто вигадав "зраду" з купівлею чеської бронетехніки.

Тому немає нічого дивного, що вирішення цієї задачі вилилось у державно-приватне партнерство.

Що собою представляє

Новий гусеничний плаваючий БТР "Плавець" – це багатофункціональна бронемашина, яка може використовуватись для озброєння механізованих підрозділів, що діють у важкопрохідних місцевостях з великою кількістю водних перешкод, зокрема і для транспортування по воді морських піхотинців.

Він має екіпаж з 3-х осіб та може перевозити до 14 десантників, для спішування яких може використовуватись відкидна апарель в задній, передній та верхній частині машини.

БТР "Плавець" розроблений на базі багатоцільового гусеничного шасі МТ-ЛБу (транспортер-тягач). При цьому в машині помітні певні зміни в конфігурації десантного відсіку та корпусу. Зокрема було змінено лобову частину корпусу. Також вона має більший нахил, що покращує морехідні якості бронетранспортера. Крім того, на "Плавець" були встановлені два потужні водомети, що дозволяють розвивати на плаву швидкість до 10,5 км/год. БТР оснащується дизельним двигуном потужністю 350-460 к.с. та механічною коробкою передач.

Корпус машини забезпечує балістичний захист екіпажу та десанту на рівні 2 за STANAG-4569, а також протимінний захист рівня 2b за STANAG-4569 (витримує підрив під днищем заряду до 6 кг вибухових речовин у тротиловому еквіваленті).

БТР "Плавець" може також використовуватись у якості основи для цілого сімейства бойових броньованих машин. На його базі може бути створено машини вогневої підтримки, управління, зв'язку, медично-евакуаційну, ремонтно-евакуаційну, РХБ захисту, інженерного забезпечення тощо.

У світі подібні машини мають попит в країнах з великими морськими кордонами.

Озброєння

Поки що БТР "Плавець" був представлений з встановленим на ньому сучасним бойовим модулем "Спис" від ТОВ "НВК "Техімпекс", що забезпечує машині досить велику вогневу міць та здатність протидіяти броньованим цілям від легкоброньованих автомобілів і до танків.

Комплекс озброєння бойового модуля "Спис" включає в себе:

- 30-мм автоматичну гармату – ЗТМ-1 (2А72), що має боєкомплект у 300 снарядів;

- 7,62-мм кулемет ПКТ з боєкомплектом у 2200 патронів;

- 30-мм автоматичний гранатомет КБА-117 (АГС-17) з боєзапасом у 125 гранат;

- протитанковий ракетний комплекс "Бар'єр", 2 пускові установки з 4 ПТУР у б/к;

- систему постановки димових завіс – 902У "Хмара".

Система управління вогнем бойового модуля "Спис" включає:

- стабілізатор озброєння – цифровий, електромеханічний, 2-площинний;

- оптико-телевізійний модуль або оптико-тепловізійний модуль;

- систему дубльованого управління бойовим модулем (управління може здійснюватись з двох робочих місць – оператора і командира).

Бойовий модуль "Спис" заряджається вже не з зовнішньої сторони, а з середини. Це суттєво підвищує бойові можливості та живучість бойової броньованої машини.

Сучасна система управління вогнем дозволяє ефективне застосування бойового модуля "Спис" проти живої сили, броньованої техніки і низьковисотних малошвидкісних повітряних цілей з мінімальною витратою боєприпасів, вдень і вночі, в будь-яких кліматичних і погодних умовах.

Система стабілізації забезпечує стабілізоване наведення і супровід в горизонтальній і вертикальній площинах наземних, повітряних і надводних цілей для ефективної стрільби з місця, на ходу і на плаву.

Крім цього, база машини придатна для встановлення гармати 122-мм 2С1, комплексу 1В12, 120-мм автоматичного міномету та інших озброєнь.

Замість висновку

Розробники стверджують, що аналогів даної машини у світі наразі немає. Це створює даному проекту додаткові перспективи, адже в такому разі Україна зможе зайняти ще одну нішу на світових ринках озброєння.

Але це питання навіть не завтрашнього дня – зараз всі думки розробників повинні бути зосереджені на тому, як довести БТР "Плавець" до серійного виробництва "обкатати" його у бойових умовах війни на Донбасі. А там він, враховуючи нездорову активність Росії на Азовському морі, може знадобитись навіть швидше, аніж хотілося б.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"