Україна озброює світ: Як ми просуваємось на ринок Латинської Америки

Україна масово постачає зброю та техніку в країни Азії, Африки і навіть Північної Америки, але з країнами Латинської Америки стосунки у цій сфері чомусь не складаються

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Україна озброює світ: Як ми просуваємось…
Фото - "Укроборонпром"

Depo.ua продовжує відслідковувати стан справ на світовому ринку озброєнь. Країни Латинської Америки завжди були сферою посилених українських інтересів у цій сфері, оскільки у цьому регіоні майже немає військових конфліктів і, відповідно, відсутні міжнародні обмеження на постачання зброї та військової техніки.

Також великою перевагою для нас на латиноамериканському ринку є те, що на озброєнні майже всіх країн перебуває багато зброї та техніки радянського виробництва, яку, по-перше, треба ремонтувати і модернізувати (а це немалий шмат діяльності "Укроборонпрому"), а по-друге, її простіше замінити на зброю та техніку виробництва пострадянських країн, аніж західних – не потрібно переучувати персонал.

І на зорі української незалежності певні кроки у цьому напрямку були зроблені. Зокрема, наприкінці 1990-років Київ уклав контракт на поставки до Еквадору комплексів протиповітряної оборони "Оса" та контракт на поставки партії винищувачів-штурмовиків Су-27. Тоді ж Перу здійснив закупки 9 військово-транспортних літаків Ан-32, а Венесуела замовила в України партію прикордонних катерів і гелікоптерів Мі-8. Але все це був розпродаж "радянського спадку", який завершився одразу ж, як не залишилось що продавати.

Що стосується наших днів і сучасної української зброї та техніки, то перша "ластівка" полетіла у ці теплі краї лише 2019 року. В серпні ми писали, що Держконцерн "Укроборонпром" виграв тендер на постачання військово-транспортних літаків до Перу на суму 65 млн доларів. У тендері брала участь компанія "Спецтехноекспорт" з літаком ДП "Антонов" Ан-178, який має замінити літак Нацполіції Перу Ан-32Б, придбаний ще у пострадянські часи.

Читайте також: Україна озброює світ: Перу купуватиме літаки, прозвані в народі "Бандерами".

Однак, днями поповзли чутки про те, що ДП "Антонов" не має в наявності жодного літака цієї моделі на продаж і нездатний виготовити нові через велику кількість у проекті російських комплектуючих, які немає чим замінити. Простіше кажучи, що цей багатомільйонний контракт з Перу перебуває на межі зриву.

Читайте також: Чому українська авіапромисловість у крутому піке.

Якщо чутки підтвердяться, це буде великим ударом не лише по іміджу українського авіабудування, але й по позиціях України на ринку Латинської Америки взагалі. Адже наразі цей контракт є єдиним значним для "Укрспецекспорту" в цій частині планети. Хоча, спроби зайти на латиноамериканський ринок мали місце й раніше, але майже всі не мали успіху.

Зокрема, у 2012 році тодішній міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко здійснив турне латиноамериканськими країнами: Бразилія, Аргентина, Перу, Парагвай, Уругвай. Під час цього турне серед економічних і політичних питань обговорювались також проблеми військового співробітництва. Однак, тоді нічого не вийшло – ринок щільно зайняла Росія, а рештки підібрав Китай.

У першій половині 2019 року шанс українській оборонці дала ситуація у Венесуелі. Власне, тоді й були озвучені серйозні сподівання щодо військово-технічної співпраці з країнами латиноамериканського регіону.

"Україна має унікальний шанс закріпитися на ринку озброєнь і військових технологій Південної Америки. Запровадження санкцій США проти РФ за втручання у конфлікт у Венесуелі змушує країни регіону шукати альтернативу російським виробникам. Адже наразі санкції ускладнили можливості оплати рахунків за продукцію і послуги російського ОПК", – заявив у травні 2019 року тодішній голова "Укроборонпрому" Павло Букін.

Як уточнив голова "Укроборонпрому", Київ пропонує свої послуги насамперед в авіаційній, бронетанковій та артилерійській сферах.

До речі, саме Перу розглядається серед найбільш перспективних партнерів України у сфері військово-технічного співробітництва у Південній Америці. Це пов'язано, насамперед, з наявністю солідного арсеналу озброєнь і військової техніки радянського зразка на озброєнні Сухопутних військ і Військово-повітряних сил цієї латиноамериканської держави. Крім того, Перу зараз реалізовує низку програм щодо переоснащення своїх Збройних сил.

Саме довкола Перу на початку 2010-х років "сперечалися" між собою українські танки БМ "Оплот" і китайські танки МБ-2000, оснащені українськими двигунами. Тоді українське підприємство з виробництва бронетехніки висунуло протест: якщо Китай буде постачати в Перу танки з українськими двигунами, то Україна не буде продавати двигуни для цього контракту, бо це шкодить просуванню українських танків на латиноамериканський ринок.

Читайте також: Чому китайські танки "VT4" витіснять українські "Оплоти" зі світового ринку.

Також цікавою з точки зору військово-технічного співробітництва виглядає Бразилія. Мало хто знає, але ще у 2017 році "Укроборонпром" відкрив своє представництво в Бразилії. Хоча спроби "навести мости" з Бразилією були й раніше. У 2000-х роках КБ "Південний" розробило космічну ракету "Циклон-4" для бразильського космодрому "Алкантара", однак проект, який міг стати початком серйозних міждержавних взаємин, так і не було до кінця реалізовано.

З обранням на початку 2019 року на посаду президента Бразилії колишнього військового і запеклого антикомуніста Жаїра Болсонару були певні сподівання постачати до цієї країни продукцію військово-промислового комплексу, однак наразі відносити між нашими державами рухаються за дещо іншим сценарієм – Україна планує купувати бразильські літаки, а не навпаки.

Читайте також: Новий штурмовик для України: Що за Super Tucano пригледів Зеленський у Бразилії.

Також серед перспективних партнерів у цьому регіоні розглядається Чилі. А от Парагвай і Уругвай, на думку військових експертів, виглядають менш привабливими в контексті військово-технічної співпраці з Україною.

Як би там не було, Україна просто змушена скористатись ситуацією у цьому перспективному регіоні планети. Адже мало того, що станом на сьогодні не існує жодного ембарго на постачання озброєнь до основних країн Латинської Америки, так ще й Росію потрохи виводять з гри на цьому майданчику.

Тим більше, що Україні є що запропонувати. Окрім літаків у нас є танки і БТРи, які набули популярності і заслужили авторитет на азійському та африканському континентах. Також все ще перспективною виглядає співпраця в аерокосмічній галузі, яка також близька до військово-політичної сфери. Тому головне – не втратити черговий шанс.

Читайте також: Україна озброює світ: Куди ми постачали зброю у 2018 році.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme