Ударний безпілотник "Сокіл-300": Що за аналог "Байрактара" зробили в Україні
Вітчизняний ударний безпілотний літальний апарат розробляли впродовж останніх півтора року, ще рік потрібен для того, щоб вивести його на серійне виробництво
- Головна
- Руслан Рудомський
-
1 грудня 2020 09:00

Днями виконуючий обов'язки гендиректора Держконцерну "Укроборонпром" Ігор Фоменко заявив, що за наявності фінансування вже у 2021 році українська армія може прийняти на озброєння український безпілотний летальний апарат "Сокіл-300", аналог турецького ударного безпілотника "Bayraktar TB2".
Читайте також: Безпілотник-диверсант від зятя Ердогана: Що за зброю Україна купила в Туреччини.
Власне, презентація макету ударного БПЛА "Сокіл-300" відбулась ще 6 листопада у приміщенні ДП "Жулянський машинобудівний завод "ВІЗАР". А його розробкою упродовж останніх 1,5 років займалося Конструкторське бюро "Луч".
Що собою представляє
Отож, "Сокіл-300" – це ударний БПЛА оперативно-тактичного рівня. Він призначений для спостереження, патрулювання з повітря, проведення розвідки та нанесення ударів на оперативно-тактичну глибину, зокрема, на морі.
Причому, на відміну від "Bayraktar TB2", у "Сокола-300" на першому місті саме розвідка, а можливість нанесення "хірургічних" ударів власним озброєнням є додатковою опцією.
Головний акцент зроблений на здатності безпілотника виявляти цілі за будь-яких погодних умов. Адже для більшості інших дронів навіть звичайна хмарність – велика проблема, не говорячи вже про дощ чи туман.
Читайте також: Як Україна розбудовує свою армію: Авіація
Характеристики
Безпілотник "Сокіл-300" може оснащуватися одним з трьох двигунів: МС-500В-05С/СE, АІ-450Т2 або Rotax 914. Власне, від цього й будуть залежати тактико-технічні характеристики комплексу.
Зокрема, максимальна злітна маса БПЛА може коливатись від 1130 кг до 1225 кг. Крейсерська швидкість – від 150 км/год (з двигуном Rotax 914) до 335 км/год (з двигуном МС-500В-05С/СE). Максимальна швидкість – до 580 км/год (з двигуном МС-500В-05С/СE).
При цьому найбільша тривалість польоту становить 26 годин з двигуном Rotax 914, що робить його ідеальним саме для розвідувальних цілей. З двигуном МС-500В-05С/СE цей показник становить три години.
Радіус дії з радіозв'язком – 150 км, завдяки ретранслятору він збільшується вдвічі – до 300 км. Максимальна дальність польоту становить від 1000 км (з двигуном МС-500В-05С/СE) до 3300 км (з двигуном Rotax 914).
До системи управління літаком входять автопілот, безплатформенна інерціальна навігаційна система, а також система для польоту по картах місцевості.
Маса корисного навантаження, яке може нести "Сокіл-300", становить 300 кг. Переважно це розвідувальне обладнання та/або озброєння.
Озброєння
Безпілотник оснащується комплексом керованого протитанкового озброєння з ракетою РК-2П з дальністю дії до 10 км.
Це нова сучасна українська ракета на базі протитанкового ракетного комплексу "Бар'єр", який активно використовується українською армією і є одним з найкращих ПТРК у світі.
Вдосконалена РК-2П стала ще надійнішою та стійкішою до перешкод противника. При цьому бронебійність РК-2П дозволяє пробивати броню будь-якого з існуючих танків у світі, не кажучи про менш захищену техніку та об'єкти.
А при використанні ракет типу РК-10 ці показники можуть бути суттєво збільшені. Також передбачено нарощування ударних можливостей комплексу "Сокіл-300" з використанням нових боєприпасів, які влучають у ціль за допомогою лазерного підсвітлювача. Але ця функція більш опціональна, аніж основна.
Розвідка
"Сокіл-300" може бути оснащений широким спектром радіоелектронного устаткування.
Насамперед це гіростабілізована оптична станція наведення, розроблена "Ізюмським приладобудівним заводом". Вона може виконувати функції спостереження, розвідки, а також наведення по лазерному каналу керованої ракети РК-2П від того ж КБ "Луч". При цьому гіростабілізована оптична станція спроможна виконувати свої функції й вдень, і вночі.
Також він може бути оснащений новою малогабаритною бортовою радіолокаційною станцією, яка розміщується у передній частині безпілотного апарату. З огляду на значну висоту патрулювання "Соколу-300", наприклад, над акваторію Чорного моря, ця РЛС може виявляти цілі орієнтовно за сотню кілометрів.
Крім цього, в арсеналі можливих засобів корисного навантаження – новий унікальний радар з синтезованою апертурою від компанії "Радіонікс" з шириною смуги захоплення території до 5 км і роздільною здатністю 0,3 м (дозволяє розрізнити, наприклад, дві БМП, що стоять на відстані 30 см одна від одної). Але найголовніше те, що цей SAR-радар дозволить забезпечити БПЛА виконання цифрового картографування місцевості й ведення розвідки навіть через хмари.
Все вищеперераховане обладнання є типовим набором для безпілотного комплексу "Сокіл-300".
Перспективи
Наразі вартість одного такого дрона "Сокіл-300" складає 45,6 млн гривень. Але якщо виробництво здійснюватиметься серійно, то ціна може бути зменшена на 30-40%.
Та судячи з можливостей нового безпілотника і світового тренду на подібні засоби озброєння, можна сміливо стверджувати, що він своїх грошей вартує. Адже ті ж події у Нагірному Карабасі показали, що хто домінує у повітрі – той виграє війну.
Читайте також: Небезпечне небо: Як на Донбасі вирує війна безпілотників
Тому очевидно, що цей проект, на рівні з доопрацюванням "Нептуна" та "Вільхи" (також розробки КБ "Луч", до речі) потребує пріоритетної підтримки та повноцінного фінансування. Ну і як зазначив на початку матеріалу в.о. гендиректора "Укроборонпрому" Ігор Фоменко, за наявності фінансування ЗСУ зможуть отримати "Сокіл-300" вже через рік.
Що цікаво, КБ "Луч" далеко не єдиний представник вітчизняного оборонпрому, який зайнявся темою ударних безпілотників. Зокрема, концерн "Антонов" розробив проект БПЛА "Горлиця" оперативно-тактичного рівня а також працює над стратегічним безпілотником, здатним моніторити ситуацію на всій території Росії.
Читайте також: Ударний безпілотник від "Антонова": Чим Україна бомбитиме росіян
Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
Всі новини на одному каналі в Google News
- 19:37 Два з половиною тижні обмежень: Що відбувається на Хмельниччині (ОНОВЛЮЄТЬСЯ)
- 19:30 Нікого не випускають: Літак з Навальним вже приземлився на Росії
- 19:21Літак з Навальним перенаправили з "Внуково" у "Шереметьєво"
- 19:15 Вибори мера Броварів: Список кандидатів
- 19:14На Росії в аеропорту "Внуково" затримали понад 20 осіб
- 19:09 Промовтер Ломаченка повідомив, коли зірковий українець повернеться в ринг
- 18:58 Український форвард Яремчук заробив пенальті в програному матчі "Гента" Відео
- 18:50 Зірковий український біатлоніст пояснив провальний виступ в мас-старті Оберхофу
- 18:47 Місцеві вибори: Хто претендує на посаду мера Борисполя
- 18:45У Британії запланували вакцинувати всіх дорослих до осені
- 18:40Бойовики в Афганістані вбили двох суддів Верховного суду
- 18:35Після погроз директор Parler втік з дому
- 18:21 За замовченням – російська, на прохання – українська: Як заговорила запорізька сфера обслуговування
- 18:18 Українець Малиновський зіграє із "Джеона" з перших хвилин Відео
- 18:16 На Росії ОМОН почав витісняти людей з "Внуково"
- 18:16У Броварах поліція зафіксувала виборчі "каруселі" ФОТО
- 18:09 В Туреччині назвали причину аварії українського судна Arvin
- 18:02 У МЗС повідомили, скільки українців було на затонулому судні Arvin
- 17:59Скандальний Мілевський розповів, коли почне феєрити за "Минай"