Тролі Кремля: Як працює російська пропаганда в Україні

Російська "фабрика тролів", яка базується у Санкт-Петербурзі, створює пропаганду для "ДНР", підживлюючи війну

Тролі Кремля: Як працює російська пропаг…

Рослідуванням роботи російських тролів, а також використання росіянами для своїх цілей соцмереж, стали приділяти більше уваги після втручання росіян у президентські вибори в США. Якщо у випадку із американцями вони розміщували у соцмережах рекламні оголошення з брехнею і пропагандою, маніпулюючи думкою, то в Україні російська "фабрика тролів" виробляє пропагандистські відеоролики, які мають на меті дискредитувати проукраїнські елементи та активізувати конфлікт у регіоні.

Depo.ua наводить адаптований переклад розслідування BBC щодо роботи російських пропагандистів в Україні. Що цікаво - розслідування для BBC.com проводив автор BBC Russian.

Що за пропаганда

Серія фейкових відеороликів, які були створені групою, що має назву "Русское освободительное движение", з'явилися у YouTube 23-го серпня. На відео присутні екстремісти із прихованими обличчями та спотвореними голосами, які позують зі зброєю. У відеороликах вони називають себе проросійськими повстанцями в Україні, потім проукраїнськими повстанцями на Росії, навіть бойовиками з ІДІЛ, хоча часом їхні ролики є образливими для мусульман.

В одному з цих відеороликів шість озброєних людей позують на фоні неонацистського прапора. Вони можуть здаватися крайніми російськими антидержавними націоналістами, які допомагають українцям боротися з тим, що вони називають "кровним режимом Путіна" на Сході України, і заявляють, що вони звертають свій погляд на "Отечество".

В іншому відеороліку "Русское освободительное движение" заявляє про свою відповідальність за підозрілий підпал в ростовському місті Ростов, кажучи, що це була їхня "перша успішна спроба терористичного акту на російській землі".

Підозрілий підпал дійсно відбувся - один чоловік був убитий і більше 100 будинків були пошкоджені, але немає жодних доказів, що це пов'язано з політичними групами або тероризмом.

В більш пізніх відеороликах ці люди розповідають, як захопити будинок і використовувати ручні гранати. Вони також піднімають на Коран голову свині і відправляють привіт президенту Чечні Рамзану Кадирову.

BBC

Втім, існує безліч збігів між персонажами та місцями у відео, а також людьми в інших онлайн-роликах, які спрямовані на вербовку чоловіків для захисту "ДНР", що свідчить про те, що відеоролики є підробками, і створені антиукраїнськими бійцями, що працюють в регіоні.

Як саме розповсюджувалася пропаганда

Відеоролики "Русского освободительного движения" були поширені через сім фейкових акаунтів в російській соціальній мережі "ВКонтакте". В облікових записах використовувалися помилкові імена і фотографії випадкових людей в якості зображень профілю.

Акаунти відкрилися всього за кілька днів до появи матеріалу і були в значній мірі направлені на розповсюдження розважального контенту, щоб виглядати "реальним".

BBC виявили, що облікові записи в соціальних мережах з використанням матеріалу генерувалися комп'ютером і належали ботнету - великій контрольованій мережі облікових записів в соціальних мережах.

Незважаючи на те, що акаунти не були надзвичайно вірусними - в більшості випадків вони отримували менше 1000 переглядів - щоразу YouTube та інші сайти соціальних мереж видаляли відео.

"Готичний принц"

BBC

Пропагандистська машина у "ДНР" запрацювала в 2014-му році, після Майдану і початку війни на Донбасі.

Колишній слідчий міліції Іван Борзенко знайшов себе у ролі "готичного принца" на ім'я Далянт Максимус. Він брав участь в анексії Криму у рядах російських "зелених чоловічків".

Звернення Максимуса нібито від співробітника МВС про звірства Майдану

Зараз Борзенко, або Максимус, працює у "МГБ ДНР". І з'являється у відео, зокрема, у вигляді "лицаря з кіберберкуту".

Значна кількість антиукраїнських пропагандистських відео записується в художньому центрі "Ізоляція" в Донецьку - про це свідчить фон.

BBC

Той самий Максимус опублікував одне відео, в якому рекламуються спецпідрозділи "Республіки". І мистецький центр був також місцем для пропагандистського відео про бійців з ІДІЛ, які "воюють" в українській Нацгвардії.

Цікаво, що за даними BBC, Максимус часто працював на історичних військових реконструкціях і купив свій шолом у 2014-му році.

У відео Максимус також надсилає пристрасні послання українським силам безпеки. В одному із них він насміхається, що українці "живуть під єврейською окупацією".
В одному з відео він називає російський CyberBerkut (Кіберберкут) "підрозділом" Міністерства внутрішніх справ "Донецької Народної Республіки". Він також заявляє, що він передав персональні дані про українських солдатів хакерам.

На тих же акаунтах, де оприлюднюються відео Максимуса, публікуються й інші, зняті донецькими повстанцями. Вони беруть на себе відповідальність за вибух в місцевому барі, в результаті якого загинули 13 осіб, за вибух частини військового госпіталю та банкомату, а також за багато замінувань і бомб, встановлених на залізничних коліях і мостах.

Фабрика тролів

У пропагандистів з Донецька є зв'язки з Internet Research Agency (IRA), яку називають "фабрикою тролів" із Санкт-Петербурга. Вона прославилася тим, що молоді росіяни використовуються для публікацій тисяч коментарів у соцмережах і до публікацій західних ЗМІ, зламу та розповсюдження фейкових історій. Деякі підробки, створені "Кіберберкутом", мають зв'язки з "фабрикою тролів".

Наприклад, в квітні 2016 року ІРА опублікувала відеоролик, в якому показали рекламний знак на Таймс-сквер у Нью-Йорку, який зламали і на ньому з'явився Володимир Путін, який підморгує. Відео було підробкою.

"Кіберберкут" також опублікував аналогічну фальшиву фотографію нібито з Києва, де український уряд називався "хунтою військових злочинців".

Хакерське агентство також стояло за складною дискредитацією супротивника Путіна Михайла Ходорковського.

В кінці 2016 року з'явилося відео із чоловіком у масці, який представився колишнім співробітником медіа-проекту Ходорковського під назвою "Центр з проведення розслідувань". У відео демонструвалися фотографії, нібито зроблені в штаб-квартирі в центрі Москви, які демонструють двері, що ведуть до "Департаменту медіа фальсифікацій" і "Департаменту соціальних медіа"

Відео стверджувало, що за цими дверима саботажники сіяли паніку, використовуючи фейкові повідомлення про отруєні ліки. Людина в масці обіцяла подальші "одкровення". Але потім ця людина стверджувала, що її били співробітники Ходорковського.

Відеоролики проти Ходорковського були доказовими підробками.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme