Чутки про звільнення Тарана: Хто такий Василь Бурба, який може стати новим міністром оборони

Чутки про ймовірну відставку міністра оборони України Андрія Тарана ходять давно, однак останнім часом вони почали набувати реальних рис

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Чутки про звільнення Тарана: Хто такий В…
Фото: Бабель

Так, 26 листопада партія "Голос" озвучила вимогу до президента України Володимира Зеленського відправити міністра оборони України Тарана у відставку (за Конституцією, посада міністра оборони належить до квоти президента).

Тарану закидають те, що він не впорався зі своїми посадовими обов'язками, що призвело до згортання реформ оборонного сегмента України і фактичного зриву низки оборонних контрактів. У цьому контексті зрив Державного оборонного замовлення 2021 року, на думку депутатів "Голосу", є фактом в режимі очікування.

Схожої думки притримується і журналіст Юрій Бутусов, якому вчора Міноборони запропонувало роботу і який відповів згодою, але лише за умови посади міністра чи, в крайньому випадку, замміністра оборони.

"У Міноборони насувається колапс. В цьому році досі не освоєні десятки мільярдів гривень, які повинні були піти на забезпечення армії. Не освоєні державні гарантії на закупівлю техніки, не освоєні кошти на матеріально-технічне забезпечення військ паливом (через це - страшний дефіцит), харчуванням, речовим забезпеченням. Провалені багато програм держоборонзамовлення-2020. З 1 січня набуває чинності новий закон про держзакупівлі, але МО до нього не готове – не прийняті десятки нормативних актів, які б дозволили імплементувати цей закон, і значить з Нового року будуть зірвані всі закупівлі взагалі. Тобто попереду у міністра Тарана і його заступників багато кримінальних справ", – відповів Бутусов на пропозицію Міноборони.

Пишуть про звільнення Тарана, а крім нього ще й Хомчака і ЗМІ. Так, за даними "Української правди", на Банковій хочуть звільнити одразу і Хомчака (головнокомандуючий ЗСУ) і Тарана (міністр оборони), бо владі набридли їхні постійні конфлікти. Автором цієї ідеї, припускає видання, є глава Офісу Президента Андрій Єрмак.

Читайте також: Капітуляція та скандальні закупівлі: Хто такі Таран і Бессараб, які очолили Міноборони і Мінветеранів

Анонімні телеграм-канали - не найбільш надійне джерело інформації, але варто згадати, що і там постійно публікуються повідомлення про те, що президент Зеленський втомився від внутрішніх воєн у оборонному відомстві і вже готовий відставити Тарана. Наступним міністром оборони називають екс-начальника військової розвідки Василя Бурбу. Як відомо, диму без вогню не буває і через такі анонімні джерела часто контрольовано зливають інформацію. Тому ймовірність саме такого кадрового рішення - досить висока.

Цікаво, що Бурба згадується у справі щодо зірваної спецоперації з затримки "вагнерівців", яка кидає тінь на Офіс президента. За інформацією вже згаданого Бутусова, президент Зеленський звільнив начальника ГУР МО Василя Бурбу за вимогу розслідувати провал операції із захоплення "вагнерівців", відкладеної главою ОП Андрієм Єрмаком.

Але ситуація закрутилась так, що саме Бурба тепер може перехилити терези як в один, так і в інший бік. Депутати комітету з оборони і нацбезпеки прийняли рішення заслухати його на наступному закритому засіданні у справі "варгнерівців". Можна припустити, що призначення (або чутки про плани призначити) Бурбу, з одного боку, покажуть суспільству, що "справа вагнерівців" до його звільнення не мала жодного стосунку (і взагалі не було ніяких "вагнерівців") і навпаки тепер йому пропонується більш висока посада. А з іншого боку - ставши міністром, Бурба муситиме проявляти більшу лояльність до Офісу президента. 

Хто такий Василь Бурба

Мабуть, серед українського генералітету важко знайти більш неоднозначну фігуру, аніж генерал-полковник Василь Бурба. За свої 42 роки, (а він може стати наймолодшим міністром оборони України) Бурба встиг і розгоном Євромайдану покомандувати, і стати героєм АТО. Але про все по-порядку.

За освітою Бурба є юристом – закінчив Національну академію Служби безпеки України, після чого влаштувався на службу в СБУ.

До Революції Гідності його прізвище потрапило у ЗМІ лише одного разу – коли в 2011 році у званні майора він був нагороджений Орденом Богдана Хмельницького ІІІ ступеня.

Початок Євромайдану Бурба застав, перебуваючи на посаді начальника 2-го управління "К" ГУ СБУ, де координував роботу з правоохоронними органами, прокуратурою, Міноборони, МНС та судовою владою.

У лютому 2014 року Геннадій Москаль оприлюднив частину планів "Хвиля" і "Бумеранг", якими МВС і СБУ намагалися "зачистити" Євромайдан. За словами Москаля, цей план становив собою покрокову інструкцію із силового розгону Майдану, із зазначенням конкретних відповідальних за реалізацію кожного з пунктів плану.

Згідно оприлюднених Москалем документів, Бурба відповідав за блокування доріг на в'їздах у Київ та забезпечення безперебійного пересування спецтранспорту силовиків у центрі столиці і повинен був забезпечити необхідну кількість нарядів Держслужби з питань надзвичайних ситуацій у ході операції із зачистки Майдану.

Також деякі ЗМІ писали про причетність Бурби до підпалу автомобілів "Автомайдану" і стеження за активістами.

Однак, згодом Бурбі вдалося реабілітуватися. За даними "Інформаційного спротиву", Василь Бурба з лютого 2014 року був призначений фактичним виконавцем обов'язків начальника Департаменту контррозвідки СБУ, а в березні це призначення було затверджене офіційно.

А вже 12 березня 2014 року його підрозділ затримав кадрового офіцера ГРУ ГШ ЗСРФ Філатова Романа Борисовича в районі дислокації військових частин ЗСУ в Херсонській області. Філатов мав український паспорт на прізвище Євгена Арбузова з Криму. Разом із захопленням Філатова, було ліквідовано і російську агентурно-розвідувальну групу. Згодом Філатова було обміняно на українських активістів і військовослужбовців з Криму, яких утримували російські окупанти (Юлій Мамчур, Сергій Гайдук і інші).

За оцінкою "Інформаційного спротиву", внаслідок цієї операції і ефективної роботи контррозвідки, російське керівництво було змушене відмовитися від масового застосування агентурних груп на території України.

З травня 2014 року Бурба перебував на Донбасі, де координував роботу всіх оперативних груп контррозвідки СБУ в зоні АТО. За успішні дії з припинення діяльності російських диверсантів у зоні АТО він був нагороджений відомчими нагородами СБУ, зокрема - іменною зброєю.

У 2015 році Бурба, разом з нинішнім головою Служби зовнішньої розвідки України Валерієм Кондратюком, (може бути одним з лобістів Бурби на посаду міністра оборони) перевівся до Головного управління розвідки МОУ, а пізніше був призначений заступником начальника ГУР МОУ, яким став Кондратюк.

За успішне проведення низки агентурно-розвідувальних операцій проти російських окупантів на тимчасово окупованих територіях Сходу України в квітні 2016 року Бурба був нагороджений орденом Богдана Хмельницького ІІ ступеня, а в серпні – отримав генеральські погони і військове звання генерал-майора.

Далі кар'єра Василя Бурби йшла по висхідній: 15 жовтня 2016 він був призначений начальником Головного управління розвідки, змінивши на цій посаді Валерія Кондратюка.

У 2017 він році отримав військове звання генерал-лейтенанта, а у 2018-му – генерал-полковника (1 жовтня 2020 року звання "генерал-полковник" в Україні було ліквідовано і введено звання "генерал" – найвище військове звання в Україні).

На посаді начальника ГУР МОУ Бурба пропрацював до 5 серпня 2020 року, коли був звільнений президентом Володимиром Зеленським.

"Зміна начальника Головного управління розвідки Міністерства оборони пов'язана з потребою переформатування та інтенсифікації роботи, пошуку та впровадження сучасних підходів і поглядів на вирішення безпекових питань", – йшлося у повідомленні на сайті глави держави.  З альтернативною версією причин звільнення Бурби, яку озвучив журналіст Юрій Бутусов, ви ознайомились трохи вище у цьому матеріалі.

Тепер всі, хто так чи інакше дотичний до сфери оборони і безпеки, завмерли в очікуванні розвитку подій. З одного боку, якщо призначення Бурби й справді відбудеться на фоні розслідування зірваної спецоперації "вагнерівців", то це буде схоже, в тому числі, на своєрідний політичний підкуп. А з іншого боку, з огляду на досвід і організаторські здібності Бурби, а також на завали, які, якщо вірити низці критиків, залишить після себе Таран, такий міністр оборони країні зараз дуже не завадив би.

А що, власне, Таран? Є чимало підстав думати, що він може не дослужити на своїй нинішній посаді до наступного року. Власне, як і його колега Хомчак, адже критики на їхню адресу лунає всі більше. 

Читайте також - Чому "звільняють" Уруського і не знімають Степанова: За якою логікою "перетрахують" уряд Шмигаля

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme