Навіщо Росія провокує війну в Азовському морі

Недільний день видався дуже багатим на події на морському напрямку. Постійне накачування ситуації призвело до очікуваних результатів - зіткнення, яке мало не переросло у збройний конфлікт

Навіщо Росія провокує війну в Азовському…

Про це повідомляє Depo.ua з посиланням на "Ділову столицю".

Отже, на тлі очевидного посилення Росією азовського угруповання (так, тільки за останній час річковими внутрішніми комунікаціями перекинуті до семи суден Прикордонної охорони) нам було потрібне різке посилення корабельного складу. Перекидання бронекатерів сушею порахували процесом дуже довгим, і було прийняте рішення перегнати ще два бронекатери в Бердянськ морем.

Вранці 25 листопада в умовах повної секретності з Одеси вийшов конвой з двох бронекатерів "Бердянськ" і "Нікополь" у супроводі буксира "Яні Капу". О 03:58 не доходячи 6 миль до мосту, кораблі вийшли на рейд Керченської протоки і, як це належить згідно з міжнародним морським правом, зв'язалися з береговим постом Прикордонної служби ФСБ Росії та повідомили про намір пройти у напрямку Азовського моря.

Однак російські диспетчери, замість того, щоб забезпечити безпечний прохід військових кораблів, викликали прикордонні судна. За дуже короткий час в район прибули прикордонні катери типу "Соболь", ПСКР "Дон", катери типу "Мангуст"і малий патрульний корабель "Суздалець".

Практично відразу росіяни повели себе вкрай агресивно, йдучи на зустрічних курсах і намагаючись таранити наші кораблі. У підсумку прикордонний корабель "Дон" здійснив таран нашого рейдового буксира, був пошкоджений основний двигун корабля, обшивка і леєрна огорожа, втрачений рятувальний пліт. Судячи з деяких даних, мав місце не навмисний таран, а просто капітан російського судна не зміг впоратися зі своїм "коритом". "Дон" отримав незначні ушкодження, однак був повернений у порт. Мало того, "Дон" при розвороті протаранив і власне прикордонне судно "Смарагд", яке отримало пробоїну розміром 1х1 м.

Власне сам 300-тонний буксир "Яні Капу" побудований у 1974 р. і після поділу Чорноморського флоту СРСР увійшов до складу ВМСУ як "Красноперекопськ" "(U947). Таранивший його 1600-тонний прикордонний корабель "Дон" був спроектований на базі морських буксирів і спущений на воду в 1996 р. і з тих пір активно залучався для патрулювання Азовського моря.

При цьому росіяни звинуватили українські кораблі в "порушенні територіальних вод", що є абсурдом. Справа в тому, що після окупації Криму росіяни порахували, що прибережні води навколо нього теж автоматично потрапили під їхню юрисдикцію. При цьому абсолютно наплювавши на міжнародне право, в тому числі і морське, а також на всі резолюції ООН щодо окупації Криму. Виходячи зі свого бачення, російські прикордонники і вирішили зупинити наші кораблі.

Тим не менш, незважаючи на втрати, конвой продовжив рух до мосту. Побоюючись прориву, росіяни підтягнули досить великі сили, в тому числі підняли в повітря авіацію - як мінімум кілька бойових вертольотів Ка-52 і пару штурмовиків Су-25.

Проте цього їм виявилося замало і російські буксири "притягли" до Кримського мосту суховантаж. Розгорнули його поперек фарватеру, тим самим повністю перекривши рух будь-яких суден. Станом на 16:30 25 листопада протоку було заблоковано і наш караван перебував на підходах до неї. Що може статися за ніч і чи наважаться росіяни на штурм спецназом з моря, - абсолютно незрозуміло.

Залишається відкритим питання, навіщо Росія пішла на таке загострення, яке при будь-яких розкладах завершиться тільки посиленням санкцій. Що було ясно заявлено не так давно представниками Євросоюзу. У той же час на тлі падіння популярності Путіна серед виборців черговий прохід наших військових кораблів (як це було 23 вересня, коли корабель управління "Донбас" і буксир "Корець" пройшли в Маріуполь) був би сприйнятий як іміджева втрата.

Крім того, таким чином, росіянам вкотре потрібно показати, що "кримнаш" і що Кремль усіма силами буде триматися за захоплений півострів. З іншого боку, Росії зараз вигідне загострення, для того щоб перед виборами показати, так би мовити, "звіриний вищир українського націоналізму".

У будь-якому разі загострення на морському напрямку, за деякими даними, може бути скоординоване з загостренням на Донбасі - на жаль, для цього є серйозні підстави. Найближчі до лінії фронту підрозділи російсько-окупаційної армії в останній тиждень посилено накачуються не тільки технікою, але й особовим складом. Насамперед це стосується південного - так званого приморського напрямку. Зрозуміло, що наше командування "тримає руку на пульсі", проте все одно це дуже погані ознаки прийдешнього загострення.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme