Страх і ненависть до армії: Кому вигідно сіяти паніку серед призовників

В Україні жоден строковий призов в армію не обходиться без того чи іншого скандалу, але цього разу панічні настрої почали розганяти дуже заздалегідь

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Страх і ненависть до армії: Кому вигідно…
Фото - ТСН

Depo.ua вже писав, що 16 січня, президент України Володимир Зеленський підписав указ про звільнення в запас військовослужбовців строкової служби, а також строки проведення чергових призовів та чергові призови громадян України на строкову військову службу у 2020 році.

Серед іншого, в указі зазначаються строки проведення чергових призовів на строкову військову службу на 2020 рік (квітень – червень, жовтень – грудень), а також вік призовників, що й налякало найбільше всіх потенційно причетних до цього процесу.

"Призвати на строкову військову службу придатних за станом здоров'я до військової служби громадян України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старших осіб, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу", – йдеться в указі.

Враховуючи те, що за президентства Петра Порошенка юнаків призивали в армію з 20 років, така ініціатива Зеленського викликала не лише паніку серед потенційних призовників, але й цілком логічні припущення військових журналістів та експертів про те, що справи у з комплектацією Збройних сил України перебувають у не найкращому стані, тому президент і вдався до такого непопулярного кроку.

Читайте також: Зі школи – в казарму: Чому у Зеленського вирішили призивати в армію 18-річних.

Щоправда, міністр оборони Андрій Загороднюк одразу ж, ще 16 січня, поспішив заспокоїти всіх, що попри інші вікові терміни в президентському указі, для призовників нічого не зміниться.

"На весняний призов у квітні цього року ми не будемо залучати 18-ти та 19-ти річних юнаків до строкової служби, за виключенням тих випадків, коли вони добровільно виявлять бажання піти на службу в ЗСУ", – написав міністр у своєму Telegram-каналі.

Зрештою, це цілком логічно: дати можливість юнакам після школи спробувати вступити до вишів, а тих, хто не вступить – на осінь призвати до Збройних сил України. Власне, нічого нового тут немає – так було завжди, аж поки у 2013 році президент Янукович не скасував призов взагалі. Тобто, система повертається на звичні для неї рейки, (а військкомати є чи не найбільш закостенілим елементом держави, щоб у цьому переконатись – достатньо всього лиш спробувати змінити місце прописки) і за всього бажання сьогодні не спроможна "вигадати велосипед".

Однак, попри офіційні роз'яснення найвищих у цій сфері осіб і повну відсутність логіки (ну не буде ж Зеленський свідомо різати власний рейтинг, врешті решт), панічні настрої з того часу лише посилились. Точніше, час від часу в інтернеті спалахують спроби розхитати ситуацію, відшукавши у цій темі чергову "зраду".

Так, вранці 21 січня користувачка фейсбуку, в профайлі якої вказано, що вона киянка Ірина Костюченко, розповіла історію про те, що їй принесли повістку, в якій до армії призивають її 12-річного сина. При цьому фото самої повістки вона не опублікувала – і це в епоху, коли цифрова камера є у кожного в кишені і люди постять в інтернеті фотографії всього підряд.

Історію зі "зрадою" дуже швидко підхопили вітчизняні ЗМІ, не звернувши при цьому увагу на той факт, що найближчий призов стартує у квітні, тоді як зараз на дворі січень і так завчасно повістки ніколи ніхто не приносить.

Зрештою, Ірина Костюченко видалила пост про повістку з поясненням "З повісткою малому – розібралися. Конструктивно, спокійно, знайшли, де був глюк", попутно висміявши ті самі ЗМІ за перекручування фактів: "Грубо працюєте, панове. Перекрутили факти-мотивації-причинно-наслідкові зв'язки". Але, як то кажуть, осад залишився – добряча частина суспільства, переважно мами потенційних призовників, досі лякають одна одну страшилками про те, що в армію тепер гребуть навіть дітей.

А вже за кілька днів тему підхопили Telegram-канали, які пов'язують з народним депутатом з фракції "Слуга народу" Олександром Дубінським. Зокрема, 23 січня Telegram-канал "Тёмный Рыцарь" написав, що є інформація, нібито з Міноборони і військкоматів на місцях про те, що дійсно будуть призивати в армію випускників шкіл, які досягнуть 18-річного віку на момент випуску.

"Багато хто може отримати повістки ще навіть до випуску зі школи, щоб не отримати можливість вступати до вузів. … При цьому допризовні медкомісії передбачається проводити в травні, під час ЗНО, щоб максимально всіх нервувати і вибивати з колії", – пишуть аноніми, забуваючи додати, що так було завжди від радянських часів по 2013 рік, і що це стандартна процедура проходження юнаком першого військового медогляду і постановки його на військовий облік.

Звісно, від таких процедур тхне совком і нафталіном і їх треба міняти. Хоча б так, як пропонує міністр Кабінету міністрів України Дмитро Дубілет.

Але шукати у цьому зраду і змову саме проти цьогорічних випускників шкіл може хіба що людина з манією переслідування. Ну, або той, хто спеціально займається дискредитацією вітчизняного оборонного відомства.

Як би там не було, а очевидним є те, що хтось намагається розхитати ситуацію довкола непопулярної у суспільстві теми військового призову, наганяючи страх на 18-19-річних юнаків і їхніх батьків.

У свою чергу міністр оборони Андрій Загороднюк намагається оперативно гасити панічні настрої, з'являючись у телеефірах з роз'ясненням політики міністерства щодо цього питання.

"Ми мали ситуацію, коли юнаки хотіли вступити до лав Збройних сил, піти на строкову службу. Але ми не могли їх прийняти, тому що можна було брати тільки з 20 років. Ми зробили так, щоб ця можливість зараз була, але лише для тих, хто хоче цього добровільно. З 20-ти років – це буде обов'язково, з 18-ти,19-ти – добровільно", – заявив міністр оборони в ефірі телеканалу 1+1".

Читайте також: Реформатор чи протеже Коломойського: Хто такий міністр оборони Андрій Загороднюк.

Окремо міністр наголосив на тому, що насильно відловлювати призовників на дискотеках і вокзалах не будуть, а також повідомив про запровадження до початку призову лінії правової допомоги, куди можна буде звернутися у разі порушень під час проведення призовної кампанії.

А, між тим, проблема недокоплекту Збройних сил нікуди не ділась і як її збирається вирішувати міністр оборони – наразі незрозуміло.

Читайте також: Зрив військового призову: Чому українці "забили" на армію.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme