Стандарти НАТО чи рекрутчина: Як Зеленський хоче реформувати військову службу

Команда чинного президента України Володимира Зеленського не полишає спроб різними змінами до законів взяти під контроль військовослужбовців ЗСУ, подекуди навіть на стадії призову

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Стандарти НАТО чи рекрутчина: Як Зеленсь…
Фото: ОП

В останні дні травня за поданням президента у Верховну Раду України надійшов проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов'язку та ведення військового обліку. Надійшов, і одразу ж традиційно викликав збурення у мережі інтернет. Щоправда, цього разу "зрада" наздогнала так званих "косарів" та ухилянтів – тих, хто використовуючи недоліки чинного законодавства, намагається "відкосити" від служби в армії.

Depo.ua вирішив проаналізувати цей законопроект, визначений президентом як невідкладний, і з'ясувати – про "зраду" він, чи про "перемогу".

У пояснювальній записці зазначається, що Закон, зокрема, передбачає:

- створення на базі військових комісаріатів територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки;

- упорядкування питань військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

- забезпечення належного функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

- запровадження нового виду військової служби – військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період;

- перегляд адміністративної та кримінальної відповідальності за порушення законодавства про оборону, військовий обов'язок і військову службу, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

У Зеленського очікують, що його прийняття дасть змогу вирішити завдання щодо забезпечення відповідно до сучасних вимог комплектування Збройних сил України та інших легальних військових формувань високопрофесійним особовим складом як у мирний час, так і в особливий період, у тому числі, реформувати систему військового обліку та діяльності місцевих органів військового управління відповідно до стандартів НАТО.

Читайте також: Зміни під шумок карантину: Як у Зеленського перетворюють воїнів ЗСУ на кріпаків.

Що стосується самого тексту законопроекту, а точніше – змін, які у нього закладені, то він, насправді, є досить цікавим. Зокрема, значно зросли штрафні санкції.

Так, штрафи за порушення призовниками, військовозобов'язаними чи резервістами правил військового обліку мають зрости з 3-7 до 30-50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (грошова сума розміром у 17 гривень, встановлена пунктом 5 підрозділу 1 розділу XX Податкового кодексу України). Повторне ж порушення протягом року або здійснення такого порушення в особливий період буде каратися штрафом до 50-100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, замість 10-15, як у чинній редакції Закону.

Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію тягнутиме тепер за собою накладення штрафу в розмірі 100-200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (зараз 10-30),  а на посадових осіб – 200-300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (зараз 30-100). Повторне протягом року порушення або здійснення такого порушення в особливий період буде каратися штрафом 200-300 (зараз 30-100) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і 300-500 (зараз 100-300) – для посадових осіб.

Умисне зіпсуття або недбале зберігання призовниками, військовозобов'язаними і резервістами військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), яке спричинило їх втрату, тягнутиме за собою накладення штрафу 30-50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (зараз 1-3). Повторне протягом року вчинення цього порушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення порушення в особливий період, буде каратися накладення штрафу 50-100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (зараз 3-7).

Читайте також: Військовий квиток у смартфоні та електронна база призовників: Що за "Пласт" готують в Міноборони.

Крім цього, у разі вчинення правопорушень, описаних у трьох попередніх абзацах, за зверненням військового комісара порушник повинен бути доставленим до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (так тепер будуть називатись військові комісаріати) поліцейськими.

Але й це ще не все. Якщо цей закон буде прийнято, то ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період буде каратися позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років (зараз від двох до п'яти).

У свою чергу, ухилення військовозобов'язаного чи резервіста від військового обліку після попередження, зробленого відповідним військовим комісаром, буде каратися штрафом 300-500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років (зараз карається штрафом до 50 неоподатковуваних мінімумів або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців).

Читайте також: Страх і ненависть до армії: Кому вигідно сіяти паніку серед призовників.

Ухилення ж військовозобов'язаного чи резервіста від навчальних (спеціальних) зборів буде каратися штрафом 50-700 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років (зараз карається штрафом до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців).

Окремої уваги заслуговує елемент так званої реформи військкоматів. У новому законопроекті пропонується військові комісаріати замінити на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. При цьому функції цих центрів принципово не зміняться, тому в даному випадку можна говорити лише про банальне перейменування – на будівлях військкоматів замінять вивіски, та й по тому.

Читайте також: Реформа військкоматів: Як Верховна Рада гальмує відхід від "радянщини".

Ну і не можна не відзначити новий вид військової служби, який з'явиться після прийняття цього закону. Звучить він наступним чином: "військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період".

На військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період у визначеному цим Законом порядку для оперативного доукомплектування Збройних сил України та інших військових формувань, без оголошення мобілізації, будуть призиватися громадяни України, зараховані до військового оперативного резерву першої черги.

Читайте також: Генштаб і резервісти: Як в Україні збираються закривати некомплект в армії.

Ну і вишенькою на торті має стати вимога в обов'язковому порядку надавати військово-обліковий документ для підписання трудового договору.

Тобто, по суті, новий законопроект справді значно посилює відповідальність різного роду ухилянтів і "косарів", ким би вони не були – призовниками, військовозобов'язаними чи резервістами. І в цьому нічого поганого немає, адже свідомий громадянин своєї держави не повинен "косити" від армії.

Водночас, цей законопроект жодним чином не зменшує рівень бюрократії, який зараз панує у військкоматах і який є чи не головною причиною того, що цілком адекватні свідомі і патріотичні громадяни віддають перевагу не відвідувати ці заклади без крайньої необхідності – наприклад, зміни місця реєстрації (прописки).

Також новим законом не передбачено легальної можливості "відкупитися" від служби у Збройних силах, що має місце у багатьох країнах-членах НАТО і про що вже багато років ходять розмови в Україні.

Ну і так – новий закон не скасовує військовий призов, як явище. Але, будьмо відверті, це питання наразі навіть не стоїть на порядку денному.

Читайте також: Строкова служба: Чи наважиться Зеленський скасувати військовий призов.

Залишилось додати, що зараз законопроект знаходиться на розгляді профільного комітету (Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки) і наразі точно невідомо – коли саме він потрапить у сесійну залу та буде проголосований. Але те, що це відбудеться досить швидко, сумнівів не викликає.

Читайте також: Новий закон про контрактну службу: Як українців планують заманювати в армію.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme