"Справа броників": Коли ДБР визнає, що переслідувало не тих

Один за одним фігуранти гучної "справи бронежилетів" виходять з-під арешту 

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
"Справа броників": Коли ДБР визнає, що п…
Фото - ДБР

Цікавого повороту набула так звана "справа бронежилетів" – щодо закупівлі на 60 млн грн нібито неякісних, згідно з висновком ДБР, бронежилетів "Корсар" для ЗСУ – протягом останніх двох днів одразу двох з трьох підозрюваних апеляційний суд відпустив з-під варти додому.

Нагадаємо, що ця історія почалась ще 26 червня 2019 року, коли ДБР провело обшуки у кандидата в народні депутати від партії "Європейська Солідарність", волонтера Юрія Бірюкова. Вже тоді говорили, що головна тема обшуків – браковані бронежилети.

Пізніше, 9 липня, ДБР оприлюднило фрагменти записів телефонних розмов неназваних людей про постачання бракованих бронежилетів. Як пояснили у відомстві, представлені записи свідчать про те, що чиновники Міноборони знали про те, що бронежилети прострілюються, але, незважаючи на це, прийняли продукцію у виробника. В Міноборони ці записи назвали "цинічно сфабрикованими".

Ну а 5 листопада ДБР оголосило підозри начальнику Головного управління розвитку і супроводження матеріального забезпечення Збройних сил України генерал-майору Дмитру Марченку, а також чотирьом його заступникам. Стало очевидним, що саме їх вирішили зробити крайніми у цій заплутаній справі.

Спочатку і Марченко, і двоє його заступників (Михайло Комарянський і Сергій Почтаренко) отримали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з космічними заставами у десятки мільйонів гривень. Звісно, що таких грошей у військових немає, тому вони змушені були чекати судового засідання по суті справи у в'язниці.

Суть справи полягає у тому, що бронежилет "Корсар" М3с першого класу захисту не повинен прострілюватися в разі атмосферних опадів або занурення в воду і що при намоканні він втрачає свої властивості на 20-30 відсотків.

У ДБР заявили, що під час слідчих дій бронежилети цього класу прострілювалися. За словами слідчих ДБР, бронежилет не витримав випробувань при обстрілі пістолетними патронами 9х18-мм з використанням пістолета 9-мм ПМ, а також з гвинтівки кулями 7,62-мм і з АК-74 кулями 5,45-мм. При цьому уточнювалося, що на серії з трьох пострілів з гвинтівки і АК-47 припало по одному пробиттю бронежилета.

Але згодом ситуація почала розгортатися за іншим сценарієм. 14 листопада, під час слухання обвинувачення ще одного підозрюваного – начальника відділу розробки речового майна Головного управління Василя Саковця – з'ясувалося, що експертиза під час слідства у справі по закупівлі бронежилетів проводилась не відповідно державного стандарту ДСТУ, а за іншими критеріями, тоді як в Міноборони змушені всі експертизи проводити за ДСТУ.

Мова йде про ДСТУ В 4103-2002, згідно з яким клас балістичного захисту бронежилету оцінюється в комплексі, а не кожний елемент окремо. А за доступними матеріалами справи, оприлюдненими в ході слухання, слідча експертиза перевіряла зразок бронежилету саме поелементно, а не в комплексі, тобто, не у відповідності до класу ДСТУ всього виробу.

Відповідно до того, що бронежилет Корсар-М3М-1-4 - диференційного рівня захисту від 1 до 4, тримання влучання кулі, калібром 7,62х54 мм гвинтівкового набою 57-Н-323с, має відбуватися у місцях розміщення жорстких бронепластин, решта частин бронежилету відповідає І рівню захисту за ДСТУ та оснащена м'яким балістичним пакетом.

На сайті виробника вказується, що м'який балістичний пакет відповідає класу захисту за ДСТУ 1  (NIJ Level IIA). Матеріал м’якого балістичного пакету: пара-арамід або НВМПЕ (надвисокомолекулярний поліетилен).

Відповідно до цих даних окремі елементи бронежилету, окрім бронепластин будуть пробиватися кулею калібром 7,62х54 мм гвинтівкового набою 57-Н-323с.

Як влучно підмітили колеги з "Українського мілітарного порталу", на опублікованому директором Державного бюро розслідування Романом Трубою фрагменті відео як раз продемонстровано влучання у передню частину бронежилету без пластини, про що свідчить гнучкість зразка на відео (навіщо слідчі вийняли пластину перед випробуванням – окреме питання):

На 14-й секунді добре видно гнучкість передньої частини чохла бронежилету, яка згинається від своєї ваги:

На 16-й секунді передня частина бронежилету складається майже перпендикулярно від своєї ваги у руках:

Простіше кажучи, Головне управління розвитку і супроводження матеріального забезпечення Збройних сил України перевірило скандальну партію бронежилетів на відповідність ДСТУ і не знайшло в них невідповідності. Однак в ДБР вирішили перевірити ці бронежилети за іншими, не регламентованими ДСТУ, критеріями і виявили їх невідповідність… тому самому ДСТУ.

Судячи з усього, ці результати слідчої експертизи – єдине, що наразі можуть пред'явити в ДБР, тому що на тому засіданні суд не став обирати для Василя Саковця запобіжний захід у вигляді утримання під вартою а відпустив його додому.

Після цього ситуація майже на місяць повисла "на паузі", і ось, 11 та 12 грудня Апеляційний суд міста Києва змінив запобіжний захід з утримання під вартою на цілодобовий домашній арешт Сергію Почтаренку і Михайлу Комарянському відповідно. Таким чином з усіх фігурантів справи під вартою залишився лише Дмитро Марченко, якому раніше зменшили суму застави з 76 до 20 млн грн.

Читайте також: "Зрада" чи політичне переслідування: За що арештували генерала Марченка.

Таким чином можна припустити, що "справа бронежилетів", яку з таким пафосом роздув директор ДБР Роман Труба, що називається, розвалюється. Адже якщо експертизи за і не за ДСТУ справді мали місце, то з цього випливає, що навіть у разі невідповідностей, про які заявляє ДБР, чиновники з Міноборони (Марченко і його підлеглі) ні в чому не винні, тому що вони діяли згідно вимог своїх посадових інструкцій.

Але тоді виникає питання щодо слідчих ДБР: знову ж таки, якщо описана вище ситуація справді мала місце, то що це було – помилка, низька кваліфікація слідчих, чи навмисна спроба за будь-яку ціну знайти невідповідність задля гучних посадок?

Важко не помітити, як на цій справі піарився директор ДБР Роман Труба, який не приховував свого упередженого ставлення до п'ятого президента Петра Порошенка і всього, що з ним пов'язане ("Армія, …" – і далі по тексту). Але 3 грудня Верховна Рада прийняла закон про перезавантаження ДБР, після набуття чинності яким Бюро очолить новий директор. Можливо після цього "справа бронежилетів" остаточно розвалиться – принаймні у тому вигляді, який їй надало ДБР Труби. Адже наразі все вказує на те, що якщо бронежилети "Корсар" й справді не відповідають певним вимогам, то винних у цьому шукають не там.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme