В Україні запатентували безшумний мінометний постріл: Чим це корисне під час бойових дій

Українські зброярі вже не раз доводили, що вміють і люблять винаходити технології, які не мають аналогів у світі – однією з них є технологія безшумного мінометного пострілу, що надасть суттєву перевагу українським воїнам у боротьбі з російськими окупантами

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
В Україні запатентували безшумний міноме…
Фото ілюстраційне / Defense Express

Нещодавно конструкторське бюро "Південне" імені М. К. Янгеля запатентувало безшумний мінометний постріл, який поки не отримав власної назви, однак вже викликав неабиякий інтерес у військових спеціалістів.

З опису корисної моделі, розміщеного на сайті Українського інституту інтелектуальної власності, зрозуміло, що даний винахід належить до боєприпасів переважно для гранатометів та мінометів, зокрема до безшумних та безполуменевих пострілів.

Що таке мінометний безшумний постріл

По суті це роз'ємний снаряд, який має в своєму складі бойову частину, дискретний метальний заряд, хвостовик, споряджений стабілізатором, та розміщені всередині хвостовика поршень з ініціювальним пристроєм.

Упор поршня відрізняється тим, що бойова частина складається з тонкостінної труби, на зовнішню поверхню якої встановлено та закріплено набір осколкових кілець, оснащених концентраторами утворення осколків, а на торцях виконані різьбові буртики для з'єднування її з контактним висадником та з'єднуючим корпусом, в якому розміщено метальний заряд з можливістю змінювання його об'єму, та який з'єднано з корпусом хвостовика.

При цьому корпус хвостовика виконано з зовнішньою різьбою по краях та внутрішньою різьбою, яка виконана з боку встановлення стабілізатора та з'єднана з деформівним демпфером та упором, а в поршні виконані проточування – центральне конічне та торцеве з боку упору демпфера.

Крім того, у торці корпусу хвостовика з боку встановлення стабілізатора розміщене центрувальне кільце.

Принцип роботи мінометного безшумного пострілу

Маскувальна дія безшумного мінометного пострілу забезпечується шляхом запирання продуктів згоряння метального заряду усередині корпусу снаряду, в результаті чого забезпечується низький рівень шуму під час стрільби, як у стрілецької зброї з глушником.

Запирання продуктів згоряння здійснюється поршнем, що зупиняється в уловлювальному конусі хвостової частини корпусу снаряду, причому уловлювальній конус виконаний за одне ціле зі стабілізатором та нагвинчується на корпус. Кінець штока стріляючого механізму встановлюється в циліндричний паз поршня за ковзним садінням. В даному випадку снаряд споряджений моноблочним метальним зарядом.

Технічним результатом запропонованої корисної моделі є простота та технологічність конструкції як бойової частини так і хвостовика, підвищення влучності та щільності стрільби міномета, забезпечення можливості використання бойової частини в складі інших боєприпасів.

Мінометний безшумний постріл складається з бойової частини 1, з'єднуючого корпусу 2 з дискретним метальним зарядом 3 та хвостовика 4 оснащеного стабілізатором 5.

Суть корисної моделі пояснюють креслення, де зображено: фронтальний переріз мінометного пострілу і  бойова частина мінометного пострілу.

Світові аналоги

Серед схожих систем у патенті наводиться уламковий постріл NR 208A3, яким споряджається безшумний переносний міномет NR 8111A5, що належить до стержневої некаліберної системи метальної зброї FLY-K та був розроблений бельгійською фірмою PRB.

Однак, серед його недоліків є неможливість змінювання кількості вибухової речовини в метальному заряді, що звужує діапазон використання боєприпасів за дальністю стрільби, відсутність засобів центрування пострілу відносно стержня міномета.

FLY-K, фото: Rheinmetall

Також можна згадати, що на Міжнародній спеціалізованій виставці засобів захисту, озброєння, військової та спеціальної техніки, технологій і товарів подвійного використання "Зброя та безпека 2018" компанія "Рубін-2017" представила власну розробку – 82-мм безшумний міномет "Шепіт".

Однак, про подальшу долю цієї розробки наразі нічого не відомо.

"Шепіт", фото: Український мілітарний портал

Перспективи

Наразі говорити про практичне застосування даного винаходу передчасно, адже ще немає жодної інформації про випробування пілотних моделей. Однак всю перспективність розробки не помітити також неможливо, адже, по суті, ця технологія дозволить виготовляти безшумні снаряди для всіх вітчизняних мінометів і гранатометів, що, без сумніву, оцінять наші захисники на передовій. Адже, наразі стрільба з міномета виглядає ось так:

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme