В укритті не врятуватися: Що за нові термобаричні гранати РГТ-27 отримали ЗСУ

Вітчизняна оборонна промисловість передала у війська чергову смертельну (для ворога) новинку – цього разу ручні термобаричні гранати, здатні вражати живу силу противника в укриттях

В укритті не врятуватися: Що за нові тер…

Наприкінці минулого та на початку цього року Збройні сили України отримали на озброєння цілу низку новинок від вітчизняного оборонпрому. Серед них і 80-мм некеровані авіаційні ракети РС-80 "Оскол", призначені для ураження наземних цілей, і ручні термобаричні гранати РГТ-27, призначені для комбінованого ураження живої сили противника в укриттях.

Читайте також: Смертельна зброя: Що за ракети "Оскол" розробили та випробували в Україні.

На гранатах варто зупинитись більш детально, тим більше, що вони мають одразу дві модифікації: РГТ-27С і РГТ-27С2.

Розробниками зазначається, що гранати РГТ-27С і РГТ-27С2 призначені для комбінованого ураження живої сили противника в укриттях різного типу, на відкритій місцевості, а також для виведення з ладу автомобільної та легкоброньованої техніки.

Історія створення

Виробляє їх державне підприємство "Спецоборонмаш" (раніше ДП "Машинобудівна фірма "Артем"). Вперше вони були презентовані на загал під час показу нових зразків озброєння на полігоні в Чернігівській області у 2017 році. Відтоді їх можна було бачити на щорічних виставках "Зброя та Безпека" у Києві, а також на міжнародній виставці оборонної промисловості MSPO-2018 у польському місті Кельце.

Як вже можна було здогадатись – термобаричні боєприпаси не заборонені міжнародними договорами.

Розробку ручної термобаричної гранати (яка розглядалася, як засіб озброєння армійських і спеціальних підрозділів для ведення бойових дій в умовах міст і населених пунктів) з 2016 року вели ДП "Машинобудівна фірма "Артем" і ТОВ "Науково-виробнича фірма "Адрон". В ході робіт було встановлено, що маса гранати не повинна перевищувати 600 грам, а кількість термобаричної суміші не повинна бути менше 400 грам.

Принцип дії

Термобаричний боєприпас – це боєприпас, створений на основі ефекту об'ємного вибуху пилогазових або аерозольних хмар. Принцип дії боєприпасу об'ємного вибуху заснований на детонації хмари горючого аерозолю. Завдяки великим розмірам хмари (на порядки більше, ніж розміри зарядів з конденсованою вибуховою речовиною), ударна хвиля зберігає вражаючу дію на значній відстані від центру хмари.

Вибух відбувається в дві стадії. Спочатку по команді детонатора, як правило безконтактного, підривається невеликий заряд звичайної вибухової речовини (його мета – рівномірно розподілити горючу речовину за об'ємом хмари). Потім з невеликою затримкою (90-500 мілісекунд) підривається другий заряд (іскровий), що викликає детонацію аерозолю.

Основні руйнування спричиняє надзвукова повітряна ударна хвиля (швидкість детонації аерозольної хмари зазвичай 1500-3000 м/с) і висока температура (залежить від калорійності пального).

У нашому випадку ручна термобарична граната РГТ-27С складається з алюмінієвого корпусу, в якому розміщений центральний підривний заряд вибухової речовини з запалом УЗРГМ, а решта об'єму корпусу заповнена термобаричною сумішшю. Під час вибуху гранати підривний заряд підриває і розпорошує термобаричну суміш.

Таким чином основними вражаючими факторами гранати є ударна хвиля і вогняна хмара об'ємом 13 м3. Температура горіння заряду становить від 2500 до майже 3000 °C, а час горіння – від двох до чотирьох секунд. Осколкової дії немає, так як алюмінієвий корпус повністю згорає без утворення осколків.

Під час вибуху гранати на відкритій місцевості виникає вогняна хмара заввишки близько 2 м. і шириною близько 2,8 м. Щоправда, на температуру і час горіння можуть вплинути метеоумови, а також ряд інших факторів.

В ході випробувань було встановлено, що граната є ефективною зброєю в закритих і напівзакритих приміщеннях, але на відкритій місцевості її ефективність знижується. Разом з тим було встановлено, що граната може застосовуватися в якості засобу розмінування місцевості.

Модифікації

Гранати РГТ-27С і РГТ-27С2 (в експортному варіанті GHTB-27) мають однакову конструкцію і відрізняються формою корпусу.

РГТ-27С – варіант з циліндричним корпусом висотою 128 мм і діаметром 60 мм.

РГТ-27С2 – варіант з корпусом у вигляді паралелепіпеда розміром 145х50х40 мм. "Прямокутний" варіант гранати дозволяє наприклад встановити її на об'єкті ураження за допомогою магніту чи клейкого елементу.

Характеристики

Маса гранати без запалу, г – не більше 600

Маса термобаричної суміші, г – не більше 310

Маса розривного заряду, г – не більше 32

Час переведення в бойове положення, с – 3

Дальність кидка, м – не менше 30

Висота/ширина вогняної хмари, м – 2 х 2,8

Час існування вогняної хмари, с – 4

Орієнтовна температура в зоні вибуху, °C – 2500-3000

Площа суцільного ураження, м2 – 5

Об'єм суцільного ураження у приміщенні, м3 – 13

Замість висновку

Як бачимо, це повністю українська розробка, яка за чотири роки пройшла шлях від ідеї до передачі на озброєння Збройним силам України. При цьому, для розробки власне гранати знадобився лише рік, тоді як наступні три роки пройшли у випробуваннях та усунені недоліків, які при цьому давали про себе знати.

Щодо використання у військах, граната бачиться досить затребуваною під час зачистки населених пунктів від терористів, а також в умовах "окопної війни" – під час вилазок до ворожих бліндажів і захоплення ворожих траншей. Також цікавим бачиться використання РГТ-27 для екстреного розмінування території, наприклад, під час роботи штурмових груп – в умовах, коли у саперів немає часу або можливості для роботи.

Читайте також: Реактивна хмара: Що за новий вогнемет РПО-16 розробили в Україні.

Читайте також: Українська "шайтан-труба": Чим відомий новий реактивний вогнемет РПВ-16.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"