Смерть "радянщині". Що дасть Україні новий сержантський корпус

В Україні триває реформа сержантського корпусу і до 2020 року він має відповідати рівню НАТО

Смерть "радянщині". Що дасть Україні нов…

Головний старшина Збройних сил України начальник управління по роботі з сержантським складом Генштабу ЗСУ Олександр Косинський розповів про стан справ із реформою у ЗСУ. Зокрема, мова йшла про сержантський корпус, який почали реформувати з 2015-го року.

"Робота проходить за кількома напрямками, зокрема, щодо вдосконалення системи підготовки сержантів і солдатів. Для цього створені Центри підготовки, які за структурою, функціями та завданням практично тотожні відповідним навчальним закладам країн НАТО. Введено курси лідерства базового та середнього рівнів, дворівневі курси інструкторів ", - сказав він.

За словами Косинського, на сьогодні сержантський склад ЗСУ навчається у відповідних школах за кордоном, зокрема, в Школі НАТО в Обераммергау.

Варто нагадати, що зі Стратегічним оборонним бюлетенем до 2020 року ЗСУ мають відповідати стандартам НАТО. І сьогодні "реформа сержантів" насправді є дуже важливою з точки зору відходу від радянщини, коли рішення приймаються виключно офіцерським складом, а сержанти не відрізняються від солдатської маси як за рівнем освіти, так і за здатністю приймати рішення.

Що планувалося змінити

Мають бути введені нові військові звання: штаб-сержант, майстер-сержант, старший майстер-сержант, головний майстер-сержант, а також корабельних військових звань: штаб-старшина, майстер-старшина, старший майстер-старшина і головний майстер-старшина. Це надасть перспективи для кар'єрного росту.

Було заплановано кардинально змінити систему підготовки сержантів і старшин. Для цього створюються численні Центри підготовки сержантського складу, на базі яких будуть проходити курси лідерства та професійної підготовки.

У 197-му та 184-му Центрах підготовки сержантського складу під керівництвом литовських і латвійських військових відбувається підготовка інструкторського складу, а також в навчальному центрі "Десна" під керівництвом інструкторів із США. Велика група інструкторів проходить перенавчання за кордоном – в країнах НАТО, в тому самому Обераммергау і Грузії.

У нових функціональних обов'язках сержантів враховано не лише практику виконання завдань у бойових умовах антитерористичної операції, а й досвід провідних країн світу.

Що з освітою

Відповідний рівень освіти сержантам у Збройних Силах України надають 8 навчальних центрів, 4 військові коледжі сержантського складу 197, 184 Центри підготовки сержантського складу. Інструктори пройшли неодноразову підготовку в Україні та за кордоном, мають бойовий досвід АТО.

За заочною формою навчання у військових "вишах" кращі сержанти можуть отримати вищу освіту за ОКР "бакалавр" та вивчити іноземну мову.

Система підготовки сержантів передбачає багаторівневість, за зразком армій країн-членів НАТО. Програми Курсів складуть: базовий, середній, підвищений та вищий рівні. Кожен з них включатиме два етапи — підготовку командира-лідера та фахову підготовку, відповідно до роду військ, виду Збройних Сил, військово-облікової спеціальності.

Курси лідерства утворюватимуть освітній блок підготовки та триватимуть у Центрах підготовки аналогічних 197 Центру підготовки сержантського складу.

Фахова підготовка сержантів здійснюватиметься у відповідних навчальних центрах та військових "вишах" після успішного завершення ними курсів лідерства.

Окрім цього триватиме підготовка сержантів і в закордонних військових навчальних закладах та навчально-тренувальних центрах. Серед них можна виділити Школу НАТО в Обераммергау, Школу професійної підготовки сержантів ЗС Швейцарії, Школи сержантів ЗС Литви, Латвії, Польщі, Академію головних старшин Військово-Морських Сил та Академію головних сержантів Сухопутних військ США.

Також реформування системи підготовки військовослужбовців ЗСУ передбачає розвиток інституту інструкторів та системи їхньої підготовки, яка передбачає три рівні — базовий, підвищений та академічний.

Вже створено інститут інструкторів, введені посади сержантів-інструкторів у відділеннях, взводах, ротах навчальних центрів.

Законодавство

На розгляді в Адміністрації президента, Верховної Ради і Кабінету міністрів знаходиться 26 проектів нормативно правових актів, що забезпечують реалізацію реформ в сфері оборони. Міністерство оборони України розробило законопроект, який передбачає підвищення ролі сержантського і старшинського складу ЗСУ відповідно до стандартів НАТО, а також введення нових звань. Законопроектом вносяться зміни в закон України про військовий обов'язок і військову службу, статут внутрішньої служби і дисциплінарний статут ЗСУ.

Навіщо все це

Як вже було сказано, сержантів потрібно відокремити від основної солдатської маси. Вони мають відповідати рівню молодшого командира. Повинна бути підвищена роль сержантського і старшинського складу в навчанні, вихованні, підготовці особового складу і виконанні завдань за призначенням у відповідності до стандартів НАТО.

Армію можуть змінити нові офіцери та молодші командири. Враховуючи кількість людей, котрі пройшли АТО і мають нові погляди на реформування армії, цим ресурсом необхідно скористатися. Оскільки, навіть на четвертий рік війни, за словами багатьох військових, "радянщина" із ЗСУ досі нікуди не зникла, з незрозумілими вимогами по типу відтертого від бруду казанка на передовій, до прийняття рішень, навіть мінімальних, через вищестояще керівництво.

І це не дивлячись на те, що сержанти ЗСУ з бойовим досвідом отримують офіцерські звання за прискореною процедурою. За наявності вищої освіти сержантам присвоюється військове звання молодший лейтенант без курсів перепідготовки і навчання.

Люди з новою підготовкою і новим мисленням мають змінити ситуацію в армії, принаймні на сержантському та старшинському рівні, а також в перспективі на рівні молодшого офіцерського складу.

Скільки має бути нових сержантів у ЗСУ

До 2020 року кількість сержантів планують довести до 1 700 чоловік. І готуватимуть по 500 сержантів на рік.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme