Скандальна броня для БТР-4: Чому "Укроборонпрому" вже ніхто не вірить

Поміж перемогами, яких немало в українському оборонпромі, час від часу проскакує і справжня зрада
 

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Скандальна броня для БТР-4: Чому "Укробо…
Фото – Укроборонпром

Depo.ua продовжує слідкувати за новинками української зброї та техніки. Вже вкотре вилазить на поверхню скандал з імпортною бронею для вітчизняних бронетранспортерів. Цього разу, схоже, ситуація сягнула свого апогею – Міноборони відмовилось приймати в завода-виробника вже готові бронемашини, через що Житомирський бронетанковий завод призупинив роботу цеху з виробництва корпусів БТР-4.

 

Читайте також: Броньований вбивця танків: Що за новітній "Буцефал" представили ЗСУ.

 

Зазначається, що це вимушене рішення було ухвалене керівництвом підприємства через відмову військової прийомки Міноборони допустити до експлуатації у військах БТР-4, корпуси яких виготовлені "з бронесталі виробництва країн ЄС та НАТО".

 

Наразі позиція Міністерства оборони з цього питання невідома, однак варто зазначити, що скандал з імпортною "бронею з ЄС" для підприємств "Укроборонпрому" далеко не новий. Ще у жовтні 2016 року "Львівський бронетанкововий завод" підловили на використанні неякісної польської броні Armstal-500 виробнитцва "Huta Stali Jakościowych S.A" для виробництва легкого бронеавтомобіля "Дозор-Б". Точніше, броня, якій український завод присвоїв третій клас за стандартами НАТО, на сайті заводу-виробника проходила другим класом.

 

 

Невідповідність тоді виявив дніпровський юрист і волонтер Олександр Водоп'ян, який згодом у суді зумів довести, що польська сталь для БТР-3Е, БТР-4, ББМ "Дозор-Б" не була бронею. А Польща, як відомо, є країною і ЄС, і НАТО.

 

"Під час випробувань бронетехніки якість броньованої сталі викликала сумнів, оскільки характер пошкодження, отриманий під час обстрілу корпусу ББМ "Дозор-Б", засвідчив невідповідність заявлених вимог щодо кулестійкості", – йдеться в рішенні суду.

 

Також заявник у справі вказав, що броньовані сталеві листи, які були закуплені державним підприємством, не відповідають вимогам ЄС щодо маркування броньованої сталі і мають сумнівне походження, а саме: на сталевих листах відсутнє антикорозійне покриття, не нанесений номер виплавки сталі, на листах немає індивідуального маркування та зображення напрямку прокату листа під час його виготовлення на заводі.

 

Також був проведений мікроскопічний і хімічний аналіз відібраних зразків, за підсумками якого встановлено невідповідність хімічного складу броні заявленим характеристикам.

 

 

Що цікаво, реакція представників "Укроборонпрому", до складу якого входить "Львівський бронетанковий завод", тоді була досить дивною: спочатку вони називали фейком інформацію про невідповідність "броні з ЄС" задекларованим характеристикам, а після рішення суду спробували перевести все в жарт.

 

"Як я можу прокоментувати те, що на наші легкі БТР "Дозор" замість броні ставиться метал з буржуйок, найдєний на мусоркє?", – жартував тодішній голова наглядової ради "Укроборонпрому" Сергій Пашинський.

 

І хоч зараз прес-службою "Укроборонпрому" не озвучується марка сталі та її виробник, все вказує на те, що ми маємо схожу ситуацію: Міноборони відмовляється приймати бронетехніку, яка не відповідає заявленим характеристикам, а в "Укроборонпромі" намагаються звести все до проблем стандартизації в українському ОПК.

 

"Наголошуємо, що внаслідок позиції військової прийомки Міноборони та через досі чинні архаїчні норми стандартизації призупинено спеціально створену виробничу лінію на житомирському заводі. Ситуація виглядає абсурдною, адже бронесталі, з яких виробляються бойові машини у США, Німеччині, Франції, Великій Британії, Нідерландах, Бельгії, Польщі та інших країнах світу, визнано непридатними для української бронетехніки", – зазначається в повідомленні прес-служби "Укроборонпрому".

 

В "Укроборонпромі" бідкаються, що через розбіжності у ГОСТах з міжнародними та європейськими стандартами, необхідно проводити ресертифікацію імпортної оборонної продукції, яка закупляється для потреб оборони. Наприклад, якщо закуповується сучасна бронесталь для українських бойових машин, яка виготовлена у Євросоюзі та використовується у натівських БТРах, в Україні вона має пройти нову сертифікацію, а це вимагає витрачання великих коштів та часу.

 

Але чи не ховається за спробами скандального держконцерну прикритись проблемами стандартизації підміна броні вищого класу бронею нижчого? Думається, саме це питання має бути головним на порядку денному, коли за справу візьмуться компетентні органи.

 

Читайте також: Нова броня для БТР: Як технологічний "совок" в Україні гальмує розвиток.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme