Сила прапора: Чому Україна перемагає Росію в Азовському морі

Попри те, що наш флот у кілька разів слабший і взагалі не конкурент так званій російській Азовській флотилії та ЧФ РФ, ми вже почали перемагати їх в Азовському морі

Сила прапора: Чому Україна перемагає Рос…

Пошуково-рятувальне судно A500 "Донбас" та морський буксир A830 "Корець" в супроводі двох МБАКів "Кременчук" і "Лубни" увійшли в порт Маріуполя ще вчора. В подальшому вони стануть одиницями Азовської морської військової бази, яка до кінця року запрацює в Бердянську.

Два українських судна вдало "пробили" Керченську протоку і цим завдали тактичного удару по Росії.

Читайте також: "Донбас" і "Корець" в Азовському морі: Навіщо Україна "пробивала" Керченську протоку

Та останніми днями на Росії окрему увагу приділяють військовим навчанням у Криму, в яких беруть участь понад 50 літаків і близько 10 кораблів ЧФ РФ, гвинтокрили С-400 та інші продукти радянсько-російської військової думки. В Україні ж навчання помилково тлумачать, як відповідь на посилення України в Азовському морі та слова президента Петра Порошенка про повернення Криму та ЧФ РФ, якого після цього не буде в Севастополі. Насправді ж, навчання ці планові, і підготовка до них починається за кілька місяців. У Південному військовому окрузі, до якого входить анексований півострів, практично в той же час вони проводилися і рік тому. І загалом військова машина на Росії побудована таким чином, що навчання тривають постійно, і підсумки роботи підбиваються ось такими маневрами по військових округах.

Інша річ - провокації російських прикордонних катерів. Прес-служба ВМС за останній час повідомила про кілька таких випадків. Ще до проходу "Донбаса" і "Корця" російський прикордонний катер небезпечно маневрував поряд із нашим катером морської охорони.

Буквально вчора у ВМС розповіли, як поблизу рейду Маріуполя в районі якірної стоянки російський прикордонний катер типу "Мангуст" на великій швидкості намагався зблизитись з нашими кораблями, але рішучими активними діями екіпажів малих броньованих артилерійських катерів "Лубни" та "Кременчук" він був зупинений та недопущений до місця стоянки судна "Донбас" та буксиру "Корець". До інформації додалися і фото "Мангуста".

Такими діями росіяни грають виключно на нашу користь. По-перше - це чудовий піар новеньким "Гюрза-М", які наразі в Азові є головними бойовими одиницями нашого флоту. Проти щонайменше 40 російських кораблів серед яких шість артилерійських "Шмелів", які нашим практично не поступаються, двох корветів з "Калібрами" - "Град Свияжск" та "Великий Устюг" - шести десантних "Серна" та ін.

По-друге, Росія наочно демонструє свою беззубість в Азовському морі. Вони не можуть стріляти, не можуть топити наші кораблі. Ми ж діємо виключно в рамках угоди 2003-го року про спільне використання Азовського моря.

І ось тут починається найбільш веселий момент. Бо сьогодні Україна перемагає Росію на Азові.

1. Головною фішкою росіян з весни цього року була і лишається перевірка суден, які прямують через Керченську протоку. Затримуються в основному торгові кораблі, які йдуть в порти Маріуполя і Бердянська та з них. На "догляді" вони можуть простоювати по кілька діб. З Маріуполя йдуть судна з металом, який є одним з важливих продуктів нашого експорту. За словами Порошенка - це цілих 25%. Логіка росіян проста - наносити шкоду нашій економіці. Поки українська влада погрожувала міжнародними судами, Росія не дуже боялася. Оскільки, за угодою 2003-го року вони мають право інспектувати судна, які заходять у Азовське море, ще й під прапорами інших держав. Створювався і пропагувався своєрідний міф про блокаду та повний контроль Кремлем Азовського моря.

2. Ми могли розірвати угоду від 2003-го року. Але добре, що цього не зробили, бо тоді б це позбавило нас головної зброї, якою ми зараз перемагаємо росіян. Вони бояться порушувати міжнародне морське право. І українське командування, відправивши "Донбас" і "Корець" через Керченську протоку це довело. Перевірка торгових суден - це одне, щоправда, і тут Кремль вже зловживає міжнародним морським правом. У Держдепі США заявляли, що Росія здійснює тиск, порушуючи міжнародне судноплавство в Керченській протоці і Азовському морі. У Москві обережно все спростували. А от агресія щодо наших військових кораблів дала б привід юридично принизити Москву новими санкціями.

3. З однієї сторони, "Донбас" і "Корець" пробили так звану блокаду на Азові. З іншої - показали, що Росія зробить все, щоб не порушити правове поле. Будь-який постріл по військових суднах з українськими прапорами був би актом агресії. Росія після анексії Криму діє там поза межами правового поля, але намагається не допускати додаткових порушень, щоб не нарватися на ще більші санкції. Тому вони не стріляли, не перешкоджали руху, супроводжували, але більшого зробити не могли. І не зможуть. Всі провокації прикордонного катера "Мангуст" - це прямий доказ того, що справжньої війни на Азові у рамках існуючих угод не буде. Росія, попри всю потужність свого флоту, не буде порушувати міжнародне морське право, вчиняти акт агресії щодо наших кораблів, бо боїться подальших наслідків, санкцій і так далі. Сила українського прапора стає головною зброєю в цьому регіоні.

4. Все це означає, що ніякого російського контролю в Азовському морі немає. Є велика кількість військових кораблів, які зв'язані і можуть лише провокувати. Український прапор на наших суднах дає нам такі ж можливості, як і росіянам. Ми так само можемо зупиняти та інспектувати кораблі, котрі слідують, наприклад, в порт Новоросійська. Ми так само можемо відправити наші військові судна до Керченської протоки і працювати там. Інша справа - росіяни спробують перешкоджати їх руху, блокуватимуть, але це не дійде до військового конфлікту. Бо вони знають наслідки. А ми ж збиратимемо і вже збираємо докази їхніх провокацій. До того ж, ми можемо і маємо конвоювати торгові судна із важливими вантажами, які слідують у наші порти та з них.

Різниця між Україною і Росією виключно в кількості кораблів. Озброєння можна не брати до уваги, поки Кремль відчуває страх перед правовими наслідками. Не просто так, навіть під час анексії Криму, Росія робила все, щоб там не було пострілів, щоб працювали "зелені чоловічки".

5. Втім, є одна загроза для нас. Це так звана Азовська флотилія "ДНР". Вони діють поза межами угоди від 2003-го року про спільне використання Азовського моря. І у випадку своєї появи та нападу на наші кораблі, вони підпадатимуть під категорію "піратства". І, звичайно, зусиллями України та Росії їх треба буде ліквідувати. От тільки Кремль цього не робитиме, навпаки, підживлюючи їх угруповання кораблями. У Москві раніше анонсували передачу "флотилії" трьох катерів "Мангуст" та одного прикордонного "Соболя". Катер "Соболь" має зенітну артилерію АК-306, ракетні комплекси "Віхрь", а також 14,5 кулеметну установку. Останню також має і "Мангуст". Точну кількість флоту в "ДНР" ми не знаємо - вони базують в окупованих Сєдово, Безіменному та Новоазовську. Саме на цей момент варто звернути особливу увагу нашому командуванню.

Головним підсумком сьогоднішньої ситуації на Азові є те, що Україна вирівняла позиції, продемонструвавши наочно слабке місце росіян. Жодного контролю Азовського моря з їхньої сторони немає, у нас є такі ж можливості у його використанні згідно із міжнародним морським правом - треба нарешті почати це робити повноцінно.

У військовому плані ситуація також поступово вирівняється, коли у нас на березі стоятимуть установки з "Нептунами". Так чи інакше, поблизу Маріуполя ми прикрили берегову лінію, посиливши там військову присутність наших армійців.

Єдине, на що може розраховувати Росія сьогодні, блокування наших військових і кількісну перевагу в морі, але і цим вона лише збільшуватиме кількість компромату на себе. Але в Москви є "піратський" козир - флотилія "ДНР". Щоправда, і тут буде зрозуміло, хто стоїть за бойовиками, по яких ми зможемо стріляти.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme