Ще одна пастка для Зеленського: Коли Росія поверне захоплені українські кораблі

Скоро мине рік, як Росія тримає у полоні українські кораблі – військові катери "Нікополь", "Бердянськ" і буксир "Яни Капу"

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Ще одна пастка для Зеленського: Коли Рос…
Фото - ukraina.ru

Як ми пам'ятаємо, 7 вересня відбувся обмін полоненими між Україною і Росією по системі "35 на 35". Серед тих, хто повернувся в Україну, були й незаконно затримані 25 листопада 2018 року у Керченській протоці 24 українських моряки.

Всі настільки зраділи самому факту повернення українців додому (що саме по собі не радувати не може, і це нормально), що зовсім забули про рішення морського трибуналу ООН і про те, що Росія його досі не виконала. Адже моряки повернулись з полону в Україну не в результаті виконання Росією рішення морського трибуналу, а в результаті обміну на затриманих Україною російських сепаратистів і терористів.

Крім того, залишається невирішеним питання подальшої долі військових катерів "Нікополь", "Бердянськ" і буксира "Яни Капу", які досі перебувають на контрольованій Росією території у Керчі, фактично в російському полоні. Про них на найвищому рівні якось говорити взагалі не прийнято останнім часом.

Лише помічник командувача ВМС ЗС України з правової роботи – начальник юридичної служби полковник Леонід Залюбовський в інтерв'ю українському виданню "Армія Inform" розповів, що питання повернення в Україну захоплених росіянами в Керченській протоці катерів опрацьовується і командування ВМС, в межах своєї компетенції, приймає і здійснює всі належні заходи для їхнього повернення.

Хоча всім зрозуміло, що вирішення цього питання – справа державного рівня, а не командування ВМС. Однак, від самого публічного українського президента всіх часів нічого про вирішення цього питання не чути.

"Що стосується ВМС, то ми готові, якщо буде дана відповідна команда, отримати кораблі й дислокувати їх туди, куди буде визначено керівництвом", – сказав полковник Леонід Залюбовський у тому ж інтерв'ю.

Нагадаємо, що 25 листопада 2018 року кораблі Військово-морських Сил ЗСУ у складі двох малих броньованих артилерійських катерів "Бердянськ" і "Нікополь" та рейдового буксиру "Яни Капу" здійснювали плановий перехід з порту Одеси до порту Маріуполь Азовського моря. Про намір здійснювати перехід заздалегідь було поінформовано відповідно до міжнародних норм з метою забезпечення безпеки судноплавства.

Проте, всупереч Конвенції ООН з морського права та Договору між Україною та Російською Федерацією про співробітництво у використанні Азовського моря та Керченської протоки, прикордонні кораблі Російської Федерації здійснили відверто агресивні дії проти українських кораблів, а саме: протаранили український буксир, після чого обстріляли українські кораблі і захопили їх у полон разом з екіпажами.

Звісно, Україна це так залишити не могла і почала шукати правди в міжнародних інстанціях. І 25 травня 2019 року Постійно діючий трибунал, створений у відповідності до Конвенції ООН з морського права, зобов'язав Росію негайно звільнити українських моряків та повернути судна.

Трибунал ухвалив рішення за трьома пунктами:

1. Негайно звільнити та повернути українські кораблі.

2. Негайно звільнити та повернути українських моряків.

3. Росія та Україна мають подати трибуналу звіт про виконання тимчасових заходів до 25 червня.

Тобто, до 25 червня 2019 року Росія мала прозвітувати про виконання рішення міжнародного трибуналу з морського права щодо звільнення українських моряків та кораблів. Однак, як відомо, вона цього не зробила – моряки перебували у російському полоні до 7 вересня, а кораблі знаходяться там досі.

У той же час Росія продовжує наполягати, що рішення Міжнародного морського трибуналу не мають законної сили, оскільки вона трактує дії України в Керченській протоці, як військові.

"Ми працюємо над реалізацією саме наказу Міжнародного морського трибуналу щодо наших моряків. І я думаю, що в найближчому майбутньому ви побачите, як ми його будемо реалізовувати на майданчиках ООН", – заявила 15 червня заступник міністра закордонних справ з питань європейської інтеграції Олена Зеркаль.

26 червня Зеркадь заявила, що поки Росія не виконає наказ Міжнародного трибуналу з морського права і не звільнить українських моряків та кораблі, Україна буде продовжувати тиск на Росію на міжнародній арені. Однак, вже 15 серпня Зеркаль оголосила про свою відставку, а разом з нею з інформаційного поля зникли й згадки про цю тему, тому що новосформоване МЗС питання повернення захоплених кораблів піднімати не поспішає.

За великим рахунком, все, на що спромоглась Україна після зміни влади у відповідь на захоплення Росією своїх суден, це 25 липня 2019 року затримати російський танкер "NEYMA", який блокував українські військові кораблі у Керченській протоці. Невже президент Зеленський і тут хоче здійснити обмін – кораблями?

Що стосується Росії, то її дії цілком вкладаються у загальну стратегію поведінки щодо України протягом останніх п'яти років – гребти все, до чого можна дотягнутися, а потім доводити всьому світові, біле – це чорне, і навпаки. Тому очікувати від Путіна добровільного повернення Україні кораблів марно.

Разом з тим можна не сумніватись, що саме повернення рано чи пізно відбудеться, тому що для Путіна наші кораблі – це ще одна розмінна карта, яку він рано чи пізно розіграє в своїх інтересах. Питання лише у тому, якою частиною своїх інтересів доведеться поступитись Україні взамін.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme