Що за новий український дрон-камікадзе буде "кошмарити" Росію

Вітчизняний оборонпром продовжує дивувати своїми винаходами світове співтовариство, продукуючи зброю майбутнього

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Що за новий український дрон-камікадзе б…

Майже непомітною пройшла новина про те, що на міжнародній спеціалізованій виставці-конференції безпілотних систем і технологій UMEX-2018 в Абу-Дабі (ОАЕ) Україна представила перспективні безпілотники власного виробництва.

Серед інших БПЛА, в українському павільйоні був представлений безпілотник-камікадзе зі встановленою бойовою частиною, до якого й було прикуто найбільше уваги.

Мова йде про систему RAM UAV (від компанії "Оборонні електронні технології"), яка відноситься до класу так званих дронів-камікадзе і є, по суті, керованим снарядом з системою відеонаведення.

Даний вид безпілотників відноситься до різновиду систем озброєння з автономним боєприпасом, який здатний зависати ("хитатись") над заданою площиною в пошуках цілі і атакувати її після виявлення.

Розробники повідомляють, що довжина дрона-камікадзе становить 1,8 м; розмах крил – 2,3 м; а максимальна злітна вага – 8 кг. Дрон запускається з катапульти і може перебувати в повітрі протягом 40 хвилин, при цьому максимальна дальність його польоту досягає 30 км.

Цікавим є також те, що за словами глави "Спецтехноекспорту" Павла Барбуля, всі презентовані українські зразки безпілотників, включаючи дрон-камікадзе RAM UAV, мають досвід експлуатації в умовах війни на Донбасі і показали високу стійкість до систем радіоелектронної боротьби противника, а також високі аеродинамічні властивості.

Не можна не відмітити, що станом на сьогодні український оборонно-промисловий комплекс навчився виробляти безпілотники тактичного рівня. Окрім RAM UAV можна згадати, наприклад, потужний БПЛА "Горлиця" від концерну "Антонов", який відноситься до оперативно-тактичного рівня.

І, судячи з усього, зупинятись на досягнутому ніхто не збирається. Принаймні, в листопаді 2017-го року секретар Ради національної безпеки і оборони України (РНБО) Олександр Турчинов заявив, що незабаром почнеться розробка стратегічних безпілотних літальних апаратів, здатних, моніторити ситуацію на всій територією Росії.

"Як тільки ми відпрацюємо оперативний і оперативно-тактичний рівень, наступним кроком будуть безпілотні літальні апарати стратегічного рівня. Ми повинні розуміти не тільки, що відбувається в Підмосков'ї, а й що відбувається на Далекому Сході, на Камчатці, в інших регіонах країни-агресора. Ми повинні бути захищені від будь-яких провокацій і протидіяти агресору на далеких підступах", – заявив Турчинов на брифінгу в 8 листопада.

Отож, є всі підстави сподіватися, що дрон-камікадзе RAM UAV для ближнього бою буде далеко не останньою розробкою. Та й дана модель, як показує аналіз світових аналогів, має достатньо простору для вдосконалення.

Взагалі, прийнято вважати, що у цій області є два фактичних світових монополіста: США і Ізраїль. В інших країнах безпілотники виробляються або за американської, або за ізраїльської участі. При цьому, якщо говорити саме про дрони-камікадзе, то тут, по суті, взагалі представлений лише Ізраїль.

Світовим лідером виробництва дронів-камікадзе є ізраїльська фірма UVision, яка під брендом HERO випускає модельний ряд віл легких дронів-камікадзе HERO 30 з боєзарядом 0,5 кг і дальністю польоту 30 хвилин на відстань від 5 до 40 кілометрів, які призначені для використання у ближніх боях, до важкого стратегічного HERO 1250 з боєзарядом 30 кг, тривалістю польоту 420 хв. і дальністю 200 км.

До речі, є в UVision і близький аналог українського RAM UAV. Це модель HERO 70, яка має максимальну злітну вагу 7 кг, з яких 2,5 кг становить боєголовка і здатна літати на 40 км з часом у повітрі 45 хв. Ізраїльтяни пишуть, що він призначений, в першу чергу, для ліквідації ворожого автотранспорту (різного роду автомобілів).

Крім цього фірма UVision розробляє також лінійку дронів-камікадзе Blade Arrow Precision Attack Munition (PAM), призначених для високоточних ударів (при мінімальному ризику "удару по своїх") по особливо цінним і швидко зникаючим цілям в умовах складного рельєфу, включаючи міський ландшафт. Подейкують, що цей дрон створювався, зокрема, для виведення з ладу російських систем ППО С-300.

Даний безпілотник має великий радіус накриття і гнучку систему націлювання. Маневруючи, безпілотний дрон-камікадзе може легко переорієнтуватись на іншу ціль, або тривалий час залишатися в повітрі, чекаючи появи швидко зникаючої цілі. При цьому, на відміну від багатьох сучасних безпілотників, PAM може "залишатися в засідці", відстежуючи цілі лише в певному секторі спостереження, що виключає можливість нанесення ударів по своїм військам, які знаходяться поруч з солдатами супротивника.

Отож, якщо Україна зуміє розвинути успіх у цьому напрямку, то має всі підстави не лише для того, щоб виграти війну з Росією, але й зайняти престижну і досить затребувану нішу на світовому ринку.

До речі, Росія нічим подібним похвалитись не може: наявний у неї парк БПЛА безнадійно застарів, а нові моделі є нічим іншим, як спробами реанімувати радянську спадщину 1970-1980-х років. Та й то – з використанням американських і ізраїльських комплектуючих, як неодноразово збитий на Донбасі безпілотник "Орлан".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme