ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Що стоїть за ліквідацією польового командира "ЛНР" Олега Анащенка

У "ЛДНР" тривають розбірки: сьогодні у повітря разом з джипом злетів черговий польовий командир

Depo.Війна
4 лютого 2017 15:13
ФОТО: depo.ua

У матеріалі "До чого призведуть таємничі вбивства лідерів донбаських сепаратистів" зазначалось, що останній рік на тимчасово окупованих територіях Донбасу ознаменувався серією загадкових смертей та вбивств керівників політичного та військових крил "ЛДНР". Було сказано про те, що розпочата в попередні роки активність російської сторони з ліквідації керівного складу донбаських сепаратистів продовжиться і найближчим часом. До зони ризику були віднесені останні фігури сепаратистів "першої хвилі", найбільш одіозні польові командири та учасники масштабних контрабандних та корупційних схем.

Ліквідація Олега Анащенка

4 лютого поточного року в результаті вибуху автомобіля в центрі Луганська загинув польовий командир "ЛНР", начальник "управління народної міліції" Олег Анащенко. Інформацію про це розповсюдив інтернет-портал луганських сепаратистів "ЛІЦ" з посиланням на прес-службу "народної міліції 2 АК ЛНР". Сепаратисти назвали вибух терактом.

"О 07.50 на вулиці Краснознаменній у районі кварталу Мирний в результаті терористичного акту - підриву автомобіля - убитий начальник "управління народної міліції ЛНР" полковник Анащенко О. В.", - йдеться в повідомленні луганських сепаратистів.

Довідка. Олег Анащенко народився 29 серпня 1968 року. У 1991 р. закінчив Ростовське вище військове командно-інженерне училище ракетних військ імені маршала М. Нєдєліна (курс 451, група 4514), служив у Ракетних військах стратегічного призначення, вийшов в запас підполковником. Працював завідувачем окремого підрозділу шахтоуправління "Луганське" ДП "Луганськвугілля". З 2010 р. - депутат Кам'янобрідської районної ради м. Луганськ, член Партії регіонів. У 2014 р. перейшов на бік луганських сепаратистів. З травня 2015 року обіймав посаду "начальника військ ППО ЛНР". В серпні 2015 р. був призначений на посаду начальнику навчального центру бойовиків "народної міліції". З лютого 2016 р. - "1-й заступник командуючого корпусу народної міліції ЛНР". В березні 2016 року отримав призначення на посаду "начальника штабу народної міліції ЛНР".

Аналіз ситуації

За інформацією порталу РИА "Новости", близько 8 ранку пролунав вибух на одній з вулиць в районі центру міста. Очевидці повідомили, що підірваний позашляховик був марки Toyota, на якому їздив командир бойовиків О. Анащенко. Разом з Анащенком в автівці знаходилась наче б то ще одна людина, особистість якої з'ясовується. Проте згодом сепаратисти неодноразово намагались спростувати цю інформацію.

Після загибелі командира бойовиків Олега Анащенка представники силового крила луганських сепаратистів нашвидкоруч встигли звинуватити в цьому українські спецслужби. Зокрема, з такими заявами виступили офіційний представник "народної міліції", "підполковник" Андрій Марочко та керівник "МДБ ЛНР" Леонід Пасечник.

Як повідомляє представник "Генеральної прокуратури ЛНР" Давид Кац, вибуховий пристрій в автомобілі начальника "управління народної міліції ЛНР" Олега Анащенка спрацював з боку водія.

"О 7.58, рухаючись у своєму автомобілі по вулиці 2-а Краснознаменна, поруч з будинком № 22, в результаті підриву автомобіля марки "Тойота", загинув перший заступник командира "корпусу народної міліції ЛНР" "полковник" Олег Володимирович Анащенко. Вид і характер вибухового пристрою встановлюються", - сказав він.

За даним фактом т. зв. "Генеральна прокуратура ЛНР" порушила "кримінальну справу" за ознаками складу злочину, передбаченого пунктом "б" ч. 3 ст. 239 "КК ЛНР" (терористичний акт; вчинення вибуху з метою дестабілізації діяльності органів влади, що спричинило умисне заподіяння смерті людині). Матеріали "кримінальної справи" передані для розслідування до т.зв. "міністерства державної безпеки ЛНР".

Участь у підготовці "державного перевороту"

За інформацією лідера ГІ "Права справа" Дмитра Снєгирьова, Олега Анащенка було вбито саме за наказом Ігоря Плотницького. Справа в тім, що Анащенко був фігурантом справи про так званий "державний переворот" проти "голови ЛНР" Плотницького.

Як повідомлялося раніше, наприкінці вересня 2016 року в окупованому Луганську за звинуваченнями у спробі "державного перевороту" були заарештовані самопроголошений "заступник командувача народної міліції ЛНР" Віталій Кисельов ("Комуніст") та "екс-прем'єр-міністр" Геннадій Ципкалов. 24 вересня мала відбутись очна ставка Кисельова і Ципкалова, однак напередодні представник "Генеральної прокуратури ЛНР" С. Рахно повідомив, що Ципкалов вчинив самогубство, повісившись у камері. За версією "Генеральної прокуратури ЛНР" Кисельов був організатором фінансової підтримки заколотників та координатором постачання озброєння. Під час допитів Кисельов дав покази на коло осіб, причетних до спроби "державного перевороту", а саме: екс-спікера "народної ради" Олексія Карякіна, колишнього голови "ради міністрів ЛНР" Геннадія Ципкалова та польового командира Олександра Костіна (позивний "Август"). Серед тих, проти кого дав покази В. Кисельов були "міністр сільського господарства і продовольства ЛНР" Сергій Литвин та начальник управління "народної міліції ЛНР" полковник Олег Анащенко. Зі слів Кисельова, силове прикриття спроби "державного перевороту" здійснював очільник "міністерства державної безпеки" Леонід Пасечник. Метою учасників "державного перевороту" було усунення від влади Ігоря Плотницького і повернення до Луганська Валерія Болотова.

Як повідомляє Д. Снєгирьов, усунення О. Анащенка російські "куратори" не стали прикривати сталою практикою серцевих нападів, а вирішили ліквідувати останнього шляхом підриву автомобіля, як це було у випадку з П. Дрьомовим.

"Усі ці смерті не можуть бути простою випадковістю чи збігом обставин. Російські "куратори" вирішили посилити роль ватажка бойовиків самопроголошеної "ЛНР" Плотницького, зосередивши в його руках одноосібну військово-політичну владу в "республіці". На думку росіян, Плотницький є єдиним "легітимним" представником самопроголошеної "ЛНР", підписантом Мінських домовленостей, людиною з якою офіційний Київ має вести прямі переговори щодо подальшого політичного врегулювання ситуації на Сході України. Офіційний Кремль таким чином намагається перевести конфлікт у суто внутрішнє протистояння всередині самої України", - прокоментував ситуацію Дмитро Снєгирьов.

Коментар

Загадкові смерті та вбивства лідерів політичного та військових крил донбаських сепаратистів стають візитною карткою політичного процесу на тимчасово окупованих територіях протягом останнього року.

Розпочатий раніше процес ліквідації представників керівного складу донбаських сепаратистів може вказувати на те, що російська сторона почала прибирати зайвих свідків, які приймали безпосередню участь в сепаратистських акціях 2014 року та були носіями секретної інформації щодо участі спецслужб РФ в окупації території Донецької та Луганської областей.

З іншої сторони, ці фігури приймали участь у контрабандних та корупційних схемах, де були задіяні впливові представники російського істеблішменту, кримінальні авторитети, українські олігархи та російські політики.

Прикметним також є те, що частина загиблих представників керівного складу т. зв. "ЛНР" приймала участь у спробах організації "державного перевороту" з метою усунення від влади лідера луганських сепаратистів Ігоря Плотницького. Проте всі три спроби, починаючи з осені 2014 року, провалились, а більшість організаторів "держпереворотів" були вимушені виїхати на територію РФ або були ліквідовані представниками російських спецслужб за участю ПВК "Вагнера" або працівників "Генеральної прокуратури ЛНР".

Виходячи з вище вказаного, слід розглянути основні можливі причини ліквідації польового командира луганських сепаратистів Олега Анащенка:

1) діяльність груп Ігоря Плотницького та Владислава Суркова, спрямована на ліквідацію опонентів діючого режиму "голови ЛНР", які були афілійовані з російськими військовими "кураторами" та представниками спецслужб Росії. Олег Анащенко був одним з фігурантів справи про організацію "державного перевороту". Через наявність впливового "даху" з боку російського керівництва "2 АК ЛНР" арештувати або усунути з посади "начальника штабу народної міліції ЛНР" Ігорю Плотницькому було не під силу. Єдиною можливістю усунення опонента режиму лідера "ЛНР" стає тривала підготовка та організація спеціальної операції з ліквідації Олега Анащенка, участь в якій, з великою долею вірогідністю, могли приймати представники "Генеральної прокуратури ЛНР";

2) поступова зачистка представниками російських спецслужб найбільш одіозних та харизматичних польових командирів донбаських сепаратистів, що становлять загрозу в разі подальшого просування Мінського процесу. Нова хвиля загадкових вбивств і смертей керівників "ЛДНР" відбувається з початком переговорів між Володимиром Путіним та Дональдом Трампом. В такому разі очільники Кремля можуть імітувати процес наведення ладу на тимчасово окупованих територій для демонстрації виконання Мінських домовленостей в рамках ведення перемовин з командою нового американського президента. "Зачистки" керівного складу "ЛДНР" представниками російських спецслужб також можуть відбуватись в рамках кооптації до керівного складу сепаратистів компромісних фігур, які наближені до колишнього керівництва Партії регіонів, українських олігархів та є креатурами російської сторони. Не виключено, що Кремль сам намагається навести лад на тимчасово окупованих територіях, щоб наблизити їх політичні та військові системи до стану, який притаманний сучасним "Абхазії" та "Придністров'ю";

3) професійна діяльність представників Сил спеціальних операцій Міністерства оборони України як результат завершення процесу становлення нової найбільш ефективної української спецслужби, що діє в тилу противника. В такому разі, це означало би те, що заступник командуючого ССО Сергій Кривоніс не тільки створив новий елітний українських підрозділ з найкращих бійців, а продемонстрував іншим силовим структурам, в тому числі й іноземного походження, як треба діяти по відношенню до польових командирів терористичних бандформувань в середині країни. Це був би добрий урок як турецьким, так й іранським, іракським та сирійським силовикам як варто було би діяти проти терористичного бандпідпілля та польових командирів "Ісламської держави".

Підводячи підсумки, необхідно зазначити, що розпочатий раніше процес з ліквідації представників військового та політичного крил донбаських сепаратистів продовжиться і надалі. В зоні ризику знаходяться опоненти режиму Ігоря Плотницького в "ЛНР", а також учасники масштабних контрабандних та корупційних схем як на тимчасово окупованих територіях Луганщини, так і Донеччини.

Більше новин про події в зоні АТО читайте на Depo.Війна