База проти НАТО: Що собою представляє угруповання російських військ у Криму

Як і навіщо Росія нарощує військовий потенціал в окупованому Криму і яку небезпеку це становить

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
База проти НАТО: Що собою представляє уг…

Буквально вчора росіяни пустили в маси інформацію про те, що ними в окупованому Криму створено повноцінне угруповання військ. Про це заявив сам начальник російського Генштабу Валерій Герасимов на колегії Міноборони Росії. Причому, росіяни зробили все від них залежне, щоб ця інформація стала максимально доступною широких мас.

Для чого вони це зробили (мова про офіційне повідомлення) – здогадатися не важко. Як завжди, офіційна Москва намагається грати м'язами на публіку, демонструючи як ворожому Заходу, так і доморощеним плебеям власну могутність. Але якщо у випадку з внутрішнім "ринком" все зрозуміло – скоро вибори і електорату потрібно нагадати, що Крим таки їхній і що Путін готовий його героїчно захищати.

От тільки, не зовсім зрозуміло – від кого? Адже Україна ну точно не збиралась і не збирається повертати Крим військовим шляхом, ООН також не особливо рветься вводити туди озброєних миротворців (власне, це питання навіть не підіймалось ніколи), а нікому іншому, включно з Туреччиною, Крим наразі нецікавий.

Тому цілком логічною видається версія, згідно якої Путін сприймає Крим, як форпост для потенційних наступальних дій, тому й вводить туди все нові й нові війська, зокрема наступального формату. Власне, це стає зрозумілим після аналізу того озброєння, яким наводнюють Крим останніми роками.

"У Криму створене самодостатнє угруповання військ (сил), що включає в себе військово-морську базу, армійський корпус, авіаційну дивізію та дивізію ППО. Чорноморський флот поповнився шістьма підводними човнами, фрегатами "Адмірал Григорович", "Адмірал Ессен", що мають на озброєнні крилаті ракети "Калібр", трьома дивізіонами берегових ракетних комплексів "Бал" і "Бастіон", – заявив начальник російського Генштабу Валерій Герасимов на вже згаданій колегії Міноборони Росії.

Отож, що відомо про ці кораблі? На жаль, про підводні човни інформації немає взагалі, а от про інше поповнення окупаційного контингенту у Криму можна дещо розповісти.

Фрегат "Адмірал Григорович" – це досить новий сторожовий корабель проекту 11356, який був закладений 18 грудня 2010-го на стапелі ССЗ "Янтар" в Калінінграді, спущений на воду 14 березня 2014-го року і прийнятий у склад військово-морського флоту Росії 11 березня 2016-го року. З 6 травня по 9 червня 2016-го року він здійснив міжфлотський перехід до Севастополя, де й базується з того часу, час від часу відлучаючись для різного роду навчань і виконання бойових завдань поблизу Середземного узбережжя Сирії (двічі виконував ракетні удари начебто по позиціях ІДІЛ на території цієї країни; удари збіглися в часі з операцією із захоплення Алеппо).

Основу ударного ракетного озброєння "Адмірала Григоровича" складають універсальні пускові установки 3С14, що використовують ракети "Калібр" (протикорабельна крилата ракета для ураження наземних цілей, на деякі модифікації якої можливе встановлення ядерної бойової частини), "Онікс" (надзвукова універсальна протикорабельна ракета середнього радіусу дії, призначена для боротьби з надводними військово-морськими угрупуваннями, одиночними кораблями і наземними цілями в умовах сильного вогневої і радіоелектронної протидії) і у перспективі "Циркон" (гіперзвукова протикорабельна крилата ракета, зі значно більшою швидкістю польоту у порівнянні з іншими відомими протикорабельними ракетами; наразі перебуває у стадії розробки).

Фрегат "Адмірал Ессен" – також сторожовий корабель проекту 11356, але з більш насиченою історією. Він був закладений 8 липня 2011-го на стапелі ССЗ "Янтар" в Калінінграді, спущений на воду 7 листопада 2014-го року, але через постійні поломки був прийнятий до складу військово-морського флоту Росії 7 липня 2016-го року. Спочатку його закріпили у складі Північного флоту, однак 16 жовтня 2016-го року "Адмірал Ессен" отримав наказ здійснити міжфлотський перехід до Севастополя і увійти до складу Чорноморського флоту. Однак, по причині чергової поломки і тривалого ремонту, цей перехід затягнувся аж до 5 липня 2017-го року. Повідомляється, що він також брав участь у Сирійській кампанії, в рамках якої тричі виконував ракетні удари начебто по позиціях ІДІЛ.

Як і у "Адмірала Григоровича", основу ударного ракетного озброєння "Адмірал Ессена" складають універсальні пускові установки 3С14, що використовують ракети "Калібр", "Онікс" і у перспективі "Циркон".

Береговий ракетний комплекс "Бал" представляє собою ракетний комплекс з протикорабельної ракетою Х-35 (дозвукова маловисотна протикорабельна ракета, призначена для знищення кораблів водотоннажністю до 5000 тон). Комплекс призначений для контролю територіальних вод і проливних зон; захисту військово-морських баз, інших боргових об'єктів і інфраструктури узбережжя; захисту узбережжя на десантонебезпечних напрямках. Прийнятий на озброєння Збройних сил Росії в 2008-му році.

Береговий ракетний комплекс "Бастіон" – це ракетна система берегової оборони з ракетою "Онікс", створена в Росії спільно з білоруським підприємством "Техносоюзпроект", яку розробляли для використання на Курильських островах, але 15 березня 2015-го року перекинули у Крим. В мережі можна знайти також інформацію про використання БРК "Бастіон" на узбережжі Сирії для ураження наземних цілей (удари збіглися в часі з операцією із захоплення Алеппо).

Окрім цього відомо, що Росія перекидає у Крим полк зенітної ракетної системи С-400 "Тріумф", який має заступити на бойове чергування в Севастополі в лютому 2018-го року. Також відомо, що прикривати С-400 від нападу з повітря будуть зенітні ракетно-гарматні комплекси "Панцир-С1".

Зенітна ракетна система С-400 "Тріумф" – це зенітно-ракетна система великого і середнього радіусу дії, створена для ураження всіх сучасних і перспективних засобів повітряно-космічного нападу: літаків-розвідників, літаків стратегічної та тактичної авіації, тактичних, оперативно-тактичних балістичних ракет, балістичних ракет середньої дальності, гіперзвукових цілей, встановлювачів перешкод, літаків радіолокаційного дозору і наведення та інших. Кожна ЗРС забезпечує одночасний обстріл до 80 цілей (за наявності 8 ЗРК) з наведенням на них до 160 ракет. Це зенітний ракетний комплекс (ЗРК) нового покоління з зоною ураження радіусом до 400 км.

Зенітний ракетно-гарматний комплекс "Панцир-С1" являє собою зенітний ракетно-гарматний комплекс малого радіусу дії, що розміщується на гусеничному шасі, колісному шасі вантажівки, причепа або встановлюваний стаціонарно. Протиповітряна оборона здійснюється автоматичними гарматами та керованими ракетами з радіокомандним наведенням з ІЧ та РЛ стеженням. Комплекс призначений для захисту малорозмірних об'єктів від засобів повітряного нападу (як пілотованих, так і безпілотних). Крім того, комплекс здатний вести боротьбу з легкоброньованими наземними цілями, а також живою силою супротивника. Прийнятий на озброєння ЗС РФ 16 листопада 2012-го року.

Звісно, все це – лише вершина айсберга. Точну кількість і склад російського окупаційного контингенту в Криму ніхто не скаже, тому що ця цифра постійно збільшується. Менше з тим, в інтернеті можна знайти інфографіку з підрахунком ЗС РФ на півострові станом на 30 серпня 2017-го року.

Як би там не було, а незрозумілим залишається найголовніше: чи буде цей військовий контингент якимось чином використаний за прямим призначення, і якщо буде – то коли, де і як? Але відповідь на це питання ми отримаємо лише по факту, або не отримаємо взагалі.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme