Самонавідний Brimstone: Що за ракети отримає Україна від Великої Британії

Велика Британія готова продати Україні корабельні і авіаційні ракети з головками самонаведення по ціні 100 тисяч фунтів стерлінгів за одиницю 

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Самонавідний Brimstone: Що за ракети отр…
Фото: MDBA

Вчора британське видання The Times оприлюднило інсайдерську інформацію, що Велика Британія продасть ракети класу "поверхня-поверхня" для українських патрульних катерів і ракети класу "повітря-поверхня" для українських літаків. Вартість однієї ракети 100 тисяч фунтів стерлінгів.

Також у повідомленні згадується, що це будуть ракети Brimstone розробки та виробництва міжнародної компанії MBDA UK, яка спеціалізується на виготовленні ракетних боєприпасів.

При цьому британське видання не вказує, коли саме це постачання відбудеться. 

Водночас, у повідомленні зазначається, що у британського уряду є побоювання, що Росія планує зимову військову операцію проти України, яка може призвести до ескалації напруженості на Донбасі та матиме непередбачувані наслідки для безпеки всієї Європи. Тому можна припустити, що продаж цих ракет відбудеться вже незабаром.

Читайте також: Росія переганяє на Донбас нові танки і блокує роботу ОБСЄ: До чого готується Путін

Історія питання

14 жовтня посол України у Великій Британії Вадим Пристайко заявив, що найближчим часом Україна придбає у Великої Британії два діючих корабля, які будуть озброєні британськими ракетами і одразу ж увійдуть до складу наших ВМС.

А на початку серпня він повідомляв, що в рамках підписаного 21 червня меморандуму між двома країнами, британські і українські інженери спільно працюють над розробкою для України моделі нового ракетного катера на базі британського проекту P50U.

"Перші два катера цього проекту матимуть британські ракети. Але в перспективі ми плануємо розміщувати там вітчизняне озброєння, насамперед – ракетний комплекс "Нептун", – заявив тоді Пристайко.

У свою чергу аташе з питань оборони посольства Великої Британії в Україні Тім Вудс зазначив, що британці не мають нічого проти українських ракет, але є технічна проблема, над усуненням якої треба попрацювати.

"Ми спостерігаємо за "Нептуном", який Україна розробляє і який після повного введення в експлуатацію буде боєздатним ракетним комплексом. Але нинішній розмір цих катерів не дозволяє розмістити "Нептун". Тому нам довелося піти на менший, але дуже потужний сучасний ракетний комплекс", – пояснив Вудс.

Наразі невідомо, чи йдеться у повідомленні The Times і заявах Пристайка з Вудсом про одні й ті ж самі ракети, але дуже схоже, що так. Тобто, корабельні ракети класу "поверхня-поверхня" вже найближчим часом будуть продані Україні разом з двома катерами, а повітряні класу "повітря-поверхня" – окремо для використання українською бойовою авіацією.

Хоча, не виключено також, що мова йде про різні проекти і ракети класу "поверхня-поверхня" продадуть Україні окремо і безвідносно катерів – для використання на вже наявних у ВМС ЗСУ засобах.

Читайте також: Малий корвет під "Нептун": Чи пристане Україна на пропозицію британців

Про які ракети йде мова

Згадана у новині The Times ракета класу "поверхня-поверхня" Brimstone – це високотехнологічна самонавідна надзвукова ракета, розроблена міжнародним консорціумом MDBA для британської бойової авіації.

Ракета надійшла на озброєння країни у 2005 році і широко використовувалася британськими ВПС в операціях в Афганістані, Лівії, а з грудня 2015 року – у Сирії.

Ракета класу "поверхня-поверхня" Brimstone

Також Brimstone наразі використовують військово-повітряні сили Саудівської Аравії. У 2017 році було оголошено про плани передати її на озброєння ВПС Катару, однак досі цього зроблено не було.

Ракета Brimstone має активну радіолокаційну головку самонаведення, що дозволяє їй з великою точністю вражати рухомі цілі. Крім того, передбачена можливість лазерного наведення.

Загальна маса ракети становить 49 кг при довжині 1,8 метра. Максимальна дальність пуску може сягати 11,2 км при максимальній висоті 6 км.

На відміну від аналогічних систем, бойова частина ракети Brimstone влаштована за тандемним принципом, що забезпечує більш ефективне ураження цілей з сучасними типами броні. При цьому відносно невелика зона ураження дозволяє знизити супутні збитки.

Що стосується ракет класу "поверхня-поверхня" (їх ще називають "земля-земля", хоча таке визначення є не дуже точним, тому що ці ракети можуть також випускатись з плавучих платформ і вражати надводні цілі) для українських катерів, то тут не все так однозначно. Адже Велика Британія не випускає спеціалізованих ракет корабельного типу.

Водночас, на офіційному сайті консорціуму MDBA вдалося знайти інформацію, що вже згадана ракета Brimstone окрім повітряних носіїв також придатна для розгортання на широкому спектрі наземних та інших платформ. Тому не виключено, що саме ці ракети будуть адаптовані до запуску з катерів і надійдуть в Україну разом з авіаційними.

Корабельна ракета поверхня-поверхня

А досвід використання повітряних і навіть зенітних ракет проти надводних цілей у в української армії вже є. Можна пригадати, як восени 2018 року на військовому полігоні в Одеській області Збройні сили України відпрацювали систему берегової оборони за допомогою модернізованого зенітного ракетного комплексу С-125. Результат: 8 пусків – 8 знищених надводних цілей.

Читайте також: Не тільки "Нептун": Як українці навчили "зенітку" С-125 топити кораблі

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme