Розведення сил: В які ігри грає Путін з Зеленським

Після того, як був зірваний анонсований президентом України Володимиром Зеленським процес розведення сил у Золотому на Луганщині та Петрівському на Донеччині, ситуація переросла у стадію позиційного протистояння з елементами гібридної війни. Принаймні, це чітко проглядається з боку росіян

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Розведення сил: В які ігри грає Путін з…

Для початку 7 жовтня прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков відмовився гарантувати відведення російських окупаційних військ і бандформувань "Л-ДНР" в тих пунктах, які визначені Мінськими угодами. А вже 9 жовтня міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров висловив сподівання, що новий уряд України забезпечить послідовне виконання Мінських домовленостей.

Читайте також: Розведення військ не буде: Чому Зеленський пішов на компроміс у Золотому та Петрівському.

При цьому самі бойовики взагалі "включили дурника": інтенсивно обстрілюють позиції ЗСУ у Золотому з мінометів калібру 82-мм,  офіційно заявляючи, що це вони салютують білими ракетницями на знак готовності до розведення сил.

Що стосується України, то меседжі офіційних осіб відрізняються в залежності від вух, на які ці меседжі розраховані.

Зокрема, 9 жовтня заступник Постійного представника України при міжнародних організаціях у Відні Ігор Лоссовський, під час засідання Форуму зі співробітництва у галузі безпеки ОБСЄ у Відні заявив, що "формула Штайнмайєра" передбачає виконання одного з положень Мінських угод та не замінює усі домовленості, і не змінює їх логіку про першочерговість виконання безпекового компонента.

Того ж дня міністр оборони України Андрій Загороднюк для українських ЗМІ заявив, що Мінські угоди були підписані в 2014 році під серйозним пресингом, а зараз може бути запропоновано інше бачення, яке буде узгоджено з міжнародними партнерами.

На самих ділянках потенційного розведення військ також не все зрозуміло.

На брифінгу 9 жовтня народний депутат від партії "Слуга народу" й секретар Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Роман Костенко заявив, що у Петрівському на Донеччині воїни Збройних сил України майже на 98% готові до розведення військ, а у Золотому на Луганщині роботи ще тривають.

Щодо самого розведення, то начальник Генерального штабу – головнокомандувач Збройних сил України генерал-лейтенант Руслан Хомчак ще 8 жовтня розповів, що ЗСУ на Донбасі відійдуть на позиції 2016 року.

І хоч Хомчак запевняє, що внаслідок розведення сил Україна не втратить ані тактичних, ані оперативних переваг, однак, лише у селищі Катеринівка, що поблизу Золотого, після розведення залишаться у "сірій зоні" опиняться 122 житлових будинки.

А у п'ятого президента України Петра Порошенка взагалі порахували, що з відходом на позиції 2016 року по всій лінії розмежування ми втратимо близько 30 населених пунктів і низку ключових висот. В інтернет навіть викинули "карту відступу (відведення військ) і "сірої зони" на Сході". На карті пунктирна лінія – це лінія зіткнення на 11 березня 2016 року, а заштрихована зона зліва – це лінія відступу (відведення) наших сил. В районі Золотого вона виглядає так:

У самому Золотому також киплять пристрасті. Вранці 9 жовтня у Кремінній Луганської області поліція заблокувала колонну, що їхала до Золотого протестувати проти розведення військ. Поліцейські, що чергували на блок-посту, відмовилися пропустити автомобілі. Під час конфлікту між людьми, які назвалися ветеранами АТО, та правоохоронцями сталася сутичка і один з поліцейських зробив постріл в повітря з табельної зброї. Це ще більше розпалило конфлікт – одна з автівок протестувальників спробувала рушити далі і наїхала на ногу працівника поліції. Постраждалого відтягнули з проїзної частини.

Поліція наголосила, що жодних спецзасобів чи зброї до осіб, котрі відмовилися виконувати законні вимоги поліцейських, не застосовували, однак двох осіб поліцейські затримали. Один із затриманих – водій авто, який здійснив наїзд на ногу спецпризначенцю.

Зберігаючи хорошу міну при поганій грі, у поліції стверджують, що ситуація знаходиться під контролем. Однак, виглядає все дещо інакше. Та й попри інцидент, озброєні добровольці кажуть, що готові залишатися на позиціях у разі відведення від лінії фронту Збройних сил України.

Читайте також: Відведення сил у Золотому: Навіщо Білецький розхитує план Зеленського.

Ситуацію прогнозовано підхопили російські ЗМІ і "п'ята колона" серед ЗМІ українських (зокрема, видання "Страна"). Вони дружно написали, що "українські націоналісти зірвали розведення сил у Золотому", забувши додати, що розведення перенесли до тих пір, поки не запанує режим "тиші", який згідно мінських домовленостей має тривати щонайменше 7 днів безперервно і який безцеремонно зривають російські бойовики.

Постійно апелюючи до Мінських угод, росіяни і їхні колаборанти чомусь "забувають" про перший пункт цих угод, у якому йдеться про припинення вогню. Тобто, якщо припинення вогню немає (а його немає), то далі ніхто не має права рухатись, у тому числі, відводити війська. Інакше це буде порушенням Мінських угод. Цей, на перший погляд, незначний нюанс, може стати рятівною соломинкою для Зеленського, який сам себе майже загнав у глухий кут.

Читайте також: Розведення сил: Скільки Україна заплатить за нові фортифікаційні споруди у Золотому і Петрівському.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme