Робот TALON: Що за американське чудо техніки допомагає українським саперам

Рóботи на службі армії – тема далеко не нова, адже роботизовані апарати і комплекси давно використовуються у військових цілях, зокрема й в Україні

Робот TALON: Що за американське чудо тех…
Фото - АрміяInform

Упродовж 20-24 січня в рамках угоди між Міністерством оборони України, Департаментом оборони Канади та Програми візиту представників UNOPS і представників компанії Foster-Miller до кам'янець-подільського Центру розмінування було проведено курс навчання з ремонту та обслуговування роботизованих систем з розмінування TALON.

Справа в тому, що фахівці Центру розмінування активно використовують найновіші методи обладнання, у тому числі роботизовані системи з розмінування серії TALON, однак високотехнологічний робот, який вже отримав назву "найкращий друг сапера", потребує якісного систематичного обслуговування і ремонту, який досі майже не проводився.

Читайте також: Бойові роботи – відтепер і в Україні.

А поки кам'янець-подільські сапери налагоджують співпрацю у цій сфері з іноземними партнерами, Depo.ua пропонує ближче познайомитись з цим самим "найкращим другом сапера" – роботом TALON.

Отож, роботи TALON були розроблені маленькою компанією з Массачусетса під назвою Foster-Miller, яка була заснована в США спеціально для виробництва військової робототехніки. В даний час компанія є підрозділом Qinetiq North America – американського підрозділу британської компанії Qinetiq.

Зараз компанія розробляє роботи різного функціоналу та призначення, але починалося все саме з машин для дистанційного знешкодження мін. Вони знаходяться на військовій службі з 2000 року, побували в Боснії, Афганістані, Іраку, працювали на руїнах Всесвітнього торгового центру після терактів 11 вересня. Станом на сьогодні більше 3000 роботів TALON різних модифікацій і призначення несуть службу по всьому світу.

Робот TALON в базовому багатоцільовий варіанті має довжину 86,4 см, висоту 42,7 см, максимальну масу від 52 до 71 кг (в залежності від встановленого комплекту цільового устаткування), може брати на себе масу корисного вантажу до 45 кг і тягнути (буксирувати) вантаж масою до 680 кг. Силова установка робота дозволяє йому розвивати швидкість до 8,3 км/год і працювати без підзарядки своїх джерел живлення – в залежності від характеру місцевості і виконуваного завдання – від 2,8 до 4,5 години , а в режимі очікування навіть до 7 діб.

Дистанція управління роботом по кабелю становить 300 м, по радіолінії – до 500-800 м, а при використанні на роботі подовженою радіощогли – до 1000 м. Встановлений на роботі стандартний маніпулятор може піднімати на повністю витягнутій "руці" вантаж масою до 11 кг .

Маса комплекту управління становить 15 кг. У нього, крім усього іншого, входить і малогабаритний пульт управління типу "джойстик". Система управління може бути стаціонарною (робоча станція з "військовим ноутбуком"), або переносною (всі засоби управління розміщуються на самому операторі, в кишенях спеціального жилета).

Залежно від конкретної моделі і розв'язуваної задачі, роботи можуть оснащуватися різними оптикоелектронними і інфрачервоними засобами спостереження (виявлення), засобами зв'язку та передачі даних, лазерними далекомірами та іншою спеціальною апаратурою. Зокрема, стандартний варіант оснащення робота включає до чотирьох кольорових відеокамер (одна з яких – оптична цифрова камера з 25-кратним зумом) і інфрачервону камеру. Можуть встановлюватися монохромні камери і прилади нічного бачення.

На базі стандартного робота моделі TALON була розроблена і запущена у виробництво ціла лінійка робототехнічних комплексів різного призначення. Зокрема, Talon Responder – для поліції, пожежних та інших державних служб екстреного реагування, Talon Hazmat – для небезпечних місій, Talon SWAT / MP – для спецпідрозділів і військової поліції.

Але саперні роботи – далеко не єдине можливе призначення робота TALON. Компанія Foster-Miller пропонує їх і в ударному варіанті MAARS (Modular Advanced Armed Robotic System). Вона оснащена кулеметом, але головне в цьому апараті – "мізки", які запобігають втраті керування роботом і ведення ним так званого "дружнього вогню".

На MAARS можуть встановлюватися кулемет M240B калібру 7,62-мм і пускова установка калібру 40-мм для ведення вогню димовими, освітлювальними, сльозоточивими або осколково-фугасними гранатами. Повна вага MAARS становить 150 кг. Для підвищення його швидкісних характеристик гусениці можуть бути замінені колесами.

Власне, він має модульну конструкцію: замість бойових систем на апарат може бути встановлений маніпулятор вантажопідйомністю 45 кілограмів для знешкодження мін і саморобних вибухових пристроїв, а також гучномовці та безпечні для зору лазерні випромінювачі, призначені для тимчасового засліплення противника.

Тобто, у цього робота кулемет може бути миттєво знятий і замінений на інше обладнання: для тієї ж перевірки саморобних вибухових пристроїв, відкривання дверей і навіть для перетягування поранених. Однак, до України він ще не доїхав.

Читайте також: Зброя майбутнього: Що за робот "Мисливець" скоро надійде на озброєння ЗСУ.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"