Реформа сержантів: Як ЗСУ наближають до стандартів НАТО

"Реформа сержантів" у Збройних силах України, судячи з усього, виходить на фінішну пряму

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Реформа сержантів: Як ЗСУ наближають до…

17 жовтня Верховна Рада України ухвалила у другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними правками законопроект №0906 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо виконання військового обов'язку та проходження військової служби)".

Що характерно, як і під час проштовхування більшості реформ в армії, тут також не обійшлося без Проектного офісу реформ.

"Експерти Проектного офісу реформ брали беспосередню участь у розробці цього документу спільно з підрозділами Генштабу та іноземними радниками, а також, що є унікальним нашим вкладом, супроводжували під час проходження у ВРУ за минулого і теперішнього скликання", – розповіла Інна Шевчук, експерт Офісу реформ МОУ з розвитку сержантського корпусу ЗСУ.

По суті, цей закон є завершальною ланкою законодавчого врегулювання реформи сержантського корпусу, який до 2020 року має відповідати стандартам НАТО.

Закон передбачає введення нової шкали армійських і корабельних військових звань. Зокрема, скасування військових звань: прапорщик, старший прапорщик (мічман, старший мічман) і введення нових звань: рекрут, штаб-сержант (штаб-старшина), майстер-сержант і головний майстер-сержант (корабельні: старший майстер-старшина, головний майстер-старшина).

Закон повинен підвищити роль сержантського і старшинського складу ЗСУ в навчанні і вихованні підлеглого особового складу і в підготовці і виконанні ними завдань за призначенням, створити додаткові мотиваційні чинники для проходження  українцями військової служби за контрактом та сприяти переходу Збройних сил України на професійну основу за зразком армій західноєвропейського зразка.

У нових функціональних обов'язках сержантів враховано не лише практику виконання завдань у бойових умовах антитерористичної операції, а й досвід провідних країн світу. Адже основною передумовою побудови оновленого національного війська за євроатлантичним зразком є створення дієвого професійного сержантського корпусу та набуття Збройними силами України взаємосумісності зі збройними силами країн-членів НАТО.

Після вступу закону в силу, військові звання в Збройних силах України будуть відповідати еквіваленту Північноатлантичного альянсу, і це стане одним з кроків приведення ЗСУ до стандартів НАТО.

До речі, роботу у цьому напрямку військові фахівці Альянсу почали ще в грудні 2014 року, започаткувавши найбільшу освітню програму НАТО в Україні. Підготовка стартувала у Львові, де розташований навчальний центр Міноборони України, а згодом вона поширилась на інші міста. Також українські офіцери проходили перепідготовку на Заході. При цьому, країни Альянсу, зокрема США і Канада, навіть виділяли кошти на навчання українських військових.

"Для зміни стандартів у навчанні та підготовці української армії потрібно 3-5 років і сотні тисячі євро. Країни НАТО завжди охочіше виділяють кошти на навчання, ніж, скажімо, на закупівлю зброї", – заявив тоді керівник групи радників від НАТО з питань реформування військової освіти в Україні, генерал у відставці Богуслав Пацек.

Тоді ж було заплановано до 2020 року створити в Україні професійний сержантський корпус рівня країн НАТО.

На перший погляд, може здатись, що питання "реформи сержантів" не надто важливе, однак це лише на перший погляд.

Адже саме сержанти є тим цементуючим ядром, яке піднімає показники військової дисципліни, підтримує позитивно-морально-психологічну атмосферу, піклується про навченість та персональну готовність кожного з підлеглих до виконання завдань.

"Головна їхня задача – це індивідуальна підготовка військовослужбовців. Сержанти – перші помічники офіцерів і лідери серед солдатів", – наголошував колишній начальник Генштабу Віктор Муженко у квітні 2018 року.

А сайт Depo.ua ще у 2017 році писав, що "реформа сержантів" є дуже важливою з точки зору розвитку збройних сил, зокрема, відходу від радянщини, коли рішення приймаються виключно офіцерським складом, а сержанти не відрізняються від солдатської маси як за рівнем освіти, так і за здатністю приймати рішення.

Читайте також: Смерть "радянщині". Що дасть Україні новий сержантський корпус.

"Військові звання – це, по суті, елемент управління кар'єрою. Він дає поштовх налагодити мотивацію та механізм просування по службі військовослужбовців. Крім того, парламентарі внесли зміни в статути, де прописали права та повноваження сержантського складу, адже раніше цих повноважень не було", – наголосила Інна Шевчук, експерт Офісу реформ МОУ з розвитку сержантського корпусу ЗСУ.

Це дуже важливо з огляду на те, що сьогодні, за словами багатьох військових, "совок" із ЗСУ досі нікуди не зник. Причому, проявляється він як в непотрібній муштрі з елементами приниження бійців прапорщиками, так і в відвертій неспроможності вирішувати ті чи інші питання на локальному рівні без "вказівки згори".

Тому люди з новими повноваженнями, новою підготовкою і новим мисленням мають змінити ситуацію в армії, принаймні на сержантському та старшинському рівні, а також в перспективі на рівні молодшого офіцерського складу.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme