Реформа харчування ЗСУ: Кому вигідно, щоб замість їжі військовим давали "корм"

Міноборони судиться за можливість продовжувати реформу харчування. В той же час, з'являються відомості про масові отруєння і неналежні умови у військових їдальнях

Журналісти Depo.ua розбиралися, як це може бути пов’язано.

26 липня 2019 року Окружний адміністративний суд Києва визнав недійсним наказ Міністерства оборони, що передбачає проведення реформи харчування в Збройних силах України і постановив "Зупинити дію наказу Міністерства оборони України "Про перехід військових частин (установ, закладів) Збройних сил України на систему продовольчого забезпечення із застосування каталогу продуктів харчування в 2019 році" №90 від 03.04.2019 до набрання рішенням законної сили".

Радник міністра Степана Полторака Юрій Бірюков зазначив, що позов до суду подала "ФОПка з орбіти однієї зі стандартних колишніх фірм-годувальниць", які не хочуть втрачати прибутки від постачання харчів у ЗСУ.

Нагадаємо, реформа харчування в ЗСУ повноцінно стартувала з минулого року, коли половину підрозділів ЗСУ перевели на систему, згідно з якої набір продуктів збільшено з 30 до 400 одиниць. Замість каш, тушонки і консервованих бичків в томаті, військові отримали комплексні обіди, з кількох страв на вибір, з нарізкою свіжих фруктів-овочів і днями національних кухень.

А почалося все з того, що у листопаді 2014-го року консультантами Міністерства оборони України стали вісім волонтерів з проекту "Волонтерський десант" і в серпні 2015-го року було створено Проектний офіс реформ, метою якого стало комплексне та експертне ведення процесу реформування МО. Одним з напрямків діяльності Проектного офісу реформ стала "Реформа системи продовольчого забезпечення та харчування ЗСУ", для чого при Міністерстві оборони в серпні 2015-го року наказом Міністра оборони України була створена волонтерська група "Реформа системи харчування" під керівництвом Діани Петрені. Підпорядковувалась ця група безпосередньо міністру оборони, що дозволило уникнути зайвою бюрократичної тяганини на різних етапах впровадження реформи.

Пілотний проект реформи розпочався 16 вересня 2015-го року в Національній академії сухопутних військ у Львові, та одній з військових частин Західної військово-морської бази Військово-Морських сил Збройних сил України в Одесі.

Цьому передували сім місяців розробок, які мали на меті змінити підхід до харчування військових у частинах, який не змінювався з 1960-х років. Зокрема, в ході проекту було розроблено каталог продуктів з 248 позицій, де є овочі, фрукти, кисломолочна продукція. Проект також передбачав оновлення кухонного обладнання військових частин, впровадження системи "Електронний склад" та електронного обліку харчування. Крім цього було проведено попередню роботу з можливими постачальниками продуктів і відпрацьовано необхідну нормативно-правову базу. Вже на перших в 2016-му році електронних торгах для потреб військовослужбовців перемогу здобуло українське представництво всесвітньо відомої компанії Metro Cash&Carry – ТОВ "МЕТРО Кеш енд Кері", яке здешевило ціни продуктових наборів з 58,14 гривні за набір до 43,77 гривні.

До початку реформи Міноборони купувало продовольство для військових лише у чотирьох фірм, які час від часу змінювали назви, залишаючи при цьому кінцевих бенефіціарів. Ці "фірми-годувальниці" продавали послугу (харчування, продукти, всі супутні витрати) за 69 гривень 68 копійок на людинодобу, тоді як в ході експерименту волонтерам вдалося вийти на вартість 65 гривень 65 копійок і щодня економити чотири гривні бюджетних коштів на одній особі.

Крім того, згадані фірми пропонували вибір з 35 вихідних компонентів (м'ясо, крупа, картопля, цибуля, тощо), а в розробленому реформаторами продуктовому каталозі в експериментальних частинах було вже 235 компонентів. Тобто, і дешевше, і меню набагато різноманітніше.

Це сподобалося військовим, які в тих їдальнях харчувалися, але не сподобалося тим, хто раніше заробляв на каламутних схемах поставляння армійського харчу.

"Поступово до численних співробітників МО і ГШ прийшло розуміння – вже дуже скоро, несподівано скоро, може зміниться звична для них схема харчування ЗСУ. А що це означає? А означає це, що з новою системою прийдуть незручності. Адже треба буде торгувати не так, як вони звикли, треба буде контролювати не так як зараз, плюс багаторічна "співпраця" з такими зручними і звичними 4-ма компаніями годувальниками ЗСУ може закінчиться. Система почала захищатися, відчайдушно. Мерзенність ситуації полягає в тому, що в змінах зацікавлена тільки сама верхівка (міністр, президент), і вже кінцева ланка – солдати. А ось всі що між ними, за дуже рідкісними винятками, плювати хотіли на все, та й на всіх. Одні не хочуть бо треба буде таки ворушити своєю дупою, інші тупо отримують за старою схеми бабки", – написала Діана Петреня на своїй сторінці у мережі Facebook 11 липня 2016 року.

Увесь 2016-й рік реформатори, замість того, щоб працювати над розширенням експерименту в масштабах усієї країни, провели у боротьбі за збереження його у згаданих двох військових частинах у Львові та Одесі. Це при тому, що вартість порції в експериментальних частинах виходила дешевшою, аніж при "традиційному" забезпеченні, а якість навіть порівнювати незручно. Не кажучи вже про регулярні "зради" про отруєння військових, які розганяли в інтернеті противники реформи.

Наприкінці грудня 2016-го року уряд схвалив Постанову щодо питань закупівель продуктів харчування Міністерством оборони і відтоді харчі стали закуповувати згідно вже згаданого каталогу на 348 продуктів.

 У 2017-му році, на нову систему харчування було переведено вже 22 військові частини, а станом на липень 2019 року 50% військовослужбовців ЗСУ перейшли на нову систему харчування за каталогом. Переведення 100% особового складу ЗСУ на цю систему планувалося до кінця 2019 року. Але після того, як Окружний суд призупинив наказ про реформування, 284 українських військових підрозділи залишилися на кашах із бичками і тушонкою.

Міноборони оскаржило рішення Окружного адмінсуду Києва про нове харчування в армії відповідно до стандартів НАТО. 13 серпня під будівлею Окружного суду, де мав відбутися розгляд у справі про скасування наказу Міністерства оборони України (МОУ) №90 від 04.03.2019 року "Про перехід військових частин Збройних сил України (ЗСУ) на систему продовольчого забезпечення із застосуванням каталогу продуктів харчування у 2019 році", зібралося чимало військових, ветеранів АТО і ООС, волонтерів та інших небайдужих громадян. Суд відмовив відповідачу (Міністерству оборони) долучати Мін'юст, який перевіряє всі накази Міноборони на відповідність закону, в якості третьої сторони. І переніс засідання на 4 вересня. За словами Діани Петрені, через це перейти на нову систему харчування 100% української армії тепер не вдасться.

І поки ЗСУ судиться за право годувати особовий склад по-людськи, почали з’являтися повідомлення про отруєння військовослужбовців і неналежні умови в їдальнях військових частин. Телеграм-канал "НачШтабу" випустив цілий серіал на цю тему. Зазначаючи, мовляв, що коли вже регіональні ЗМІ нічого про це не пишуть, тож їм доведеться.

Зокрема повідомляється, що 10 серпня в Гайсині отруїлися мінімум 13 військових 59-ї окремої мотопіхотної бригади. Діагностували гострий гастроентерколіт. Попередня перевірка показала, що військовослужбовці отруїлися через те, що ємності для перевезення їжі були брудні.

Подальші перевірки виявили купу порушень: термоси - брудні і негерметичні. Підігріву їжі немає. Вірніше, обладнання для цього є, але в цілях економії він не приєднаний. Ні ножів і виделок, військовослужбовці їдять тільки ложками. У приміщенні для миття посуду забиті стоки, через що каналізаційна вода витікає на підлогу. І смердить.

У 8 полку зв'язку частину продуктів переморожено, а решта зберігаються в теплі. Риба і м'ясо зберігаються разом і обробляються в одному і тому ж цеху, в якому готуються гарячі страви. Стіни і стеля гарячого цеху - в цвілі.

Винною називають ТОВ "Вiйськсервiс-волонтер" - компанію, що регулярно виграє тендери від Міністерства оборони на великі суми.

"Не для кого не секрет, що забезпечення потреб армії - годівниця для монополістів. Так само і тут. Тендери ділять між собою два-три основні гравці (в тому числі відомий "Укрпродакорд"), використовуючи для прикриття дочірні компанії. Крім великих корупційних скандалів, пов'язаних з нечесним проведенням тендерів, всі ці фірми несумлінно ставляться до виконання своїх обов'язків", - зазначають автори дописів.

І тут дуже важливо розібратися, про стару систему харчування йдеться, чи про вже реформовану. В разі, якщо про реформовану, можна було би зробити висновки,  що навіть з новою системою харчування в ЗСУ не все гаразд, бувають проколи. Або - що реформа харчування аж занадто пов’язана з прізвищем п’ятого президента Порошенка і в когось виникло бажання знецінити це досягнення. Або – що представники старих схем вплинули на кого треба, щоб відкотити систему харчування "до заводських налаштувань".

Але, як нам вдалося дізнатися, 59 бригада і 8 полк реформовані їдальні досі бачать тільки на фотографіях.  А із ТОВ "Вiйськсервiс-волонтер" і "Укрпродакорд" пов’язано деякі скандали і цікаві схеми, про які писали в ЗМІ.

Можна, звісно, і тут припустити, що насправді ніяких отруєнь, неналежних умов зберігання харчів і плісняви на стінах не було, а все це – вигадка, але тоді не зрозуміло, з якою метою це стали би публікувати на, скажімо так, пабліку для вузької аудиторії, а не розганяти по ЗМІ. Тож, можна з великою долею ймовірності припустити, що  це – правда. Що вкотре викликає занепокоєння за наших військових - половину особового складу ЗСУ, яким ще мінімум півроку доведеться харчуватися по старим правилам, можливо, ризикуючи своїм здоров'ям не тільки на передовій, а й в їдальні.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Війна