Ракетна війна. Чи збиватиме Росія українські "Рейси" над Кримом (КАРТА)

Україна проводить навчання з пусками ракет поблизу Криму, а Росія погрожує нам ракетним ударом. Хоча, насправді ситуація досить цікава

Ракетна війна. Чи збиватиме Росія україн…

Проблема окупованого Криму останні кілька місяців кілька раз спливала на "гребені хвилі" інтересу ЗМІ. Насамперед, це були так звані українські диверсанти, які або проривалися з боєм на територію півострова, або просто носили в кишенях горезвісні "візитки Яроша".

І ось тепер нова колізія, на цей раз від наших військових - 24-25 листопада були опубліковані кілька так званих NOTAM — повідомлень про зміни в правилах проведення та забезпечення польотів і аеронавігаційної інформації. Згідно з цим повідомленням, ВСУ заявили про те, що 1-2 грудня використовуватимуть повітряний простір над Чорним морем, що знаходиться між Дністровським лиманом і кримським півостровом Тарханкут.

В тексті цих NOTAM вказана наступна причина закриття зон: "Rocket firing" — ракетні стрільби. Ініціатором "науково-дослідних навчань", заради яких, власне, Україна і закриває повітряний простір між Дністровським лиманом і кримським Тарханкутом, названо командування ВПС України.

З нашої точки зору, втім як і більшості країн світу, ми діємо у повній відповідності з міжнародними законами. Бо українські ракетні стрільби будуть здійснюватися над акваторією Чорного моря, на яку поширюється українська ж юрисдикція.

З точки ж зору Росії, яка вважає після анексії Криму в березні і прилеглу до півострова дванадцатимильну морську зону своєю територією, дії України здаються такі, що не відповідають міжнародному праву. Про що Росавіація заявила 25 листопада, коментуючи наші вчення, виставивши себе в черговий раз на посміховисько.

Ракетна війна. Чи збиватиме Росія українські "Рейси" над Кримом (КАРТА) - фото 1

Російські ЗМІ по команді негайно підняли великий медіа шум навколо наших навчань. Дійшло до того, що за даними деяких ЗМІ Міноборони Росії висловило протест українській стороні, пригрозивши відповідними ударами по пускових установках на українській території.

Щоправда, дуже швидко піна зійшла нанівець, особливо після того, як прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив, що ні про який ультиматум розмова не йде і взагалі ніякої проблеми в навчаннях він особисто не бачить.

Наші ж державні особи використовували такий медійний привід, що називається на "всю котушку". Так, секретар Ради національної безпеки і оборони України Олександр Турчинов нагадав, що, згідно з міжнародними угодами, суверенний повітряний простір Росії в Чорному морі закінчується посередині Керченської протоки. Висловилися й інші офіційні особи, не рахуючи цілого сонму різноманітних політиків і експертів.

Довгий час зберігалася інтрига, що саме буде випробовуватися в ході навчань. Варіант з "саудівською" оперативно - тактичною ракетою "Грім-2" варто відкинути відразу - незважаючи на те, що дніпряни возяться з нею ще з радянських часів, варто визнати, що для польових випробувань ще зарано. РСЗВ "Вільха" теж відпадає - зовсім недавно були зроблені досить вдалі запуски, в яких відпрацьовувалася система наведення.

Ймовірно, найбільш близька до істини інформація від міністерства оборони, яка з'явилася ввечері 30 листопада. З неї випливає, що "бойові розрахунки підрозділів зенітних ракетних військ будуть відпрацьовувати практичні завдання з бойовими (імітованими) пусками зенітних керованих ракет по повітряних цілях - безпілотних літальних апаратах типу ВР-3 "Рейс".

Деякі фахівці уточнили, що мова йде про ЗРК середньої дальності, тобто пуски тих "далеких" С-300 можна відкинути. Варіантів залишається не так багато. Насамперед, це звичайно модернізовані комплекси С-125-2Д "Печора-2Д". За заявою військових на нещодавно відновлених комплексах продовжено ресурс не менше ніж на 15 років, розширена область ураження повітряних цілей, комплекс тепер має підвищену ефективність і мобільність, більшу стійкість до радіоелектронних перешкод .

Є ще варіанти з новітніми розробками, які теоретично можуть випробовуватися, але думаю, що говорити про них в офіційних прес релізах трохи зарано.

Ракетна війна. Чи збиватиме Росія українські "Рейси" над Кримом (КАРТА) - фото 2

Взагалі, говорячи про майбутні навчання, варто сказати, що тема нашого ППО дещо обмежена увагою ЗМІ, а тим не менш можна сміливо стверджувати, що наявність працюючої системи (саме об'єднаної системи "Віраж" з численними ракетними комплексами) було одним з факторів, що вплинули на рішення Путіна навесні 2014 року не починати вторгнення. Адже навіть вогнева ППО сирійських повстанців змогла серйозно прорідити хвалені повітряно-космічні сили, які за рік війни втратили в небі Сирії два вертольоти Мі-8, один вертоліт Мі-28Н, два Мі-35 (і це не рахуючи збитого турками Су-24М). Тобто при зустрічі з глибокоешелонованою системою ППО такі втрати були б критичними. Що в принципі і показала інша війна - 2008 року в Грузії, коли в приціл грузинських ракетників потрапив навіть стратегічний Ту-22.

Так що чи буде російська ППО (а крім перекидання на півострів щодо нових ЗРК С-300ВМ "Антей-2500", Росія ввела посилений режим чергування на всіх кораблях Чорноморського флоту) збивати старенькі "Рейси" і чим це може обернуться для Кремля в міжнародно - правовому аспекті ми побачимо буквально через кілька годин.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme