Путін визнав "Л-ДНР": Чи загрожує Україні військове вторгнення

Президент Росії Володимир Путін таки підписав указ про визнання "незалежності" Окремих районів Луганської та Донецької областей (ОРДЛО), які контролюють створені Росією бандформування "ЛНР" і "ДНР"

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Путін визнав "Л-ДНР": Чи загрожує Україн…
Фото: РосЗМІ

Ввечері 21 лютого, після розіграної вистави з засіданням Радбезу РФ, президент Росії Володимир Путін підписав указ про визнання незалежності "Л-ДНР" і заодно –договори про дружбу, співпрацю та взаємодопомогу між Росією і так званими "державами".

Читайте також: Життя без Донбасу: Чи заморозить Путін конфлікт після визнання "Л-ДНР"

Але чи зупиниться на цьому Путін і чи послідують наслідки військового характеру? Адже у своїй промові російський диктатор згадав і вступ України в НАТО, і заяву про відновлення ядерної зброї, і декомунізацію, фактично прямо заявивши, що Росія не може сидіти склавши руки.

Спробуємо розібратися.

Сценарій №1 – Росія офіційно введе на територію ОРДЛО збройні сили і почне готувати територію до анексії

На цей сценарій наштовхують слова заступника голови комітету Ради Федерації РФ у міжнародних справах Андрія Клімова, який заявив, що Росія визнає "Л-ДНР" у межах, які зараз "фактично встановлені".

За великим рахунком, з військової точки зору за такого сценарію для України нічого не зміниться. Адже наразі територія, яку контролюють бандформування "Л-ДНР", і так окупована Росією.

Російські війська там перебувають з 2014 року, маскуючись під загони так званої "армії Л-ДНР". Тому зараз вони просто перевдягнуться у військову форму ЗС РФ, та й по тому. Якщо ж Путін захоче збільшити військовий контингент на окупованій частині Донбасу, то він це зробить точно так само, як робив це у попередні роки.

Що стосується обстрілів на лінії розмежування, то вони навряд чи зникнуть. Адже з російської точки зору "де юре" це буде не територія Росії, а територія "незалежних республік", які вона нібито не контролюватиме. І так триватиме аж до анексії цих територій за прикладом Криму. Якщо вона, анексія, відбудеться, звісно. Але нібито обмовки про це на засіданні Радбезу РФ, яке показали в запису і не вирізали "зайві фрагменти", недвозначно натякають саме на такий розвиток подій.

Сценарій №2 – Росія захоче відновити "юрисдикцію" "Л-ДНР" на усій території Луганської і Донецької області

Як відомо, у "конституціях" так званих "ДНР" і "ЛНР" прописано, що територією "республік" є уся територія Донецької та Луганської областей. Тому формальний привід для вторгнення російської армії (не виключено – що під прапорами "Л-ДНР") на підконтрольні Києву частини цих областей знайти буде не важко.

І тут треба відзначити, що для такого вторгнення на Донбасі у Росії є все. За даними української військової розвідки, станом на кінець минулого року на непідконтрольних територіях Донбасу перебувало угруповання чисельністю 35,5 тисячі військових, з яких близько 2,1 тисячі – це кадрові російські офіцери та генерали, які контролюють штаби корпусів, командування бригад і полків.

Скільки точно російських військ перебуває на Донбасі зараз – достеменно невідомо, адже Росія протягом січня-лютого активно нарощувала свій контингент там, завозячи також пальне, боєприпаси і військову техніку. Та це й не важливо, адже стягнуті до українського кордону резерви дозволяють збільшити цей контингент у кілька разів за дуже короткий період часу.

В українській розвідці переконані, що російські корпуси на Донбасі спроможні до ведення як оборонних, так і наступальних операцій.

Але якщо Путін таки наважиться піти завойовувати весь Донбас, то бойові дії можуть розгорнутись не лише на території Луганської і Донецької областей. Наприклад, для мінімізації українського військового спротиву і відволікання уваги він цілком може завдати удару як по Києву, так і по південним рубежам України (не спроста він згадав Одесу у своїй промові).

Такий крок виглядає цілком логічним з точки зору військової тактики, адже тоді Україна не зможе кинути всі війська на захист Донбасу, а змушена буде розтягнути свої збройні сили на величезні території з півночі на південь. Звісно, вони і зараз там, але одна справа – тримати їх там напоготові і мати можливість за необхідності перекинути в інший сектор, і зовсім інша – задіяти їх у боях за сотні кілометрів від основного удару.

Читайте також: Ескалація на Донбасі: Чи вийде в Росії сфабрикувати привід для вторгнення

Сценарій №3 – Росія захоче "декомунізувати" частину української території

Цей сценарій повномасштабної війни внаслідок російського вторгнення з усіх фронтів виглядає найбільш фантастичним, однак, і найбільш трагічним. Тому що навіть невдала спроба його реалізації забере життя багатьох українців, призведе до величезних економічних втрат і на певний час занурить країну в хаос.

Але заяви Путіна про те, що Україну створив Ленін і що все хороше в Україні – від Росії, з подальшими погрозами "провести справжню декомунізацію", не можна залишати поза увагою. Чи не було це натяком на те, що він націлився на міста Запоріжжя і Дніпро (ДніпроГЕС (колись імені Леніна), КБ "Південне" тощо)? Чи обмежиться лише Маріуполем (металургійні комбінати)?

В контексті Дніпра можна також згадати застереження Путіна щодо здатності України за рахунок успадкованих від СРСР потужностей та технологій створити ядерну зброю (саме у Дніпрі конструюють ракети, здатні донести цю ядерну зброю до Москви). "Недопущення такого розвитку подій" також може стати формальною причиною для спроби захопити ці міста, а то й області.

За різними даними, Росія стягнула до українського кордону від 140 до 170 тисяч військових, яким протистоятиме близько 200 тисяч українських військовослужбовців-контрактників ЗСУ, плюс прикордонники, Нацгвардія і спецпідрозділи СБУ (сумарно до 500 тисяч осіб) плюс 10 тисяч військовослужбовців Сил територіальної оборони (які досі сформовані лише на 70%, і то не всюди). Це без мобілізації резервістів. У разі оголошення мобілізації можна залучити ще понад 400 тисяч резервістів, які пройшли війну на Донбасі і мають бойовий досвід.

Тому далеко не факт, що російська армія зможе далеко просунутись углиб української території. Разом з тим, як уже зазначалося, навіть невдала спроба обернеться для України великими втратами і хаосом (паніка населення і каравани біженців; паніка на валютних ринках з подальшим падінням курсу гривні; продуктова паніка з подальшим ростом цін на продукти тощо).

Разом з тим, бути цій війні, чи не бути – залежить не від нас. Деколи за незалежність доводиться платити страшну ціну.

Читайте також: Територіальна оборона в Україні: Куди йти і що робити тим, хто хоче приєднатися

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme