"Треба просто припинити стріляти": Чому через рік президентства Зеленський вже так не думає

Президент Володимир Зеленський, на вчорашній пресконференції, схоже, публічно визнав, що знаменита формула "Треба просто перестати стріляти" - не працює. Принаймні, якщо ставити за мету припинення війни на Донбасі і звільнення його від російських бойовиків

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
"Треба просто припинити стріляти": Чому…
Фото: ОП

На прес-конференції, присвяченій першій річниці перебування на посаді президента, Зеленський торкнувся питання вирішення проблеми окупованого Донбасу

"Що стосується "просто припинити стріляти". Це складний процес. Я ніколи не закликав, щоб наша армія не відповідала. Я хотів показати всьому світові, що у нас дуже міцна армія. Але ми не провокуємо. Та якщо у нас будуть стріляти, ми будемо відповідати. Але першими стріляти ми не будемо. І та сторона, якщо б вона просто перестала стріляти, що вони і повинні зробити, відповідно до наших Мінських домовленостей, домовленостей у Нормандії, щоб вони не провокували, все б закінчилося", – сказав Зеленський.

Читайте також: Ми знову перемагаємо бойовиків: Як у Зеленського змінили інформполітику щодо війни на Донбасі.

Це, звісно, добре що президент, станом на сьогодні, думає саме так. Але говорячи "я ніколи не закликав, щоб наша армія не відповідала", він лукавить. 

Читайте також: Граблі для Зеленського: Чому не відкривати вогонь на Донбасі – погана ідея.

Також всі ми добре пам'ятаємо, як 5 червня 2019 року призначений Зеленським керівник української делегації на переговорах Тристоронньої контактної групи (ТКГ) Леонід Кучма на переговорах в рамках цієї ТКГ у Мінську заявляв протилежне.

Спочатку Кучма наголосив, що "приїхав з дорожньою картою від президента України", а потім озвучив пропозицію "не відкривати вогонь у відповідь на обстріли ворога".

Скандал довкола цієї фрази виник тому, що українські бійці ніколи першими вогонь не відкривали, тому для всіх було очевидним, що "не стріляти у відповідь" – стосується саме українських військовослужбовців. Тобто, виглядало все так, що за пропозицією, яку озвучив Кучма, якщо бойовики під час "режиму тиші" таки почнуть обстрілювати наші позиції, воїни ЗСУ все одно мають "мовчати".

Читайте також: На одній хвилі з терористами: Чому Кучма з'їздив у Мінськ не ефективно.

Тоді обурення української громадськості було таким сильним, що наступного дня Кучма змушений був скликати брифінг і спеціально пояснювати, що саме він мав на увазі. За його словами, умова "не стріляти" має стосуватись виключно "провокаційних обстрілів". Та суттєво ці пояснення нічого не змінили, адже "не стріляти" – означає "не стріляти".

Та й останні законотворчі ініціативи президента, м'яко кажучи, наштовхують на інші думки. Особливо законопроект "про кримінальну відповідальність військового керівництва", який, по своїй суті, є змінами до Кримінального кодексу України і передбачає кримінальну відповідальність для військових командирів за "ведення агресивної війни". А в цю "агресивну війну" можна записати що завгодно, в тому числі - адекватну відповідть ЗСУ на обстріли бойовиків.

Читайте також: Закон про "ведення агресивної війни": Як українських командирів хочуть примусити не стріляти у відповідь.

Крім цього, на прес-конференції президент, як здалося, увійшов у положення бойовиків "Л-ДНР" і озвучив думку, що вони не можуть "просто припинити стріляти", тому що не знають, що з ними потім буде.

"Але вони не знають, що з ними потім буде. Маю на увазі бойовиків, а не звичайних людей. … "Просто перестати стріляти". Їм це дуже непросто зробити. Вони не знають, на якому вони світі. У них немає жодного виходу", – повідомив президент.

Погодьтеся, виглядає все це, як спроба "понять и простить" терористів так званих "Л-ДНР". Хтось може собі уявити, як президент США, до прикладу, на найбільшій прес-конференції року намагається співчутливо пояснити співгромадянам приховані мотиви терористів "Аль-Каїди"? Так отож.

А якщо згадати фразу, яку Зеленський сказав у Парижі під час Нормандського саміту ("Я відчуваю, що Росія не хоче повертати Крим"), а також його ж слова про те, що він "побачив в очах Путіна бажання закінчити війну", то виникає питання - що до нас хоче донести президент подібними фразами? Що він співчуває ворогу і ми повинні так робити також? І що далі?

Разом з тим, на звітній прес-конференції він закликав Росію вплинути на представників окупаційної влади на Донбасі, щоб припинилися провокації.

"Сьогодні буда заява пана Пасічника і він сказав, що була провокація і ОБСЄ це бачила. Півтора місяця, поки триває епідемія, десятки машин ОБСЄ, які їдуть на ту територію, не пропускаються. А вони кажуть, що ми стріляємо по цивільних людях. Ми просто відповідаємо бойовикам. І я впевнений, що єдиний вплив на них має Російська Федерація. І після цієї заяви Пасічника вона повинна на них вплинути", – заявив Зеленський, але при цьому не пояснив – чому вона досі цього не зробила, попри "бажання закінчити війну".

Читайте також: "Зрада" імені Зеленського: Чому після розведення сил втрати ЗСУ побільшали.

Ну і на завершення теми президент ще раз спробував пояснити мотиви бойовиків "Л-ДНР" вбивати українських громадян.

"Ті провокації, які сьогодні робляться, спрямовані інформаційно проти України, тільки тому, що вони не знають, що їм робити, через ту гуманітарну кризу, яка там відбувається. І сьогодні вони нас звинувачують у гуманітарній кризі. Ми даємо туди воду, попри те, що вони уже тривалий час за цю воду не платять", – ще раз наголосив Зеленський.

В цілому можна зробити висновок, що президент Зеленський своїми миротворчими ініціативами сам себе загнав у глухий кут, виходу з якого наразі не видно. Принаймні, він сам його не бачить. Принаймні, виникає таке враження.

Таким чином, нова влада за рік не досягла якихось істотних, помітних усім перемог на Донбасі, і зараз, можливо, обережно почне повертатися до методів Порошенка, від яких Зеленський широким жестом відмовився одразу після вступу на посаду.

До речі, ми ще минулого року попереджали, що так і буде.

Читайте також: Розведення на фоні обстрілів: Чому Зеленський програє.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme