НАТО для України: Про що домовився Полторак у Брюсселі

Стосунки України й НАТО нагадують багатосерійний серіал, кожний сезон якого все ближче наближає нас до розв'язки, але не дає чіткої відповіді – коли саме ця розв'язка настане  

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
НАТО для України: Про що домовився Полто…

Всі фото – UKR Mission to NATO

Попри скиглення скептиків і палиці в колеса з боку нібито дружньої нам Угорщини, Україна все ж таки продовжує поступово й цілеспрямовано рухатись у бік НАТО. Також не менш важливим є те, що й НАТО робить помітні кроки назустріч Україні.

Незважаючи на постійні заяви міністра закордонних справ Угорщини Петера Сійярто про те, що Будапешт й надалі продовжить блокувати проведення комісії Україна-НАТО, українські й північноатлантичні представники продовжують зустрічатись, при чому, на найвищому рівні.

Так, 13-14 лютого з візитом у штаб-квартирі НАТО в рамках зустрічі міністрів оборони країн-членів Альянсу перебував міністр оборони України Степан Полторак. В рамках візиту він, серед іншого, зустрівся з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом. Чи варто пояснювати, що й сам візит, і зустріч з главою Альянсу були дуже важливими з усіх точок зору?

Найважливіше, що ми маємо винести з цієї зустрічі, це озвучену позицію генсека НАТО щодо співпраці з Україною. У рамках діалогу Столтенберг висловив налаштування на необхідності відновлення роботи Комісії Україна-НАТО. Тобто те, що усіма правдами й неправдами блокує Угорщина.

Ми вже писали, що Угорщина фактично вдалася до шантажу Північноатлантичного альянсу з метою здобуття особистої вигоди, адже в травні 2018-го року Столтенберг отримав лист за підписом угорського прем'єра Віктора Орбана, у якому зазначалося, що Будапешт готовий відмовиться від всіх своїх звинувачень, якщо Україна не буде застосовувати мовну норму освітнього закону для угорської меншини на Закарпатті.

Щоправда, в НАТО на це блокування не сильно зважають і там де можна його обійти – залюбки обходять, а там де не можна – тиснуть на Угорщину. Зокрема, минулого літа Єнс Столтенберг особисто запросив президента України Петра Порошенка взяти участь у засіданні Північноатлантичної Ради НАТО на рівні глав держав та урядів 26 червня 2018-го року, що раніше також неодноразово блокувала Угорщина. І такі приклади непоодинокі.

Читайте також: Шлях до НАТО. Чому Угорщина не завадить євроатлантичним планам України.

Також важливо відзначити, що Столтенберг висловив налаштування на необхідність збільшення інтенсивності та покращенні динаміки співпраці з Україною щодо забезпечення подальшого прагнення України увійти до складу Альянсу.

Інші міністри оборони країн-членів НАТО також привітали євроатлантичні прагнення України, які закріплені змінами до Конституції України і висловили переконання, що цей стратегічний вибір дозволить Україні отримати повноправне членство в Альянсі.

Також, за словами Полторака, в НАТО високо оцінили результати оборонної реформи на основі Закону України "Про національну безпеку та оборону". Зокрема, союзники визнали українські досягнення у цій сфері значними і відзначили прогресивну енергію України у подальших етапах трансформації сектору безпеки і оборони для досягнення військових критеріїв членства в НАТО.

Крім Столтенберга, Полторак зустрівся із заступником помічника міністра оборони США Лорою Купер. Вона відзначила, що сьогодні спостерігається одностайна міжнародна підтримка та розуміння викликів, які стоять перед Україною, а також те, якими зусиллями Україна стримує агресію Росії та бореться за незалежність та територіальну цілісність.

Лора Купер наголосила, що щотижня в американському уряді йде обговорення того, які дії потрібно зробити, щоб підтримати Україну. Тут варто пригадати, що США і ЄС майже завершили процес узгодження пакету нових санкцій проти Росії через агресивні дії в Чорному та Азовському морях та незаконне захоплення трьох українських кораблів і членів екіпажів.

До речі, ситуацію з безпекою в Азовському морі командування НАТО та український міністр оборони Степан Полторак також обговорили. Зокрема, на неформальному сніданку, організованому британським міністром оборони Гевіном Вільямсоном, союзники висловили сильну підтримку українському суверенітету та територіальній цілісності, а також ще раз закликали Росію негайно звільнити українських військових та кораблі, захоплених у листопаді в Керченській протоці.

Після зустрічі з союзниками, Степан Полторак повідомив, що вони готові збільшувати всебічну підтримку і надання ресурсів для зміцнення обороноздатності України. Зокрема, в плані підготовки військ, сучасного озброєння та розвитку інфраструктури військового призначення.

Також в НАТО дали зрозуміти, що особливу увагу при розгляді питань зміцнення обороноздатності України буде приділено військово-морським і повітряним можливостям Збройних сил України. Зокрема, вже цього року буде значно активізовано військово-морську присутність НАТО у Чорному морі.

Серед іншого, ще раз було обіцяно, що майже кожного місяця до українських портів будуть заходити кораблі як постійних військово-морських угруповань НАТО, так і ключових союзників, у тому числі з тим, щоб проводити спільні навчання з Військово-морськими силами України для підвищення їх спроможностей.

На підтвердження цих декларацій, генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг повідомив, що група кораблів НАТО через кілька днів увійде в Чорне море для проведення навчань, і це стане складовою нарощування присутності сил Альянсу у цьому регіоні.

Крім цього можна згадати, що нещодавно було підтверджено проведення міжнародних військових навчань Sea Breeze 2019 влітку цього року в Чорному морі.

Отож, як бачимо, в НАТО в черговий раз опосередковано підтвердили, що Україна потрібна Північноатлантичному альянсу не менше, аніж Альянс потрібен Україні. І це логічно, адже, по-перше, Україна є своєрідним щитом цивілізованої Європи зі Сходу, а по-друге, Україна для НАТО є таким собі полігоном для відпрацювання нових тактичних, військових, радіотехнічних та інших ідей та рішень.

Читайте також: Шлях до НАТО: Де Україна "забуксувала" і чому це не страшно.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme