Призов в армію: Як військкомати змушують юнаків служити проти волі

Жоден призов в армію не обходиться без скандалів, пов'язаних з небажанням призовників служити і намаганнями військкоматів змусити їх виконати цей "почесний обов'язок"

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Призов в армію: Як військкомати змушують…
Київський об'єднаний збірний пункт МО України

В Україні триває осіння призовна кампанія. Ще 16 січня цього року президент України Володимир Зеленський підписав указ про терміни проведення чергових призовів громадян України на строкову військову службу у 2020 році. Осіння призовна кампанія почалася 31 жовтня і триватиме по грудень включно, тобто три місяці.

"Призвати на строкову військову службу придатних за станом здоров'я до військової служби громадян України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старших осіб, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу", – йдеться в указі.

При цьому призову на строкову службу не підлягають громадяни України, які за рішенням районної (міської) призовної комісії відповідно до цього Закону отримають відстрочки:

- за сімейними обставинами (непрацездатні батьки, неповнолітні брати або сестри, дитину до 3-х років, двох і більше дітей, вагітну дружину);

- за станом здоров'я (до одного року, які визнані тимчасово непридатними до військової служби);

- для здобуття освіти (в усіх навчальних закладах з денною формою навчання, крім загальноосвітніх та ПТУ, – до 21 року, в інтернатурі, аспірантурі, докторантурі з відривом або без відриву);

- для продовження професійної діяльності (педагогічні з вищою освітою та медичні працівники у сільській місцевості за умови повного навантаження, зареєстровані священнослужителі, сільські, селищні, міські голови, кандидати (доктори) наук, які працюють за цим напрямком, резервісти, працівники органів внутрішніх справ).

Читайте також: Зі школи – в казарму: Як військовий призов пересварив Міносвіти і Міноборони.

Є також категорія громадян, які взагалі звільняються від призову:

- за станом здоров'я визнані непридатними до військової служби;

- виконали обов’язки служби у резерві (протягом 1 та 2 контрактів);

- батько або мати, рідний брат або сестра яких загинули, померли або стали інвалідами під час проходження військової служби або зборів;

- до набуття громадянства України пройшли військову службу в інших державах;

- були засуджені до позбавлення (обмеження) волі;

- після закінчення ВНЗ присвоєно військове (спеціальне) офіцерське звання.

В теорії все виглядає дуже чітко і цивілізовано: військкомат присилає призовнику повістку, призовник або з'являється у військкомат для подальшого проходження служби, або збирає необхідні довідки і з'являється у військкомат з ними для отримання відтермінування (відстрочки).

На практиці ж все відбувається зовсім не так. Принаймні, з другою категорією громадян.

Ми вже писали, як під час осіннього призову 2019 року працівники військкоматів спільно зі співробітниками національної поліції здійснювали цілі рейди, під час яких просто на вулиці ловили молодих людей призовного віку, силоміць заштовхували їх в мікроавтобуси і відвозили на збірні пункти.

Читайте також: Призов в армію: Чому військкомати готові "пробивати дно" задля виконання плану.

Схожий випадок стався і цього року. 19 листопада в редакцію Depo.ua звернувся 21-річний Іван Білаш і розповів, що його проти волі утримують у Київському об'єднаному збірному пункті Міноборони України на вулиці Зрошувальній, 17а.

"Мені 21 рік і на даний момент навчаюся на першому курсі у Київському національному університеті Кіно і Телебачення імені Карпенка-Карого. Форма навчання денна. І, незважаючи на це, я зараз знаходжуся у військкоматі за адресою вулиця Зрошувальна 17а, де мене утримують силою. І хоч я нічого не порушував і нічого не підписував, мене не випускають звідси. Мені нічого не пояснюють і не кажуть. На даний момент я в казармі і, судячи з усього, буду тут ночувати", – розповів Іван по телефону.

Він зазначив, що зранку того ж дня привіз у військкомат довідку, про те, що навчається у вищому навчальному закладі, а його під приводом обов'язкового медогляду привезли у Київський об'єднаний збірний пункт, звідки на момент написання статті не випускають.

До речі, його випадок не унікальний навіть для цього року. Не так давно в аналогічній ситуації опинилися двоє призовників – Ігор Дрозда та Георгій Вешапідзе, які прибули до Дарницького районного військового комісаріату на міську комісію щоб подати відповідні довідки і отримати відстрочку від призову.

Однак, за їхніми словами, всупереч поданим документам про намір продовжувати навчання, приймальна комісія відмовила у відтермінуванні призову. Крім того, студенти-призовники скаржилися на незаконне утримання на території̈ збірного пункту.

"У той же день мене заблокували та утримують на території збірного пункту, хоча повістка для явки до нього видана на пізніший термін. Після рішення комісії нам наказали очікувати на вулиці, щоб вирішились "якісь питання". Ми довго чекали, а в результаті нас завели у їдальню, показали місце, де нам доведеться спати", – написав тоді Георгій Вешапідзе у Facebook, але згодом видалив пост.

У підсумку через розголос у ЗМІ тим двом хлопцям вдалося отримати таку бажану відстрочку і продовжити навчання. А як завершиться ситуація з Іваном Білашом – можна лише здогадуватись. Адже є кілька факторів, які дозволяють сумніватись у позитивному для нього вирішенні цього питання.

По-перше, на сайті його вишу він значиться на заочній формі навчання (можливо, це помилка), а по-друге, за його ж словами, йому вже є 21 рік, тому комісія може на цілком законних підставах відмовити йому у відтермінуванні. А згідно з чинним законодавством, якщо призовна комісія відхилила відтермінування – призовник зобов'язаний пройти військову службу. Інша справа – методи, якими діє військкомат.

Подібні методи заманювання та утримування призовників проти їхньої волі викликають сумніви щодо своєї законності, не кажучи вже про гуманність. Однак, приклади попередніх років показують, що комісаріати часто закривають на це очі і йдуть на порушення процедури задля виконання плану.

Читайте також: Зрив військового призову: Чому українці "забили" на армію.

З іншого боку, ухилення особою призовного віку від призову на строкову військову службу – це злочин, який карається статтею 335 Кримінального кодексу України. Власне, на це й тиснуть у військкоматах, коли ловлять призовників проти волі: або армія, або тюрма.

Але, мабуть, не варто вішати всіх собак на військкомати, яким згори спустили план, за невиконання якого у них можуть бути різні наслідки – аж до кадрових. А в умовах карантину цей план виконати ще важче.

Тут швидше вище військове командування на рівні Генштабу, спільно з Міністерством оборони, мало б задуматись над тим, що вони роблять не так, і як змінити ситуацію, щоб призовники самі стояли у черзі до військкоматів.

Однак, поки що все скидається на те, що "паркетні генерали", розквіт кар'єри яких припав ще на часи президентства Леоніда Кучми і яких президент Володимир Зеленський поставив керувати Міністерством оборони у 2020 році, просто нездатні придумати нічого кращого, окрім як за совковими лекалами тягнути в армію кожного, кого вдасться зловити.

Читайте також: Строкова служба: Чи наважиться Зеленський скасувати військовий призов.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme