Позивний "Купол" - гроза "совків": Хто такий новий начальник УДО Олексій Оцерклевич

Президент України Володимир Зеленський призначив нового начальника Держохорони

Автор: Андрій Коваленко

Замість Валерія Гелетея, якого Зеленський звільнив з посади, Держохорону очолив відомий кіборг Олексій Оцерклевич, позивний "Купол". 

Відповідний указ був підписаний 29 травня і опублікований на сайті президента. 

Для Оцерклевича така пропозиція стала несподіванкою, бо до призначення із Володимиром Зеленським він знайомим не був. "Шок. До сих пір хвилююся, якщо чесно. Пропозиція була несподівана", - наводить слова "Купола" "Українська правда".

На сайті президента України йдеться, що рекомендації щодо кандидатури Олексія Оцерклевича Зеленський отримав від нинішніх офіцерів, а також від ветеранів, волонтерів і журналістів.

Олексій Оцерклевич - підполковник Збройних сил України. Учасник бойових дій на Донбасі, був замбата 1-го механізованого батальйону 93-ї окремої механізованої бригади за часів боїв за Донецький аеропорт. Там він став відомим завдяки військовій хитрості, яка дозволила провести без жодного пострілу ротацію наших військових і добровольців у ДАПі – просто на очах у ватажка російських найманців Мотороли. "Про це у той час повідомляли офіційні речники Генштабу ЗСУ", - пише сайт президента.

За особисту мужність, самовідданість і високий професіоналізм Олексій Оцерклевич був нагороджений орденом Богдана Хмельницького ІІІ ступеня в 2016-му році.

У Зеленського запевняють, що "Купол" відстоював інтереси бійців у суперечках із керівництвом, через що не мав прихильності з боку пострадянських генералів.

"Вважаю, що таких офіцерів, як Олексій Оцерклевич, а також професійних сержантів і рядових бійців, які добровільно йшли до війська у 2014-му та яких армійська бюрократія потім вичавлювала з лав ЗСУ, час підвищувати та повертати до активної служби. Переконаний, що з новими складними обов’язками Олексій Оцерклевич впорається гідно. Адже зі мною йому точно буде несолодко. Бо я маю намір ходити до людей – так часто, як зможу. Попри ризики, які в цьому вбачатимуть працівники УДО", – прокоментував призначення Володимир Зеленський.

Але був у житті Оцерклевича і скандал. В 2014-му році він потиснув руку бойовику "Моторолі" під час зустрічі з терористами у ДАПі. Бійці 93-ї бригади після цього збирали підписи за звільнення командира, а соцмережі знищували його. "Купол" говорив з бойовиком про тіла українських військових, яких потрібно було забрати. Згодом InfoResist він пояснив, що у той момент він хотів придушити "Моторолу", але у нього також було завдання вивести цілими українських воїнів. 

Штаб АТО виступив на захист Оцерклевича, визнавши, що він виконував спеціальне завдання. Прес-секретар Генштабу Владислав Селезньов підтвердив, що на оприлюдненому росіянами відео з "Куполом" і Моторолою оприлюднений епізод ротації українських військових, яку вдалося провести завдяки військовій дипломатії без жодного пострілу, а в ролику росіяни вирвали з контексту і змонтували окремі фрази.

Після зимових боїв Оцерклевич був підвищений і став комбатом 1-го батальйону 54-ї бригади, воював на Світлодарськ дузі. 

Як пише військовий журналіст Юрій Бутусов, у 2017-му Оцерклевичу було нелегко - йому належить рекорд відсторонення від посади замкомбрига.

"Після 13 місяців на передовій 54-у бригаду вивели в польовий табір з наметами, де в душовій не було ... краників. Тобто бійці не могли прийняти душ. Оцерклевич отримав нову посаду - заступника командира бригади, і щоб знайти краники звернувся до волонтерів. Вибухнув страшний скандал, але Оцерклевич ні в чому не поступався, він відмовився просити волонтерів прибрати пост про проблеми в забезпеченні, він вважав, що його солдати не повинні чекати тиждень можливості прийняти душ, і звернення до волонтерів виявилося ефективним. Але командувач ОК "Схід" генерал Красноок розлютився на впертого підполковника і домігся усунення "Купола" від посади через ... дві доби! Олексія перевели заступником комбрига в іншу бригаду іншого командування - 72-у. Але там був призначений новий комбриг - полковник Татусь. Людина совкових традицій і правил, який звик не шкодувати ні себе, ні особовий склад, задовбувати людей перевірками, бірками, обліком і контролем і не знаходив часу на роботу з колективом і бойову підготовку. Понад півтори тисячі військовослужбовців звільнилися з бригади, не бажаючи служити з Татусем, вступив з ним у конфлікт і "Купол". Неспокійного підполковника у війська вирішили не відправляти. Його надійно "звільнили нагору" у штаб сухопутних військ в Києві, на навчання", - пише Бутусов.

Зараз Оцерклевичу 38 років. Він одружений (Наталя Оцерклевич), виховує двох синів (Олексій та Артем) і дочку (Єлізавета). Зараз навчається на третьому курсі командно-штабного інституту застосування військ Національного університету оборони України імені Івана Черняховського.

Згідно із декларацією має квартиру в Києві, зарплату понад 246 тис. грн на рік та 11500 грн на банківських рахунках.

Чимало військових та блогерів зраділи за нього і його нове призначення.

 

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна