Поховати корвет: Які фрегати від США може отримати Україна

Після передачі нашому флоту катерів класу "Айленд" США запропонували нову угоду - фрегати для ВМС

Поховати корвет: Які фрегати від США мож…

США запропонували Україні передати військові фрегати типу "Oliver Hazard Perry" в межах військово-технічної допомоги. Про це повідомило одразу два джерела - Український мілітарний портал та theBabel. Наразі відомо, що посольство США в Україні через військового аташе направило відповідну пропозицію в Міноборони. І тут важливий момент - це наслідок успішних домовленостей і передачі Україні двох катерів класу "Айленд", яка відбулася в Балтіморі у вересні. "Айленди" припливуть в Україну наступного року з командою та певним озброєнням. Вони коштували країні $10,1 млн.

Читайте також: "Москітний флот": Що за "Айленди" Україна отримала від США

Не дивлячись на те, що переговори по "Айлендам" постійно затягувалися, в тому числі через бажання США мати справу напряму з Міноборони без посередників, трирічна історія з передачею цих катерів, котрі знадобляться в Азовському морі, стала перепусткою до налагодження двостороннього співробітництва із США. Наразі у Міноборони вивчають пропозицію Сполучених Штатів. Швидше за все, предметна розмова по кораблях розпочнеться вже після виборів, тобто в 2019-му році.

Що за фрегати

Впродовж 1975–2004 років був збудований 71 фрегат класу "Oliver Hazard Perry". Вони будувалися на верфях у США, Австралії, Тайваню та Іспанії. Наразі, окрім США, вони перебувають на озброєнні флоту різних держав. Наприклад, ВМС Туреччини та Тайваню мають по 8 таких фрегатів. Австралія та Іспанія по 6 одиниць, Єгипет - 4 одиниці, Польща - 2, а Бахрейн та Пакистан по 1 фрегату.

"Oliver Hazard Perry" модернізувалися в США, але планувалося, що в 2019-му році їх мають замінити прибережно бойові кораблі (LCS), котрі в певній мірі будувалися повільніше, ніж був запланований вихід "на пенсію" "Oliver Hazard Perry".

Значна частина фрегатів вже була утилізована, а також виступила в ролі мішені на навчаннях "RIMPAC 2016 SINKEX", як Сurts, Thach та Сrommelin в 2013-2016 роках.

Але є й ті, які були виведені з експлуатації та очікують на продаж іншим країнам. Наприклад, De Wert (1983-го року, виведений 2014-го року), Vandegrift (1984-го року, виведений в 2015-му), Robert G. Bradley (1984-го року, виведений в 2014-му), Carr (1985-го року, виведений в 2013-му), Elrod (1985-го), Kauffman (1987), Rodney M. Davis (1987) і Simpson (1985-го, всі виведені в 2015-му), а також Klakring (1983-го, виведений в 2013-му). Кожен з них може бути переданий чи проданий нам.

Klakring вже відомий Україні. 25 березня 2009 року до Севастополя заходив цей фрегат. У часи Ющенка велися перемовини про передачу фрегатів Україні. Але після зміни влади і приходу до керма проросійського Януковича, розмова завершилася.

У 2000-х роках на фрегатах "Oliver Hazard Perry" проходили стажування українські військові моряки.

Якщо говорити про бойові якості саме американських "Oliver Hazard Perry", то вони мають 76-мм артилерійську установку OTO Melara, 20-мм зенітна артилерійську установку Phalanx CIWS, торпедні апарати Mark 32 ASW з трьома пусковими для торпед. На фрегатах таких по два. Також розроблялися ракетні фрегати з пусковими Mk13 для зенітних керованих ракет SM-1MR та протикорабельних Harpoon. Але в 2003-му SM-1 були зняті з озброєння в США і пускові на кораблях американського флоту так само демонтували.

Водотонажність "Oliver Hazard Perry" - 4200 тонн, а осадка 6,7 – 7,77 метрів. Екіпаж одного катера - це 219 осіб. Довжина перших катерів була 135 м, але потім її подовжили до 138,1. Він може плавати на відстань до 5000 миль. Тобто, фрегат - це повноцінна бойова одиниця, яких сьогодні у нас обмаль. У нього є можливість переносити два гвинтокрили LAMPS.

Загалом, такі фрегати дуже потрібні Україні в Чорному морі. Для Азовського вони не підходять через велику осадку. В "Гюрзи-М", які зараз там, осадка 0,86 м, у "Айлендів", котрі припливуть - 2 м.

Для прикладу, єдиний український фрегат "Гетьман Сагайдачний" має екіпаж із 193 людей, габаритну осадку - 7,3 м, і ще радянське озброєння - артилерійська установка АК-100, 2х4 533-мм торпедні апарати ЧТА-53-1135 (торпеди типу СЕТ65 або 53-65К), 2x12 213-мм реактивні бомбомети РБУ-6000, 22 морські міни або глибинні бомби, 1x2 ПУ ЗРК "Оса-МА2" ЗИФ-122, 2x6 30-мм АУ АК-630М. І можливість переносити 1 гелікоптер Ка-27ПС.

Скільки все це коштуватиме

Тайвань придбала в США два фрегати "Oliver Hazard Perry" - Gary та Taylor за $177 млн з озброєнням.

Для України, нагадаємо, було проблематично платити $10,1 млн за два "Айленди", навчання команди (екіпаж кожного катера - 16 чоловік, плюс ще люди для ротації) та транспортацію. І це при тому, що самі кораблі дісталися безкоштовно. Гроші таки знайшли, але на фоні існування вітчизняної програми "москітного флоту" фрегати виглядають дорогою забавкою. Щоправда, у вересні Трамп підписав бюджет Пентагону на 2019-й рік. Згідно із документом військова допомога Україні збільшиться до $250 млн. Один фрегат точно можна взяти. Якщо його раптом передадуть безкоштовно, то навчання команди і транспортування потягнуть від сили на $40 млн

Про наш "москітний флот". До 2020-го року на воду мають бути спущені до 30 кораблів і катерів, була також поновлена програма "Корвет". "Кузня на Рибальському" активно "штампує" бойові катери "Гюрза-М". До 2020-го року таких катерів має бути 18, вже на воду спущено 6, не кажучи вже про "Кентаври" та ракетну "Лань", яку чекають в 2019-му. Це все мільйони, ба навіть мільярди доларів.

Повертаючись до фрегатів "Oliver Hazard Perry", то для одного катера потрібно щонайменше 219 чоловік. Відповідно, якщо буде ухвалене рішення про придбання двох фрегатів, для флоту це буде кадровий виклик. Наскільки відомо Depo.ua, у ВМС існує великий дефіцит кадрів, і на наших бойових кораблях (можна говорити про 18) не вистачає людей. Через це більшість військових моряків виконують роботу за кількох. Головна причина - низька зарплата та відсутність житла. Бо проживати з родиною на кораблі - перспектива сумнівна.

Вартість та відсутність людського ресурсу можуть стати головною перешкодою для підписання домовленостей із США щодо фрегатів.

Чи потрібні нам ці фрегати

"Oliver Hazard Perry" не дуже вплинуть на перевагу кораблів ЧФ РФ з "Калібрами" у наших морях, але ми точно зможемо показати зуби і змінити розклади.

Про мінуси фрегатів. По-перше, вони не нові і на них демонтовано пускові установки під ЗРК та ПКР. По-друге, якщо фрегати нам продаватимуть, то їхнє отримання поховає програму вітчизняного корвета 58250, на який і так нема грошей. Мова про "Володимир Великий". Розробка проекту була завершена у 2008 році, а будівництво першого корабля почалося у травні 2011 року, спуск на воду спочатку планувався у 2012 році. Всього було заплановано побудувати до 2026 року 10-12 кораблів проекту 58250, в тому числі 4 повинні були увійти до складу українського флоту 2021 року. Згодом серію було зменшено до 4-х одиниць. Строки завершення будівництва неодноразово переносилися, у 2017 озвучили намір здати перший корабель у 2022 році. А влітку 2018-го командуючий Військово-морськими силами ЗСУ віце-адмірал Ігор Воронченко заявив, що коштів на будівництво немає. Йшлося про заявлені минулого року 1,361 мільярда гривень. З фрегатами про цю програму можна буде забути.

Про плюси фрегатів. Вони мають величезний модернізаційни потенціал. А враховуючи те, що в нас з наступного року будуть ПКР "Нептун", які мають встановлюватися на "Лань", то на борту фрегатів 10 таких установок будуть смертоносною силою. І ми маємо реальну можливість змінити ситуацію в чорноморському регіоні.

Приклад, як це працює, описав керівник проекту Майдан закордонних справ Андрій Клименко.

Простіше кажучи, поява катерів "Гюрза-М" в Азовському морі, військові навчання між Бердянськом та Маріуполем, змусили потужний російський флот трошки вгамуватися із затриманням торгових суден. Кремль розуміє виключно мову сили. А "Oliver Hazard Perry" з "Нептунами" саме нею і будуть.

От тільки існують величезні сумніви, що вони припливуть до нас у найближчі три-чотири роки. Кадри, гроші, а також владна вертикаль - це суттєві перешкоди на цьому шляху.

Фото: Epa

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme