Підрив у Донецьку: Хто вбив Захарченка

Ватажок "ДНР" Олександр Захарченко був підірваний сьогодні неподалік кафе "Сепаратист" у центрі Донецька

Підрив у Донецьку: Хто вбив Захарченка…

Сам вибух стався в 17:27 за місцевим часів, біля кафе "Сепаратист" на бульварі Пушкіна. Був підірваний джип в якому знаходився Захарченко і ще 3 осіб.

Крім того, був поранений так званий міністр податків Олександр Тимофєєв. Окрім нього поранення отримали ще дві особи.

В "ДНР" вже оголосили про затримання українських диверсантів. Також підозрюють у вбивстві ватажка "ДНР" одного з його охоронців, який втік з місця вибуху. У "республіці" надзвичайний стан. Але от чи тих диверсантів затримали бойовики, і чи справді наші спецслужби стоять за вбивством Захарченка, і кому взагалі це було вигідно?

Є кілька версій, які можна озвучити просто зараз.

1). Очевидно, що як Моторолу, Гіві, так і Захарченка ліквідували саме за участю спецслужб. Це може бути ФСБ або ж СБУ. Кого вони завербували для реалізації операції - охоронців та наближених людей Захарченка - питання другорядне. Вибух спланований якісно, а враховуючи кількість охорони ватажка "ДНР", зробити все чисто могли лише специ. Якісних виконавців такого калібру мають хіба спецслужби.

2). Захарченко вважався людиною помічника президента Росії, куратора "русской весны" Владислава Суркова. Останній тривалий час був куратором Донбасу. Втім, він втратив вплив у травні після тривалого конфлікту із впливовими людьми в ФСБ. Після зміщення Суркова новим куратором Донбасу називали Михайла Бабича. Вихідець із силовиків, екс-прем'єр Чечні.

Як Захарченко, так і друга людина в "ДНР" Тимофєєв "Ташкент" забагато підім'яли під себе. Мова не тільки про паливо, контрабандні потоки та розкрадання російської допомоги "республікам", але і підприємства. Рік тому стався замах на Ташкента. Після того, як над українськими підприємствами на окупованих територіях було введено зовнішнє управління, вони були передані московським кураторам. Проти цього виступав зокрема Ташкент, який вважав, що найбільш рентабельними підприємствами мають керувати з Донецька. Був в останнього і власний конфлікт із Захарченком, мовляв, він вів переговори з людьми із Кремля з метою посісти місце Захара. Та не склалося. Тому Бабичу, як ставленику ФСБ, Захарченко лише заважав.

Більш цікавий інший конфлікт вже покійного ватажка "ДНР" із Олександром Ходаковським. Колишній співробітник СБУ "Альфа", котрий вважався людиною Ахметова, а після Євромайдану був ватажком батальйону "Восток" і очолював "Радбез "ДНР" Ходаковський був суперником Захарченка у боротьбі за "трон" у псевдореспубліці. Вибори в теорії мали б відбутися восени 2018-го. Ходаковський останнім часом заліг на дно, але постійно критикував Захарченка і Ташкента. Попри це, він зберіг суттєвий вплив як на військові формування, так і в окремих містах, зокрема Ясинуватій. Враховуючи минуле в СБУ, Ходаковський досі може залишатися агентом наших спецслужб, або вже давно був перевербований ФСБ. Зараз по суті він є головним претендентом на крісло очільника "ДНР". Головний конкурент вбитий.

В будь-якому разі, Захарченко був останньою серйозною людиною Суркова, яку ще не прибрали. В "ЛНР" раніше мирно вивели з гри "сурковця" Плотницького на користь нинішнього ватажка псевдореспубліки Пасічника від ФСБ. Захарченко, очевидно, мирно йти не хотів. І став останнім першопроходцем "весни" 2014-го.

3). Як писав ще весною журналіст Денис Казанський, Захарченка вже тоді вважали "збитим льотчиком", бо він всіх дістав своїми розкраданнями і їх масштабами. І називалися три найбільш ймовірні кандидатури наступників - Денис Пушилін, Олександр Ходаковський і Олександр Бобков. Останній дуже цікавий, оскільки саме Бобков є хрещеним батьком "ДНР". Колишній нардеп від "Партії регіонів" у 2014-му намагався контролювати Захарченка і Ташкенка і дав їм дорогу до "влади". Та після початку війни втратив контроль над бойовиками. Він ніколи не приховував, що співпрацював з Росією. Також на початку "русской весны" разом з бойовиками ставив ультиматуми Києву. Відповідно, міг розглядатися політичною фігурою Кремлем в якості прямих переговорів з українським президентом. Зараз це дуже актуально, оскільки Бобков один з тих, хто називав Донбас "українською Чечнею". Відповідно, концепція Росії "всунути" Донбас назад в Україну може отримати нове життя, якщо на чолі "ДНР", наприклад, постане фігура Бобкова, який нікого не вбивав і у війні участі не брав. Умовно кажучи, нова фігура, з якою Київ має вести переговори. На додачу до Пасічника. І, очевидно, що під контролем ФСБ. "Л-ДНР" після смерті Захарченка взагалі може стати анклавом цієї спецслужби. Швидше за все, вбивство Захара - це саме закріплення регіону під ФСБ.

4). Якщо ж Захарченка підірвали українські спецслужби, це цілком лягає у заяви деяких наших силовиків про початок деокупації Донбасу, який має ось-ось настати. Зокрема, про деокупацію висловлювався Аваков. Вбивство Захарченка з метою поставити на чолі "ДНР" свою людину - умовного Ходаковського або когось ще (ми не можемо стверджувати, що він наш агент, так само однозначно як і те, що він агент Росії). Проте, не варто забувати, що Ташкент не помер. Він був поранений, от тільки навряд чи він втримає залишки влади.

5). Останній важливий момент. Підпис Захарченка стояв під домовленостями, зокрема "Мінськом". Що буде далі з цими домовленостями і хто стане їх гарантом від терористів - питання відкрите. Цілком можливо, такий хід подій також вигідний Росії. На "Мінську" наполягає Захід. Під "Мінськ" прикручені всі санкції. За невиконання домовленостей вони стають все жорсткішими. Немає Захарченка, Плотницький, хоч і гарант від "ЛНР", та все ж не при владі - потрібно скасовувати "Мінськ" і домовлятися по новій. А це, між іншим, може загальмувати санкційний процес.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme