Кроком руш від "совка" до ручного режиму: Як зміниться Стройовий статут Збройних сил України

Скасувавши, в цілому, "совковий" Стройовий статут Збройних сил України, підконтрольна президенту Зеленському Верховна Рада робила впевнений крок до керування армією в ручному режимі підконтрольним президенту Зеленському Міністерством оборони

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Кроком руш від "совка" до ручного режиму…

5 лютого Верховна Рада України схвалила в цілому з необхідними техніко-юридичними правками проект закону №2466 про визнання таким, що втратив чинність, закону України "Про Стройовий статут Збройних сил України".

Згідно з пояснювальною запискою, завданнями цього законопроекту є "приведення нормативно-правових актів України у відповідність до євроатлантичних норм та критеріїв членства в НАТО та впровадження стандартів НАТО в усіх сферах військової діяльності з метою досягненню критеріїв, необхідних для набуття членства в Організації Північноатлантичного договору".

"Закон просто делегує це поняття на рівень Кабінету міністрів, Міністерства оборони та інших міністерств, зокрема, щоб ми не вирішували, як крокує солдат, законом України. Це сучасна адаптована методика", – сказала заступниця голови комітету з питань нацбезпеки, оборони і розвідки Мар'яна Безугла, представляючи законопроект у Раді.

Таким чином, тепер Міністерство оборони отримає повноваження самостійно визначати стройові прийоми і рухи військовослужбовців без зброї і зі зброєю; лад військових частин у пішому порядку і машинами; порядок виконання військового вітання, проведення стройового огляду; місце Бойового прапора військової частини в строю, порядок його внесення та винесення; обов'язки військовослужбовців перед шикуванням і в строю та вимоги до їхнього стройового навчання.

Однак, скасований Стройовий статут ЗСУ визначав не лише ці, без сумніву, важливі речі військової дисципліни, але й багато інших, відверто застарілих норм, від яких за кілометр тхнуло "совком".

Зокрема, цілий розділ 3.1 "Виконання військового вітання" присвячений тому, що розписує вітання з головним убором і без нього. Причому, розписує так, ніби за часів панщини: молодший за військовим званням при появі старшого за військовим званням повинен все кинути і "віддавати честь" до тих пір, поки старший за званням не пройде повз. Може для людей, які пів життя провели в армії, це виглядає нормальним, але для людини "зі сторони" це все тхне нафталіном і викликає іронічну посмішку.

Не кажучи вже про дрімучий совковий постулат, що "до непокритої голови руку не прикладають". В арміях усіх цивілізованих країн світу вітаються, віддаючи честь як з головним убором, так і без нього. Хочеться вірити, що у відповідних наказах міністра оборони, якими збираються врегулювати це питання, подібного "совку" не буде.

Разом з тим, були у скасованому законі й позитивні моменти. А саме – форма звертання. Нагадаємо, що в радянські часи існувало звернення "товариш" (наприклад: "Товаришу полковнику, …"). Після проголошення Україною незалежності "товариш" замінили на "пан", згідно українських історичних військових традицій (наприклад: "Пане полковнику, …"). Однак, на початку 2000-х років за ініціативи фракції КПУ, Верховна Рада України скасувала військове звертання "пан" і повернула радянське "товариш", яке діяло аж до 2018 року, коли за ініціативою президента Порошенка було знову замінене на "пан/пані". Хочеться вірити, що "під шумок" в армію не будуть повернуті "товариші".

В цілому ж прагнення адаптувати українське законодавство, яке стосується збройних сил, до стандартів НАТО похвальне, але не покидає відчуття того, що виконується цей процес через місце, з якого ноги ростуть.

Адже, по-перше, скасувавши чинні до вчорашнього дня положення закону, нових досі запроваджено не було. Є інформація, що це буде зроблено протягом місяця, але вона викликає певний скепсис. До того ж, немає відповіді на питання – що цей місяць робити зі стройовою підготовкою? І чи варто нагадувати, що подібна непослідовність породжує хаос?

А по-друге, з автоматичного регулювання багатьох питань законом, процес перевели у ручний режим, і тепер кожний наступний міністр оборони, не кажучи вже про верховного головнокомандувача, яким є президент, зможе своїми наказами змінювати на свій смак солідну частину військової життєдіяльності, нівелюючи тим самим попередні надбання.

Тому логічним було б змінити цей закон у відповідності до стандартів НАТО і вичистити його від "совкового нафталіну", або прийняти новий, аніж переводити всі питання, які він регулював, у ручне керування.

Хоча, може все так і задумувалось і під прикриттям інтеграції в НАТО хтось хоче керувати армією у ручному режимі?

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme