Перші смерті після вакцинації CoviShield: Про що недоговорюють в ЗСУ і в МОЗ

Вакцинація від коронавірусу й без того проходила в Україні не надто гладко, а дві смерті вакцинованих людей після щеплення взагалі поставили кампанію під загрозу

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Перші смерті після вакцинації CoviShield…
Фото ілюстративне

Не встигла антикоронавірусна вакцинація в України перейти у другу фазу, як суспільство сколихнули новини про перші летальні випадки у вакцинованих осіб. 

Так у вівторок, 23 березня, на Одещині раптово померла військовослужбовиця, яка два дні тому отримала щеплення проти коронавірусу вакциною Covishield (AstraZeneca). 

Першим про це повідомив Telegram-канал "Х..евая Одесса".

"В смт Чорноморське Лиманського району сьогодні близько 18:20 у центрі селища біля магазину "Ромашка" жінці стало погано і вона втратила свідомість. Через деякий час вона померла, медики допомогти жінці нічим не змогли. За словами її колег, вчора жінці зробили щеплення від коронавірусу. Жінці було близько 40 років", – йшлося в пості за 23 березня.

Новину одразу ж підхопили проросійські інформаційні ресурси. Зокрема, видання "Страна" написало, що жінку звали Нарожна Інна Юріївна 1977 року народження, вона перебувала у званні старшого солдата і служила бухгалтером у військовій частині А3880 (ракетно-зенітний полк в Чорноморському (Чабанці) Лиманського району Одеської області. За інформацією видання, смерть спричинив відірваний тромб.

Та ж "Страна" повідомила, що командир бригади, яка базується у Чорноморському, спростував інформацію про загибель військовослужбовиці.

"Я чув чутки про це вже. Це фейк повний. Ніхто з військовослужбовців, слава Богу, ні сьогодні, ні вчора не вмирав. Більш того, в Чорноморському (Чабанці), ще не прищеплювали військовослужбовців від COVID-19", – нібито прокоментував "Страні" комбриг 28-ї окремої механізованої бригади Максим Марченко. Спростувань від нього досі не було, тому можна припустити, що такий коментар і справді мав місце.

Однак, потім події почали розгортатись не на користь цієї версії.

Ближче до півночі вівторка вийшла офіційна заява Командування Медичних сил ЗСУ, у якій визнали смерть жінки, яка проходила службу за контрактом і 21 березня з дотриманням усіх алгоритмів отримала щеплення від COVID-19.

"Сьогодні, у Одеський області, поза межами військової частини, у позаслужбовий час, раптово втратила свідомість жінка-військовослужбовець військової служби за контрактом. Співслужбовцями було одразу викликано швидку медичну допомогу та повідомлено медичну службу військової частини. Прибувши на місце події військові та цивільні медики проводили реанімаційні заходи, які нажаль не мали успіху", – повідомили в Командуванні Медсил.

Там також зазначили, що ця військовослужбовиця найближчим часом мала бути залучена до виконання службово-бойових завдань в районі проведення ООС, тому напередодні отримала щеплення від коронавірусу.

"Зі слів начальника медичної служби військової частини, де вона проходила службу, станом на ранок 23 березня скарг на стан здоров'я жінка не висловлювала. З анамнезу вона страждала на гіпертонічну хворобу", – наголосили в Медсилах.

Цю ж інформацію оперативно підтвердила і прес-служба Одеської обласної державної адміністрації.

"Повідомляємо, що жінка дійсно була вакцинована 21 березня 2021 року разом з особовим складом однієї з військових частин. В той же день, та ж мобільна бригада з вакцинації проти COVID-19, вакцинувала 120 людей. Всі ці люди почуваються добре. На жаль, у померлої були хронічні захворювання", – повідомили в Одеській ОДА.

Читайте також: Коронавірус в армії: Чи справді військовослужбовців ЗСУ змушують вакцинуватися

Наступного дня, в середу, 24 березня, з офіційною заявою на цю тему вийшло Міністерство охорони здоров'я. Спочатку там підтвердили інформацію Командування Медичних сил і Одеської облдержадміністрації, а потім, ближче до обіду, оприлюднили результати розтину померлої.

"Причина смерті військовослужбовиці, яка померла у вівторок в Одеській області, –  гостра серцево-судинна недостатність. У неї також встановлено атеросклеротичний кардіосклероз. Про це Міністерству охорони здоров’я (МОЗ) повідомили одеські лікарі, які робили розтин померлої. Результати розтину розглянуть на засіданні регіональної групи оперативного реагування на несприятливі події після імунізації (НППІ) в рамках розслідування, як того вимагають протоколи Міністерства охорони здоров'я", – йдеться в офіційній заяві МОЗ.

А ввечері середи, 24 березня, у МОЗ повідомили про ще одну смерть після вакцинації препаратом CoviShield.

"24 березня о 07:10 в міській клінічній лікарні №3 міста Чернівці зафіксовано смерть провізора аптеки військового госпіталю. … За попередньою інформацією, причина смерті – гострий мозковий інсульт. Чоловік мав важкі хронічні серцево-судинні захворювання, діабет та інші супутні хвороби. За інформацією департаменту охорони здоров'я Чернівецької області, 15 березня чоловік отримав щеплення проти COVID-19 вакциною Covishield/AstraZeneca", – йдеться в офіційному повідомленні.

Але швидше за все розтин і тут не покаже прямого зв'язку між смертю і вакциною.

Таким чином станом на зараз ситуація подається так, що обидва військовослужбовці справді померли після вакцинації від коронавірусу, але не внаслідок вакцинації. Разом з тим, без відповіді залишається очевидне питання: чи померла б жінка від своєї гострої серцево-судинної недостатності і чи помер би чоловік від інсульту, якби їм не робили щеплення вакциною CoviShield (AstraZeneca)?

Адже за цією вакциною вже закріпилась репутація "провокатора" тромбів і інсультів – не так давно майже половина країн ЄС призупиняла щеплення AstraZeneca через низку смертей із зазначених причин. І хоча наразі кампанія відновилася, а Європейська агенція з лікарських засобів 18 березня вийшла з заявою, що препарат не був причиною летальних випадків, їхні висновки поділяють не всі. Наприклад, група норвезьких вчених дійшла висновку, що вакцина компанії AstraZeneca викликає у деяких людей сильну імунну реакцію, яка може вести до утворення тромбів. При цьому вони стверджують, що таку імунну відповідь можна було отримати тільки від вакцини проти коронавірусу.

Ситуацію ускладнюють інформаційні війни навколо вакцин. Зокрема, наразі Кремль просуває власну вакцину Спутник V і, як йдеться у публікації The Times, організував кампанію з дискредитації AstraZeneca. Тому об'єктивні новини стають матеріалом для маніпуляцій. І пересічному громадянину – на тлі звичайної статистики, адекватної, але тривожної інформації та фейків – зорієнтуватися непросто. 

І наразі подальша доля кампанії з вакцинації багато в чому залежить від довіри до влади та її вміння комунікувати з населенням. А влада цю комунікацію вперто провалює. Зокрема, про смерть військової на Одещини країна дізнається зі ЗМІ, а не з офіційних джерел. При цьому офіційні особи Збройних сил України спочатку заперечують інформацію, а потім її частково підтверджують. Тож може виникнути враження, що даний випадок не перший, а лише перший, про який дізналися. 

При цьому кейс зі щепленням не єдиний – радянська традиція приховування правди дається взнаки навіть серед чиновників нового покоління.  Тут, зокрема, можна згадати історію з Новими Санжарами та евакуацією українців із Уханя, коли влада до останнього приховувала місце обсервації, чим лише підігрівала панічні настрої. А також – перший локдаун і шокуюче зізнання головного санітарного лікаря України Віктора Ляшка про те, що людям заборонили ходити в парки, аби тримати їх у страху. 

Чимало таких прикладів і у військовій сфері. Можна згадати традицію називати російські міни "невідомими вибуховими пристроями" та скандали навколо "небойових втрат" в ООС.  А також заяви щодо загибелі сержанта Журавля та лейтенанта Красногрудя – нагадаємо, нову версію трагедії головнокомандувач ЗСУ генерал-полковник Руслан Хомчак вирішив викласти за півроку після неї. 

Читайте також: Новий поворот у справі Журавля: Чому Хомчак намагається перекласти вину на загиблих

При цьому навіть найбільш об'єктивну інформацію у проукраїнських ЗМІ у владі часто називають "маніпуляціями" і "підігруванням ворогу". Натомість вчинок за вчинком втрачають таку необхідну зараз довіру та ще й підривають довіру до адекватних медіа, занурюючи людей у тотальний інформаційний хаос. І зараз бачиться лише один варіант порятунку ситуації – провести повністю прозоре і відкрите розслідування причин смерті цих людей, бажано, із залученням незалежних експертів. Адже будь-яке замовчування породжує більше недовіри, аніж правда, навіть коли вона негативного змісту.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme