Олексій Ноздрачов: Питання Донбасу і Криму ляже на плечі молоді - це 10-15 років

Керівник управління цивільно-військового співробітництва Збройних сил України Олексій Ноздрачов розповів, чи потрібні Україні американські фрегати "Олівер Хазард Пері", а також скільки років триватиме повернення Донбасу і, можливо, Криму

Олексій Ноздрачов: Питання Донбасу і Кри…

З Олексієм Ноздрачовим зустрілися в кулуарах форуму Європа - Україна, який проходить у польському Жешуві. Поговорили про питання наболілі: конфлікт з Росією на Азові, підтримка західних партнерів і зброю від США - чи потрібна вона насправді сьогодні?

- Пане Олексію, чого домагається Росія на Азові? І що робить українське керівництво для звільнення 24 полонених моряків?

- Мета Росії - блокувати розвиток Азовського регіону, який працює на розвиток економічного потенціалу України. Наразі продовжуються зусилля офіс-уповноваженого командування ВМС і Генштабу щодо звільнення полонених українських моряків. На жаль, російський суд продовжив термін ув'язнення до 24-го квітня, але ведеться робота, подаються відповідні запитіи і документи до міжнародних та європейських інстанцій, які опікуються правами людини.

- Але більш жорстких санкцій проти Росії за події біля Керченської протоки так і не ввели...

- Ця криза має такий собі 3D формат: інформаційний, дипломатичний та військовий. Я не погоджуюся з вами щодо відсутності економічних важелів чи санкцій проти РФ. Вони є, але..

- ... санкції стабільно продовжуються - цього вимагає процедура. Але ж масштаб не той...

- Треба розуміти, що коли економічний аспект інтегрується в дипломатичний чи військовий, то тут виникають не тільки проблеми синхронізації між політиками та суспільством, а ще з'являється фронт інформаційний. Поки що український інформаційний вплив на європейський і світовий фронт - дуже маленький. Не треба забувати про рішення Генасамблеї ООН, яка підтримала Україну та визнала події (агресію Росії на морі, - ред) військовою агресією проти України. Є визнання всіх європейських політичних та дипломатичних інституцій цього факту. Але це питання потребує довгострокового вирішення.

- Багато кажуть про те, що США варто надати Україні протикорабельні ракети "Гарпун". Чи обговорюється предметно сьогодні отримання чи закупівля Україною зброї в американців?

- Продовжується робота з нашими традиційними партнерами згідно з міжнародними домовленостями. Мова про США, а також країни Балтії, які досить активні в цих питаннях. Нарощується їх участь і допомога у нашій тренувальній місії. Головне сьогодні - розуміти, що надання зброї і вирішення конфліктів лише військовим шляхом ніколи не дасть нам змогу вирішити головне питання - Росія завжди буде сусідом України. Об'єднання дипломатичної, інформаційної, військової та економічної складової допоможе нам досягти якихось успіхів саме у відсічі агресії РФ, звільненні наших політичних і військових полонених, а також розвитку наших кризових регіонів Донбасу, а в майбутньому - Криму. Робота дуже велика. Це вже 5 рік збройного конфлікту. Він поступово переходить, якщо говорити мовою міжнародно-гуманітарного права - з міжнародного військового конфлікту відкритої агресії, в неміжнародний збройний конфлікт.

- Також Україна нібито може придбати в США фрегати "Олівер Хазард Перрі". Про це постійно говорять як експерти в Україні, так і писала американська преса. Чи потрібні вони нам?

- Чорне та Азовське моря занадто маленькі для цих фрегатів. Для них навіть Середземномор'я - замалий театр військових дій. На сьогоднішній день, за рівнем економічного і фінансового забезпечення ЗСУ, рівнем підготовки особового складу ВМС, нам варто зосередитися на концепції москітного флоту. До неї найкраще підходять кораблі класу "Айленд", а також моделі, які наразі розробляються в Україні - бронекатери (Гюрза-М, - ред), а також катери проекту "Лань". Тому ви повинні розуміти, що існує старий міжнародний жарт: "Якщо хочеш розорити державу - подаруй їй крейсер. На цьому етапі ми не готові прийняти ці фрегати. Наша концепція - москітний флот. Чорне та Азовське моря передбачають проведення певних дій маленьким маневровим флотом із залученням повітряної та протикорабельної сухопутної компонент. Не варто забувати про нарощення нашого розвідувального потенціалу та радіо-електронної боротьби. Розвиток "москітного флоту" продовжується, нарощується потенціал українського судобудівництва. Продовжується робота щодо надання систем і спроможностей від наших партнерів, але фрегати "Олівер Хазард Перрі" - це ті можливості, які зараз не потрібні. Якщо в майбутньому Україна буде нарощувати присутність в середземномор'ї та океанах - тоді можна буде повернутися до цієї ідеї

- Голова РНБО Олександр Турчинов і міністр оборони Степан Полторак постійно говорять про черговий прохід кораблів ВМС через Керченську протоку., Як на це реагують союзники? Без санкцій заходу на такий крок піти неможливо?

- Якщо говорити про прохід цивільних та військових кораблів через Керченську протоку, ми маємо повну підтримку більшості країн світу стосовно порушення Росією норм міжнародного морського права. Ми будемо продовжувати нарощувати наші зусилля стосовно свободи навігації в даному регіоні, так само як і нарощувати спроможності Одеського і Азовського регіонів через загрозу російської агресії. Міноборони вживаються заходи для розблокування Азовського "гордіївого вузла", як його називають на форумі, щоб забезпечити українському та міжнародному судноплавству свободу навігації. Заходи плануються, організовуються як на державному, так і військовому рівнях. Також залучаються українські інституції по всьому світу.

- На Вашу думку, скільки років знадобиться для того, щоб вирішити проблеми Криму і Донбасу

- Нам треба готуватися до 10-15 річного циклу вирішення проблеми збройного конфлікту. Ми бачимо Молдову і Кавказ, знаємо Росію і сценарій, який вона планує втілити. Тому вирішення конфліктів, швидше за все, ляже на плечі не мого покоління, а вже молоді, яка росте сьогодні.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme