Офіційно про АТО: Коли ЗСУ перестануть бути "терпілами" у зведеннях

Військові обговорюють, чи можна зробити традиційні зведення прес-центру АТО більш зрозумілими і додати в них хоч трошки #перемоги – бо в читачів від їхніх дописів руки опускаються

Офіційно про АТО: Коли ЗСУ перестануть б…

Ця тема піднялася після страшного повідомлення, про дев'ять загиблих атовців в один день. Звісно, що це не полегшило б біль, але разом із тим – чи не краще було б в тому ж зведенні дописати, як наші відповіли бойовикам, скільки в них поранених і загиблих.

Про це написав на своїй сторінці у "Фейсбуці" демобілізований боєць АТО, блогер і письменник Мартін Брест. На його думку, подання інформації з фронту в такій формі вбиває віру в армію і дискредитує її в очах українців. Як результат – в ЗСУ неохоче ідуть контрактники.

"Хтось колись, придумав, як саме мають виглядати зведення прес-центру штабу АТО. Саме ось так. Я два тижні працював в цьому самому прес-центрі, і я вам доповідаю - насправді інформації набагато більше. І по втратах сепарів. І по нашій відповіді. І по загальній ситуації. І по віджиму "сірої зони". Але хтось колись вирішив, що зведення мають виглядати так: в нас постріляли, наших вбили, когось поранили, ми - терпіли, стоїмо і стогнемо. Це не так. Це сто тисяч разів не так. Ми воюємо. Ми стріляємо, стріляємо точніше, ніж сепари, результативніше, краще. Та ми й самі, в принципі, кращі, хоча це все і так знають. Чи ні? Тут три абзаци про те, що наших вбили, і один, куций, розмитий - про якусь "гідну відповідь", що б це не означало. Збройні Сили України не вважають за потрібне розповідати світові про перемоги Збройних Сил України. Тому що хтось колись вирішив, що зведення прес-центру штабу АТО мають виглядати саме так" - написав він і додав в якості доказу зведення прес-служби АТО за добу.

Каже, що доносив це до командування, але не був почутий.

"Іноді треба вимикати режим "Як би нічого такого не сказати, бо не дай Боже керівник АТО ви….бе", і почати говорити так, щоб люди стали цінувати Збройні Сили України, а не плакати над ними", - резюмував він.

В коментарях люди переважно погоджувалися, та писали, що хотіли б більше дізнаватися про обставини, в яких все відбувалося, про втрати в бойовиків і наші перемоги.

З прес-центру Мартіну на це оперативно відповіли, що не можуть доповідати широкому загалу про "отвєтку", бо тоді може виникнути враження, ніби українська сторона не дотримується Мінських угод.

"А ви хочете в офіційній хроніці прочитати, що ми застосовуємо танки, міномети та інше? ЗСУ дотримуються перемир'я, рішення про яке взяло військово-політичне керівництво. Так, ми відповідаємо ... і часто зухвало ... але наразі завдання зберегти мир ... буде команда - почнемо наступати і відразу розповімо про успіхи ... а зараз, всім хто на "великій землі" варто задуматися, що ціна київського миру сплачується під Красногорівкою ... сьогодні", - написав один з речників АТО Анатолій Стельмах.

Насправді ж, необов'язково писати, з якого танку в який бліндаж поцілили, застосували ми артилерію чи ні. Вистачало б інформації про те, скільки бойовиків вбито і поранено (ну, хоча б орієнтовно) за добу, скільки знищено/захоплено їхніх сил і засобів. На цьому наголошують військові.

За Мартіном тему підхопив співзасновник "Польової пошти", військовий письменник Олександр Сурков. Він зазначив, що крім того, що в наших зведеннях зовсім нема перемоги, так ще й геть нічого не зрозуміло про те, як все відбувалося. А сухий нейтральний тон повідомлень про втрати, без хоча б мінімального пояснення обставин і причин привчає людей до безликих цифр, робить байдужими до військових втрат.

"Вчора був серйозний бій, який описали в гірших традиціях навіть не сталінської, а брежнєвської епохи. Особисто я взагалі нічого не зрозумів, що там сталося, крім відносно великих на загальному тлі втрат. Пропагандисти в погонах! Хрін з ним, ви можете не вміти вибудовувати драматургію військового репортажу і не володіти словом, цьому потрібно вчитися, згоден, а ви вчитися не хочете. Але дайте базові факти, щоб не потрібно було шукати по сепарським ресурсам і обривати телефон, збираючи крихти подробиць у хлопців на фронті, які не бачать загальної картини і яким не до того ... І не потрібно прикривати свою професійну неспроможність "секретністю"! Чи не розповісте ви - розкажуть вороги. Але вже в своїй інтерпретації …"

Сурков зазначив, що хотів би бачити в повідомленнях: "Точно де і хто. Якими силами і з якою метою було завдано удару. Що був за бій - артилерійська дуель, танкова атака, вилазка ДРГ, тощо. Хоча б контурно - як все це проходило хронологічно. Дії штабів, командирів, підрозділів. Оцінка втрат ворога, оцінка причин наших втрат. Аж до того "не нарили бліндажів, забили на броники"...

Письменник зголосився навіть провести тренінг для речників АТО і навчити їх писати так, щоб зведення давали зрозумілу і корисну інформацію.

Ну а поки громадськості доводиться дізнаватися про перемоги від військових волонтерів та журналістів, котрі дістають інсайди.

Журналісти і волонтери перебрали на себе тяжкий обов'язок повідомляти, хто саме загинув, розповідати, ким були ці хлопці за життя.

Хоча і тут є "зворотній бік", коли подається не перевірена чи перебільшена інформація, а матір дізнається про загибель сина з новин. Про це кажуть і самі атошні прес-офіцери. Їм у відповідь нарікають, мовляв, якби ви самі все розповідали по людськи, не доводилося б займатися цим журналістам і волонтерам. Адже далеко не всі це роблять заради репостів і лайків. Розповідати про перемоги і вбитих – це частина поваги до української армії.

Чому поки що атошним прес-офіцерам покращити зведення не вдається, в інтерв'ю Depo.ua розповів Олексій Бобовніков – він виконував обов'язки прес-офіцера 12-го ОМПБ "Київ" протягом майже усього часу існування батальйону як самостійної військової одиниці.

Він погоджується з тим, що завдання військових прес-служб "розвернути армію обличчям до суспільства", інформувати громадськість, щоб місце реальних фактів не займали чутки. Тим паче, що пропаганда супротивника працює дуже активно і журналісти не завжди її перевіряють. В той же час, наголошує Бобовніков, прес-офіцер має добре розуміти межу між необхідністю висвітлення інформації та потенційною шкодою від висвітлення певних фактів. Не можна допускати витоків службової інформації, яка може поставити під загрозу життя військових.

На думку прес-офіцера, зведення в АТО тепер є такими, бо раніше в українських військових не було досвіду з висвітлення таких подій. Армія цьому тільки вчиться, і дійсно прес-офіцери прагнуть не сказати зайвого, щоб не зашкодити. Це стосується, наприклад, даних про відповідь ЗСУ на обстріли.

"Ми не порушуємо умови Мінських домовленостей. І не даємо ворогові навіть інформаційного приводу для перекручування фактів. "Отвєтка" – це наслідок обстрілу російськими окупаційними підрозділами наших позицій, а не навпаки", - наголошує Бобровніков і резюмує. - Офіційна інформація може бути сухою, не цікавою, не супер-оперативною, але вона завжди точна та перевірена.

До речі, сьогоднішнє зведення вже більш детальне.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme