Облави біля клубів: Чому Міноборони не втомлюється вперто пробивати головою дно

Четвертий рік війни, а військові досі займаються клоунадою з відловом призовників на вулицях

Облави біля клубів: Чому Міноборони не в…

В ніч на 4 листопада близько 20 військових і кілька поліцейських заблокували популярний серед молоді провулок Крива Липа у Львові, де розташовано багато розважальних закладів, і почали перевірку документів. Як повідомляють очевидці, студентів, які пред'являли студентські квитки денної форми навчання, відпускали. Зупиняли саме хлопців призовного віку.

Очевидець інциденту Софія Галан у "Фейсбуці"розповіла, що військові та поліція, за її словами, були у бронежилетах і з масками на обличчях.

"На виході з Кривої Липи стояло 5-7 військових, казали, що це в них якась операція, перевіряли студентів, питали, чи вчаться на денній формі. Після пред‘явлення студентського відпускали", - повідомила Галан.

За її словами, військові намагалися влаштувати перевірку навіть всередині нічного клубу "Парадокс".

Після того, як ця історія просочилася у ЗМІ, викликавши чималий резонанс, журналісти почали задавати питання військовим, що відбувається.

Керівник Західного регіонального медіацентру Міноборони Олександр Поронюк відповів "Українській правді":"Військові виконують не свої особисті заходи, а заходи, що стосуються нацбезпеки, адже зараз відбувається призов на службу і багато людей добровільно прийшли і виконують свій обов'язок, а іншим треба дати для цього стимул. Тому, щоб вчасно провести заходи, організовуються такі заходи для вручення повісток. Законодавством це не дуже врегульовано, але можу сказати, що нікому наручники не одягали".

Речниця Нацполіції Львівщини Світлана Добровольська заявила, що поліція в "операції" участі не брала.

Між іншим, це вжене перша така історія за останні тижні. Наприкінці жовтня поліція влаштувала облаву в київському клубі Jugendhab. Безперечно, там знайшли наркотики і в принципі, якби не певні жорсткі методи поліцейських, можна було б говорити, що все по ділу. Втім, за словами юриста і брата політика Мустафи Найема - Масі Найема - багатьох затриманих саджали в автобуси і везли у військкомат, у якому тримали ледь не всю ніч. Студентів - відпускали, а інших змушували пройти медогляд, отримати повістку. Масі Найем рекомендував потерпілим звертатися до його юридичної фірми і судитися із силовиками через незаконні дії.

Якщо повернутися до львівської історії, то окрім військових, пробивати дно почав і голова Львівської ОДА Синютка.

Він зазначив, що: "необхідно спочатку виконати свій обов'язок і пройти службу в армії, а вже потім розважатись у клубах".

Після чотирьох років війни, такі історії справді виглядають дикістю. Особливо, після харківських і дніпровських облав на вулицях із врученнями повісток у 2015-му році, які викликали чимало питань і критики. Тоді була мобілізація, зараз - звичайний призов людей, які в АТО потраплять лише за власним бажанням...

Що каже Закон

Осінній призов розпочався із жовтня і триватиме до кінця листопада. Призвати до армії хочуть 10 400 хлопців від 20 до 27 років. Їм мають розсилатися повістки за місцем проживання чи місцем роботи (роботодавець має подавати дані про співробітників у військкомат). І з повісткою призовник має йти на медогляд і так далі. Якщо він не має підстав для відстрочки і ухиляється - є ст. 335 ККУ, яка передбачає санкцію у вигляді позбавлення волі на строк до 3 років. Якщо, звісно, буде доведено, що призовник умисно ухилявся від призову. Звичайно, якщо людина не отримує і не підписує повістки, військкомат може або самостійно, або за допомогою поліції (подавати у розшук) розшукувати людину.

Чому дії військових - це рідкісне дно

По-перше, такі облави дискредитують армію. Вони показують, що виконати призов нормальними методами військові не здатні, а це означає, що в одній з найсильніших армій Європи, як любить казати президент Порошенко, служити не сильно хочуть. Чому? А тому, що армія зсередини мало чим змінилася. Є певні успіхи у питаннях харчування, забезпечення, працює Рада реформ. Але кадри - як були в армії ментальні "совки" та паперова бюрократія, так вони і лишилися. Саме тому велика кількість кадрів, які добровільно йшли за мобілізацією, з армії звільнилися. Через це, зокрема, розпочинався призов офіцерів запасу, якими потрібно було закривати вільні штабні вакансії в тилу.

Військові навіть президента дискредитують. Порошенко ще в 2016-му році казав, що армія стає добровільною і контрактною, а тут облави біля нічних клубів.

Втім, ці історії з облавами насправді демонструють, що про якісний відбір мотивованих людей, які мають обирати військову службу заради кар'єри, не йдеться. Виключно - статистика. Виконати план призову, який спускається з Генштабу. Навіть щодо звичайного призову на строкову службу...

По-друге, якщо військові і такі як Синютка вважають, що у нічні клуби ходять виключно мажори, то їм можна порадити спочатку перемогти корупцію. Оскільки, яким чином ці мажори досі не служили? Невже відкупилися? А якщо таки відкупилися, то невже вони не зроблять це знову? Більше того, до нічних клубів ходять навіть демобілізовані бійці, які не тусуються в камуфляжі і не набивають собі на лоба тату з написом "ДАП" чи "ВДВ". З такими облавами військові виглядають повними клоунами навіть щодо ветеранів АТО, яких також можуть ненароком привезти у військкомат.

По-третє, адекватні люди, дивлячись на це все, ніколи не захочуть йти в армію. Якщо після 2014-го року імідж ЗСУ виріс у рази, люди йшли добровільно захищати Батьківщину і вірили у реформи в армії, пишалися тим, що служать у ній, то завдяки таким діям, армія знову ризикує повернутися в 2013-й. Коли призовники асоціювалися з двірниками, які метуть плац. Такі дії немов нагадують про старі часи, коли армія не була гордістю, а лише посміховиськом. Ось завдяки таким ментальним "совкам", що влаштовують облави на призовників у клубах, великі зусилля героїв АТО з часом можуть бути помножені, звичайно, не на нуль - бо вже ніхто не забуде того, що армія зробила в цій війні. Але суттєво імідж зіпсують так точно.

Тому, єдиний вихід із цієї ситуації - намагатися всіляко прискорити трансформацію армії шляхом залучення молодих офіцерів нового покоління у неї. Які змамінять ментальних совків.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme