Реформа, що не подобається Баканову: Чи вдасться Зеленському забрати в СБУ боротьбу з корупцією

Верховна Рада підтримала у повторному першому читанні та за основу проект закону №3196-д щодо удосконалення організаційно-правових засад діяльності Служби безпеки України (СБУ)

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Реформа, що не подобається Баканову: Чи…
Фото: СБУ

За відповідне рішення проголосували 285 народних депутатів. У разі остаточного ухвалення документ може кардинально змінити роботу Служби безпеки України. 

Законопроект подолав непростий шлях. 18 грудня 2020 року його вже виносили у сесійну залу, але тоді нардепи не змогли ухвалити рішення про його розгляд  – вдалося зібрати лише 208 голосів при 226 необхідних, тому законопроект відправили на доопрацювання з подальшим винесенням на повторне перше читання. Сьогодні ж достатня кількість голосів таки знайшлася. Законопроект підтримали 200 "слуг", 19 нардепів з "ОПЗЖ", 22 – з "ЄС", 4 – із "За майбутнє", по 17 – з "Голосу" та "Довіри" та 6 позафракційних. 

Законопроект видається доволі радикальним, адже передбачає кардинальну реформу одного з провідних відомств держави. Можна навіть сказати, створює нову архітектуру Служби безпеки України.

На фундаментальному рівні законодавці зводять діяльність Служби безпеки України до контррозвідки, протидії тероризму, охорони державної таємниці, захисту національної державності та конституційного ладу. Усе інше (боротьба із організованою злочинністю, економічні злочини, корупція тощо) стосуватимуться її винятково крізь призму окреслених напрямків.

Звуження ж підслідності СБУ має позбавити її можливості неправомірного тиску на бізнес шляхом відкриття/закриття справ, і розвантажити відомство для кращого реагування на загрози державній безпеці. У фокусі уваги СБУ мають бути не представники бізнесу, а носії секретної інформації, державні службовці, представники гілок влади, у тому числі, судової – усі ті, хто визначає державну політику, має на неї вплив та становить розвідувальний інтерес для іноземних спецслужб. Тобто, реформована СБУ має кошмарити не бізнес, а чиновників.

Закон про СБУ: Які пропонують нововведення

Якщо зануритись у деталі, то в контексті оборони і державної безпеки законопроект передбачає наступні нововведення:

- Співробітники СБУ, яким будуть присвоєні спеціальні звання, матимуть право на отримання статусу учасників бойових дій та інвалідів війни, а на членів їхніх сімей за відповідних обставин поширюватиметься чинність Закону "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

- Статус учасників бойових дій та інвалідів війни можуть надавати особам, що брали участь у заходах оперативно-службової діяльності СБУ під час бойових дій, захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в АТО/ООС. 

- На ветеранів СБУ будуть також поширюватись положення Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист", а на співробітників СБУ – Закону України "Про поховання та похоронну справу" у контексті компенсації матеріальних витрат на ритуальні послуги та на спорудження надгробків.

- Особи, які будуть призвані чи прийняті на службу співробітниками СБУ і яким будуть присвоєні спеціальні звання, підлягатимуть виключенню з військового обліку.

- Військовослужбовці та співробітники СБУ, яким присвоєні спеціальні звання, мають право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Чому в СБУ ліквідують управління "К" - по боротьбі з корупцією

Але попри те, що цей законопроект суттєво змінює діяльність СБУ у сфері оборони і безпеки, вся увага під час його обговорення прикута саме до антикорупційної складової. Точніше, до її усунення. І саме у цій площині криється найбільше підводних каменів, які можуть зірвати ухвалення цього закону.

Законопроект передбачає повну ліквідацію Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю СБУ – так званого "Управління К". Того самого, яке нерідко звинувачують у здійсненні тиску на бізнес. Натомість СБУ отримає лише повноваження брати участь у виявленні необґрунтованих активів та зборі доказів їх необґрунтованості, і то лише у тому випадку, якщо спосіб набуття таких активів пов'язаний із розвідувально-підривною діяльністю проти України.

Ідея позабирати у силових органів (не тільки в СБУ) розслідування економічних злочинів і передати їх спеціально створеному для цього окремому відомству – не нова. Вона входила до передвиборчих обіцянок президента Зеленського. Також її повністю підтримують західні партнери України, стосунки з якими зараз у Офіса президента відверто непрості, і Зеленському треба чимось компенсувати порушену обіцянку підвищити тарифи на газ та електроенергію.

Власне, голова партії "Слуга народу" Олександр Корнієнко на початку тижня частково це підтвердив.

На порядку денному стоїть законопроект про Бюро економічної безпеки. Це важлива реформа, яка дасть змогу рухатися далі щодо виконання зобов'язань, пов'язаних із співпрацею з нашими міжнародними партнерами, і перенести функції з силових структур у таку спеціальну службу, яка займатиметься аналізом фінансів і вираженням різних думок із цього приводу, підозр і фінансових розслідувань, – сказав він в ефірі телеканалу "Україна 24".

Тому немає нічого дивного, що ці два законопроекти (реформа СБУ і створення Бюро економічної безпеки) проголосували в один день. Власне, законопроект про створення Бюро економічної безпеки нардепи вже ухвалили в цілому

Однак, було б наївно сподіватись, що у самій Службі безпеки України радісно сприймають ідею позбавлення її таких смачних повноважень боротьби з економічними злочинами. Тому в кулуарах Ради шепочуться, що цей законопроект про реформу СБУ вже наштовхнувся на жорстку протидію самої СБУ. І навіть подачка у вигляді засекречення електронних декларацій службовців СБУ, яка окремою нормою прописана в законопроекті, є недостатньою компенсацією за відібрані економічні повноваження.

Свою думку з цього приводу раніше висловив голова спецслужби Іван Баканов. Він вважає, що СБУ потребує повноважень у сфері боротьби з економічними злочинами, оскільки без цього вона не зможе адекватно боротися із тероризмом та наркоторгівлею. При цьому він зазначив, що багато європейських спецслужб мають підрозділи, які здійснюють контроль над сферою економічних злочинів та висловив подив, з якої такої причини цей інструмент повинні втратити в СБУ.

Отож, маємо рідкісний випадок, коли друг дитинства президента Зеленського і голова СБУ Іван Баканов відкрито протирічить позиції президента та його команди.

Як би там не було, а зрозуміло одне: хоча законопроект з другої спроби і пройшов перший етап затвердження, аби його проголосували в цілому, Офісу президента треба буде дуже постаратися. 

Читайте також: Закон про СБУ, Вітренко і референдум: Чому цей тиждень у Раді буде дуже важливим

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"