Нові військові звання: Хто кому тепер підпорядковується в ЗСУ

Україна хоч і дуже повільно, та все ж рухається у напрямку НАТО, у тому числі в законодавчій сфері

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Нові військові звання: Хто кому тепер пі…

Буквально вчора, 4 червня 2020 року, Верховна Рада України схвалила в другому читанні та в цілому проект закону №2247 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо військових звань військовослужбовців.

У пояснювальній записці зазначається, що цей законопроект передбачає приведення військових звань вищого офіцерського складу до стандартів провідних європейських країн та НАТО.

Читайте також: Реформа сержантів: Як ЗСУ наближають до стандартів НАТО.

Depo.ua пропонує разом розібратись у змінах, яких зазнає українська система військових звань і наслідках, до яких ці зміни призведуть.

Ключові зміни у цьому законі стосуються вищого офіцерського складу і передбачають скасування військових звань "генерал-полковник" і "генерал армії України". Натомість запроваджуються нові військові звання: "бригадний генерал" та "генерал" в армії і "командор-адмірал" на флоті.

При цьому не всі нові знання є просто новими назвами попередніх. Так, згідно з законопроектом, звання "генерал-полковник" і "генерал армії України" об'єднуються у одне звання – "генерал", яке, у свою чергу, прирівнюється флотському званню "адмірал".

Набагато цікавіше виглядає ситуація зі званнями "бригадний генерал" і "командор-адмірал". По суті, це зовсім нові військові звання, які є тотожними одне одному в армії і на флоті, і які займуть абсолютно нове місце у військовій ієрархії.

Ці зміни прописані у Статті 8 Дисциплінарного статуту Збройних сил України, яка також зазнала змін і тепер виглядатиме наступним чином:

Командири, посади яких у цьому Статуті не визначені, користуються дисциплінарною владою стосовно підлеглих військовослужбовців згідно з військовим званням, передбаченим їх посадою:

а) молодший сержант (старшина 2 статті), сержант (старшина 1 статті) – владою командира відділення;

б) старший сержант (головний старшина) – владою головного сержанта взводу;

в) перший сержант (головний корабельний старшина), штаб-сержант (штаб-старшина), майстер-сержант (майстер-старшина), старший майстер-сержант (старший майстер-старшина), головний майстер-сержант (головний майстер-старшина) – владою головного сержанта роти;

г) молодший лейтенант, лейтенант, старший лейтенант – владою командира взводу (групи);

ґ) капітан (капітан-лейтенант) – владою командира роти (корабля 4 рангу);

д) майор, підполковник (капітан 3 рангу, капітан 2 рангу) – владою командира батальйону (корабля 3 рангу);

е) полковник, бригадний генерал, генерал-майор (капітан 1 рангу, командор-адмірал, контр-адмірал) – владою командира бригади (полку, корабля 1 рангу);

є) генерал-лейтенант (віце-адмірал) – владою командира корпусу;

ж) генерал (адмірал) – владою командувача військ оперативного командування Збройних сил України.

Також зміни торкнулися Статуту внутрішньої служби Збройних сил України, Стаття 32 якого тепер виглядатиме так:

За своїми військовими званнями начальниками є:

- військовослужбовці сержантського і старшинського складу – для військовослужбовців рядового складу однієї з ними військової частини;

- військовослужбовці молодшого офіцерського складу – для військовослужбовців молодшого сержантського і старшинського складу однієї з ними військової частини та військовослужбовців рядового складу;

- майори, капітани 3 рангу, підполковники, капітани 2 рангу – для військовослужбовців рядового, молодшого і старшого сержантського і старшинського складу;

- полковники, капітани 1 рангу, бригадні генерали, командори-адмірали, генерал-майори, контр-адмірали, генерал-лейтенанти, віце-адмірали – для військовослужбовців рядового, сержантського і старшинського складу та молодшого офіцерського складу;

- генерали, адмірали – для військовослужбовців рядового, сержантського і старшинського складу, молодшого та старшого офіцерського складу.

При цьому документ передбачає, що військове звання "генерал армії України", присвоєне до набрання чинності законом, зберігається за військовослужбовцями та особами, звільненими зі служби у запас або у відставку.

У свою чергу військове звання "генерал-полковник", присвоєне до набрання чинності законом, зберігається лише за особами, звільненими зі служби у запас або у відставку, а чинним військовослужбовцям має бути присвоєне звання "генерал".

Не в останню чергу так хотіли врегулювати питання грошового і пенсійного забезпечення військовослужбовців та осіб, звільнених зі служби, яким були присвоєні звання до набрання чинності законом.

Добре все це, чи погано – покаже час. Наразі ж жодної "зради" у цьому законі не проглядається, на відміну від іншого військового законопроекту, який наразі готується до розгляду у Верховній Раді.

Читайте також: Стандарти НАТО чи рекрутчина: Як Зеленський хоче реформувати військову службу.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme