Нові російські танки на Донбасі: До чого готується Путін і чого чекати Україні

Росія продовжує нагнітати ситуацію на окупованій частині українського Донбасу, стягуючи озброєння до лінії розмежування

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Нові російські танки на Донбасі: До чого…
Фото: Cursorinfo

Днями на окупованій території Донецької області українські розвідники виявили скупчення військової бронетехніки бойовиків так званої "ДНР" в містах Горлівка і Моспине.

А у соціальних мережах навіть з'явилося відео, на якому видно колону російських танків. Зняте воно було, як зазначається, 20 березня на вулицях окупованої Горлівки.

Що характерно, обидва населених пункти – і Горлівка, Моспине, – знаходяться поруч з лінією розмежування. Горлівка, крім того що сама є важливим крупним містом на окупованій території (четвертим після Донецька, Луганська і Макіївки), ще й виконує роль своєрідного щита, який захищає Донецьк з півночі. Що стосується Моспиного, то це невелике місто районного значення, розташоване на 12 кілометрів південніше Донецька.

Розвідка стверджує, що техніка бойовиків знаходиться у цих двох містах з першої половини березня цього року. Тобто, її туди пригнали відносно недавно, а передувала цьому ціла низка різних подій.

Насамперед можна згадати, як після наступу на проросійські пропагандистські ресурси в Україні і запровадження санкцій проти кума Путіна Віктора Медведчука, його дружини та політичних соратників, помітно загострилась ситуація у зоні проведення Операції Об'єднаних сил, а саме – біля Горлівки.

Там 20 лютого бойовики "ДНР" обстріляли українські позицій поблизу Південного (селище на околиці Горлівки, по український бік лінії розмежування) зі ствольної артилерії 122-мм калібру, яка за Мінськом мала б бути відведена на 16 км углиб від лінії розмежування. Об'єднані сили відкрили прицільний вогонь у відповідь, за два дні знищивши сумарно близько 20 бойовиків і ще близько 10 відправили у лазарет.

Читайте також: Загострення в ООС: Що сталося під Горлівкою, де було знищено 20 бойовиків

Варто відзначити, що такі дії події стали несподіванкою навіть для українців, які за президента Зеленського звикли чути мантри про "треба просто перестати стріляти". Що вже казати про росіян.

Очевидно, у Москві сполошилися, що Україна ще чого доброго – піде у наступ і досягне у цьому певних локальних успіхів. Тому, мабуть, у Кремлі вирішили діяти.

Ще 9 березня ми писали, що спостерігачі Східної правозахисної групи повідомляли, як через КПП "Ізварине" в нічний час з Росії на окуповану територію заходять колони з військовою технікою, а через КПП "Должанський" і КПП "Малинівка" – колони з дизельним паливом.

Крім цього місцеві жителі писали, що у населених пунктах на тимчасово-окупованій території останнім часом бачать військових з нетиповим для Донбасу акцентом російської мови у новій випрасуваній формі без шевронів та інших розпізнавальних знаків – типових "зелених чоловічків".

Також надходила інформація, що у "Союзі добровольців Донбасу" в лютому відновились вербування добровольців з Росії для участі в бойових діях на території України.

Одночасно з цим в "Л-ДНР" оголосили "весняний обов'язковий призов" і почали повномасштабну роботу полігони, на яких щодня чути вибухи і постріли. Місцеві жителі пишуть, що там проводяться заняття з бойової підготовки з новобранцями, а командирами підрозділів так званої "народної міліції" – з координації в умовах бойових дій.

Читайте також: Попередження від Путіна: Навіщо бойовики "ЛНР" обстріляли окуповану частину Золотого

Все це відбувається на фоні вже неприхованого протистояння по лінії Тристоронньої контактної групи (ТКГ) між радниками українського і російського президентів – Андрія Єрмака і Дмитра Козака.

Зокрема, 10 березня очільник Офісу президента Єрмак заявив, що план мирного врегулювання конфлікту на Донбасі вже готовий і залишилось тільки, щоб його схвалила Росія. У свою чергу представник Росії заявив, що нічого не знає про такий план і 19 березня направив у Київ листа зі своїм планом врегулювання ситуації.

Повний зміст листа Козака наразі невідомий. Оприлюднені лише окремі тези з нього про бажання Росії очолити "Нормандську четвірку" і вимоги до України виконати Мінські угоди в російській їх інтерпретації. Також вже відома реакція Єрмака на цей лист: "За жодних умов не можемо погодитися з пропозиціями, що містяться у листі пана Козака від 19.03.2021".

Читайте також: Банкова грає на підвищення: Чому Єрмак відкинув російські "мирні пропозиції"

Зрозуміло, що стягування Росією бронетехніки зі свого кордону ближче до лінії розмежування між Україною і так званими "Л-ДНР", а також форсована мобілізація живої сили бойовиків безпосередньо пов'язані з політичними процесами, які зараз мають місце між двома країнами.

Разом з тим, незрозуміло – як далеко готовий піти Путін і до чого саме він готується: до оборони стратегічно важливих міст "ДНР" від ймовірного (йому так може здаватися) наступу української армії, чи все ж таки сам готується розгорнути на Донбасі новий наступ своїх бойовиків?

На користь варіанту про оборону свідчить недавня інформація про те, що бойовики посилено мінують село Спартак на західній околиці так званої "столиці ДНР". Те саме, яке лежить між Донецьким аеропортом і власне містом Донецьк і за яке точилися кровопролитні бої у 2014-2015 роках.

Також читаючи так звані "ЗМІ" терористів "Л-ДНР" а також місцеві пабліки у соцмережах не можна не помітити нагнітання панічних настроїв – що на окупованій Донеччині, що на окупованій Луганщині. Складається враження, що люди там справді очікують нових боїв, причому – саме на території, яка зараз окупована.

Хоча не виключено також, що все це – просто брязкання Кремлем зброєю з метою тиску на українську владу, щоб вона погодилась на російський сценарій вирішення конфлікту на Донбасі. Мовляв, якщо Зеленський не піде на поступки, то нова гаряча фаза війни "з'їсть" залишки його рейтингу – адже досягнути перемоги військовим способом він не зможе, бо Росія цього не допустить. І свіжі танки в Горлівці – як доказ серйозності намірів.

Але все це лише версії і припущення, хоч і не безпідставні. У нову повномасштабну війну зараз якось слабо віриться. Хоча, весною 2014-го в неї вірилось ще менше, та все ж вона прийшла.

Читайте також: Загострення на Донбасі і кремлівські "миротворці": Яких кроків чекати від Росії

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme