Небезпека з неба: Що бойовики на Донбасі використовують замість артилерії

Як часто буває – небезпека приходить звідти, звідки її найменше чекають

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Небезпека з неба: Що бойовики на Донбасі…

Depo.ua продовжує відстежувати ситуацію навколо війни на Донбасі. Останнім часом почастішали випадки застосування російськими бойовиками "Л-ДНР" безпілотних літальних апаратів, як засобів ураження українських захисників.

Так 17 листопада бомбою з російського безпілотника було поранено сержанта 46-ї десантно-штурмової бригади біля села Сизе, що поряд із ділянкою розведення військ у Станиці Луганській. При цьому військові зазначають, що росіяни застосували новий вид боєприпасу для скидання з безпілотника.

Характер поранень українського бійця однозначно вказує на повітряний підрив, однак, звертає на себе увагу навіть не це, а "начинка" ворожого боєприпасу.

"Український захисник зазнав близько 50 осколкових уражень по всьому тілу. Під час їхнього видалення з допомогою медичного магнітного інструмента половина осколків не магнітилася. За словами військових медиків, це перший випадок в їхній практиці, коли вражальні елементи від снаряда мають різну структурну основу. Здебільшого їх усі видаляють магнітним інструментом або звичайним способом. Сам поранений боєць розповідає, що це був снаряд, який вибухнув у повітрі на невеликий висоті, після чого дрібні осколки почали вражати особовий склад, який перебував під епіцентром вибуху", – повідомила прес-служба Міністерства оборони.

І це не єдиний подібний випадок за останні дні. 19 листопада на горлівському напрямку українські військові збили ворожий безпілотник з вибухівкою.

"Завдяки злагодженим діям спостерігачів і розрахунками чергових вогневих засобів, ворожий безпілотний літальний апарат був збитий зосередженим вогнем зі стрілецької зброї", – повідомили в штабі ООС.

Спочатку наші бійці прийняли його за розвідувальний дрон, однак при падінні в нежитловий двір безпілотник здетонував, що свідчить про наявність у нього вибухівки, якою ворог намагався вразити наших військових.

Також були зафіксовані подібні випадки наприкінці серпня цього року, коли протягом короткого проміжку часу російсько-окупаційні війська кілька десятків разів атакували позиції українських оборонців на приморській ділянці фронту.

"Їм байдуже на перемир'я. Оскільки артилерія заборонена, окупанти тепер використовують безпілотні літальні апарати та скидають на наші позиції ВОГи. Наразі це сама найстрашніша зброя, адже вона непередбачувана. Безпілотник не завжди можна почути, ще важче побачити", – розповів 23 серпня морський піхотинець з позивним "Док".

Зрештою, ударні БПЛА на Донбасі використовують обидві сторони протистояння. В мережі достатньо відео, на яких боєприпаси скидають не лише на техніку, а й на укріплення з живою силою. Щоправда, це переважно саморобні пристрої на основі цивільних квадрокоптерів.

З більш давніших випадків можна згадати, що за офіційною версією пожежі на складах у Балаклії на Харківщині і в Ічні на Чернігівщині були спричинені атакою диверсійного безпілотника з запалювальною сумішшю.

Читайте також: Місяць після Ічні: Чому спецслужби почали активно ловити дрони.

Таким чином можна стверджувати, що у тій чи іншій мірі майбутнє вже наступило і перехід на спеціалізовані бойові дрони на Донбасі – це вже факт у режимі очікування. Адже ми живемо у час, коли безпілотні літальні апарати (БПЛА), вони ж безпілотники, вони ж дрони активно і успішно використовуються арміями багатьох країн світу. Велика Британія, приміром, взагалі хоче скоротити чисельність своєї армії, переклавши низку функцій на дрони. Росія також активно працює у цьому напрямку. Не так давно російський концерн повітряно-космічної оборони запатентував дрон з прикріпленим карабіном автомата Калашникова. Також влітку цього року в міністерстві оборони РФ заявили, що будуть комплектувати дрони "мініатюрними бомбами", хоча деталі і терміни виконання проекту поки невідомі.

Та що там казати – Україна й сама намагається йти в ногу з часом і 21 жовтня провела фінальні випробування безпілотного авіаційного комплексу Bayraktar TB2, закупленого раніше у Туреччини.

Читайте також: Кілери танків: Що можуть турецькі безпілотники, які закупила Україна.

Крім цього, 22 серпня в "Укроборонпромі" анонсували створення, спільно з турецькою компанією Baykar Defence, першого ударного безпілотного літального апарата нового покоління Akıncı.

Однак, свої дрони – це добре, але, як бачимо з останніх подій, на часі засоби протидії ворожим безпілотникам. Адже поки що наші бійці їх збивають, переважно, наявною у них стрілецькою зброєю. Однак, такий метод має низку недоліків: по-перше, у невеликий за розмірами безпілотник важко влучити, а по-друге, націлити його можливо лише при візуальному контакті, що не завжди вдається.

Панацеєю міг би стати мобільний радіолокаційний комплекс, який за допомогою радіолокаційного спостереження в діапазонах видимого та інфрачервоного випромінювання дозволив би забезпечити цілодобовий контроль території та підступів до об'єктів за будь якої погоди та часу доби. І в України такий комплекс є – це "Харза" виробництва Державного підприємства "Спеціалізована зовнішньоторговельна фірма "Прогрес", що входить до складу ДК "Укроборонпром".

Цей комплекс призначений для забезпечення захисту стратегічних об'єктів від нападу диверсійних груп та безпілотників. Вперше його було продемонстровано ще в жовтні 2018-го року на міжнародній оборонній виставці "Зброя та безпека-2018", як мобільний радіолокаційний комплекс охорони периметру стратегічних об'єктів.

"Харза" забезпечує виявлення рухомих та малорухомих наземних об'єктів на фоні місцевості; малорозмірних літальних апаратів в приземному просторі; визначення координат цілей (азимуту та дальності), ефективної поверхні розсіювання (ЕПР), радіальної швидкості та ширини допплерівського спектру.

Розробник стверджує, що можливості "Харзи" можуть ефективно відстежувати потенційні загрози на відстані, яка дозволяє їх заздалегідь знищити або знешкодити. Зокрема, РЛС комплексу здатна "побачити" маленький безпілотник (з ЕПР 0,01 м2) на відстані 7 км. При цьому "Харза" здатна одночасно стежити в режимі онлайн за 200 цілями.

Читайте також: На захисті арсеналів: Як нові українські радари "Харза" воюватимуть з безпілотниками.

Щоправда, наразі нічого невідомо про прийняття "Харзи" чи її аналогів на озброєння. А поміж тим, кількість атак ворожих безпілотників з часом буде лише зростати, тому спеціалізовані засоби протидії – це не розкіш, а питання виживання українських захисників під час окопної війни, яка має місце останніми роками на Донбасі.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme