"Не президент вирішив його залишити": Хомчак розповів, як загинув морпіх Журавель

Командир розвідувального взводу зі складу 35-ї окремої бригади морської піхоти ВМС ЗСУ лейтенант Дмитро Красногрудь та сержант-розвідник Ярослав Журавель, які загинули в липні 2020 року, пішли в розвідку під Зайцевим, не отримавши від свого військового керівництва відповідних розпоряджень та порушивши низку наказів

"Не президент вирішив його залишити": Хо…

Про це заявив головнокомандувач ЗСУ генерал-полковник Руслан Хомчак в інтерв’ю виданню "Обозреватель", передає Depo.ua.

"Почну з того, що всього цього взагалі могло не статися. Була заборона на те, щоб ходити в "сіру зону". Взагалі виходити за свої позиції й лізти туди, де за шість із половиною років усе нашпиговано мінами, де все прострілюється. Цю заборону порушили Красногрудь, Журавель і ще два матроси, які стояли на спостережному посту. Матросам по 20 років і вони зі старшими товаришами полізли, куди заборонено", – сказав Хомчак.

Він зазначив, що причини такого рішення військовослужбовців йому невідомі.

"Є припущення, що вони хотіли провести розвідку, ще щось. Але ми вже не дізнаємося, оскільки їх серед нас уже немає. Але давайте розберемо по порядку.

Четверо перебували на спостережному посту. І ось вони вирішили піти. Ініціаторами були Краснорудь і Журавель. Вони були класними військовими, пройшли війну, все вміли і знали. І ось вони пішли імовірно в розвідку, хоча їм ніхто не давав ніяких розпоряджень. Вони порушили всі накази, які були. Якщо ви хотіли почути, що сталося, – тоді я прямо це говорю", - наголосив Хомчак.

За словами головнокомандувача ЗСУ, командир батальйону не знав про рішення Журавля та Красногрудя.

"Першим йшов командир розвідки Дмитро Красногрудь, за ним – сержант Ярослав Журавель, а потім уже ті два молодих матроси. Після того як підірвався Красногрудь, Журавель сказав матросам, що треба йти, допомогти вже нічим не зможуть. Троє повертаються на свою позицію, доповідають командиру батальйону про подію", – зазначив Хомчак.

Після цього, за його словами, відбулася спроба евакуації тіла загиблого Красногрудя.

"Відправляють безпілотник, а потім із командиром вирішують йти забирати тіло Красногрудя. Далі за встановленим алгоритмом заявляють про ситуацію через СЦКК і ОБСЄ. Коли отримують підтвердження від російсько-окупаційних військ, тоді вже одягають білі каски, бронежилети і йдуть.

Серед них і офіцери СЦКК. Першим – Журавель, за ним офіцер-сапер морської піхоти (на випадок, якщо потрібно розмінувати тіло, оскільки ворог часто таке робить), потім інші. Доходять до зони видимості тіла Красногрудя і в цей момент із кущів лунає черга. Журавель падає. Група вся повертається", – сказав головнокомандувач ЗСУ.

Хомчак заявив, що члени групи евакуації тоді заявили про смерть Журавля.

"Їм ставлять запитання – де Журавель? Вони відповідають, що він – 200-й, а повернулися, щоб всю групу не підставити під удар. Чому лейтенант, який був командиром другої групи (вони йшли ще разом з Журавлем), ухвалив рішення залишити там воїна? Я не знаю. У межах кримінального провадження зараз йде розслідування.

Рішення ухвалює той, хто відповідає за ту територію й ту операцію. Так в армії є і так повинно бути, ви ж розумієте мене. І якщо хтось із "диванних воїнів" думає, що це президент вирішив "залишити" військовослужбовця – це не так.

Загалом, командир відправляє безпілотник. Бачать, що розвідник живий, надає собі медичну допомогу після поранення. Формують нову групу, щоб евакуювати Журавля", – розповів Хомчак.

За його словами, до цієї групи увійшли: лейтенант, який ходив ще із Журавлем, коли той був поранений, і ті самі два матроси – всі вони пішли втретє.

"Ця група розминулася на якихось метрів 50 із місцем, де Журавель потрапив раніше в зону видимості, де ми його втратили й де підірвався бойовий медик Микола Ільїн ("Естонець"). Де отримав поранення лейтенант – командир групи. Два бійці, які їх прикривали, встигли відійти. Тож що, хіба можна сказати, що Журавля не рятували? Давайте чесно", – зазначив Хомчак.

Він наголосив, що Журавель зник з поля зору, і якби бачили, де він точно перебуває, то пішла б ще одна група.

"Але знаючи, що балка мінувалася і нами, і противником протягом декількох років – не можна було відправляти людей на вірну смерть. Так, рішення ухвалював командир батальйону, який вже втратив Красногрудя, Журавля та Іліна "Естонця". І він повинен був в нікуди відправляти чергову групу? Його можна зрозуміти?" – наголосив Хомчак.

Головнокомандувач ЗСУ ще раз наголосив, що "якби Красногрудь і Журавель не пішли, всього цього би не сталося".

"Все почалося з їхнього порушення. Це синдром військових. Таке буває на війні... Я це знаю. Але оскільки і Дмитро, і Ярослав гідно пройшли всю війну, були дійсно хоробрими і відважними – президент нагородив їх посмертно. І я ні на грам не звинувачую командира батальйону, який більше нікого туди не відправив. Тому що воїни гинули б і далі, а як командиру потім із цим жити?" – сказав Хомчак. Він додав, що повна картина події буде встановлена після завершення розслідування.

Нагадаємо, у жовтні минулого року стало відомо, що батько загиблого на Донбасі розвідника Журавля позивається проти Зеленського. У грудні 2020 року Печерський районний суд міста Києва задовольнив скаргу і зобов'язав Державне бюро розслідувань (ДБР) розпочати провадження про вчинення президентом Володимиром Зеленським дій, унаслідок яких бійця не вдалося врятувати. 

Довідка: Ярослав Журавель був убитий під час спроби евакуації тіла загиблого розвідника поблизу Зайцевого 13 липня.

Тоді група евакуації потрапила у засідку збройних формувань Росії. За домовленостями із окупантами, боєць був вдягнений у білий шолом та бронежилет. Однак російські збройні формування не дотримались домовленостей й розстріляли евакуаційну групу. 

Внаслідок ворожого вогню загинув військовий медик, один військовослужбовець зазнав поранень, ще один – бойового травмування. Тіла загиблих і поранений військовослужбовець залишилися на місці обстрілу.

Було розпочато переговори з СММ ОБСЄ про їхню евакуацію. 15 липня тіло військовослужбовця, який загинув 13 липня біля Зайцевого, було повернуто з тимчасово окупованої території.

Прокуратура Донецької області почала досудове розслідування за фактом порушення законів і звичаїв війни, поєднаного з умисним убивством представниками не передбачених законом збройних формувань РФ.

Згодом батько загиблого в зоні ООС Ярослава Журавля записав відеозвернення, у якому розповів про брехню влади та керівництва ЗСУ.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme