М'ясорубки, черевики і ремонт. На що і скільки грошей витрачає Міноборони

Аналіз діяльності Міноборони завдяки сервісу ProZorro дав досить цікаві результати

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
М'ясорубки, черевики і ремонт. На щ…

Depo.ua регулярно приділяє увагу питанню матеріального забезпечення української армії, її фінансуванню та реформам, які там відбуваються. Цього разу ми вирішили проаналізувати діяльність Міноборони на ринку тендерних закупівель ProZorro.

Але для початку давайте пригадаємо, якими саме ресурсами володіє Міноборони у цьому році. Отож, війна на Сході докорінно змінила підхід до формування оборонного бюджету нашої країни, тому, як і минуло року, фінансування безпеки й оборони на 2017 рік закладено в межах рекордних 5% ВВП. Тепер це 129,3 млрд гривень, що на 14,5 млрд. більше від минулорічного показника.

Однак, безпосередньо Міністерство оборони, як розпорядник коштів ЗСУ, отримає з них лише 64,466 млрд грн (2,49% від ВВП), що на 8,4 млрд, або на 15% більше, ніж було в бюджеті 2016 року.

Найбільшим же пунктом видатків є забезпечення діяльності ЗСУ та підготовка військ – майже 52 млрд. грн. Сюди входить зокрема зарплата військовослужбовців, яка становить близько половини армійського кошторису (контрактна армія має й іншу сторону медалі).

На розвиток озброєння та військової техніки ЗСУ передбачено 6,3 млрд грн (10%). На підготовку військових фахівців – 2,1 млрд грн. На медичне лікування, реабілітацію та санаторне забезпечення особового складу ЗСУ, ветеранів військової служби та членів їх сімей і ветеранів війни – майже 2 млрд грн. На будівництво (придбання) житла для військовослужбовців – 751 млн грн. На керівництво та військове управління Збройними силами України – 384,5 млн грн. Крім цього на утилізацію боєприпасів, рідинних компонентів ракетного палива, озброєння, військової техніки та іншого військового майна, забезпечення живучості та вибухопожежобезпеки арсеналів, баз і складів ЗСУ закладено трохи більше 140 млн грн.

Видатки для Міністерства оборони на реалізацію заходів щодо підвищення обороноздатності і безпеки держави у бюджеті передбачено на рівні 527,9 млн грн.

Отож, згідно сайту ProZorro, Міністерство оборони України у 2017 році оголосило та частково провело вже 286 тендерів. Ось найбільш цікаві з них:

Левова частка їх стосується продовольчого забезпечення та харчування Збройних сил України.

Продукти харчування та сушені продукти різні (1589) (Продуктові набори для особового складу військових частин та військових навчальних закладів Збройних Сил України із застосуванням каталогу продуктів харчування) – 23 тендери на загальну суму 2 774 578 609,85 грн.

Наприклад: Продуктові набори для особового складу військових частин та військових навчальних закладів Збройних Сил України із застосуванням каталогу продуктів харчування.

Обладнання для закладів громадського харчування (3931) (Обладнання для їдалень) – 16 тендерів на загальну суму 18 186 550 грн.

Наприклад: М'ясорубки механічні на 300 кг.

Машини для обробки продуктів харчування, виробництва напоїв та обробки тютюну (4221) (Кухонні печі) – 9 тендерів на загальну суму 12 205 085 грн.

Наприклад: Машини для нарізання продуктів харчування (машини для нарізання сирих та варених овочів (в комплекті з дисками))

Теплообмінники, кондиціонери повітря, холодильне обладнання та фільтрувальні пристрої (4251) (Холодильне та морозильне обладнання) – 6 тендерів на загальну суму 6 381 198 грн.

Наприклад: Холодильне та морозильне обладнання (шафа морозильна об'ємом 700 л).

Електричні побутові прилади (3971) (Електричні плити) – 2 тендери на загальну суму 1 541 155 грн.

Наприклад: Плити електричні 4-х конфорочні з жарочною шафою.

Тут варто відзначити, що це стало можливим завдяки "Реформі системи продовольчого забезпечення та харчування ЗСУ", яку наприкінці минулого року дотиснув таки "Волонтерський десант" на чолі з Діаною Петренею.

Про саму реформу Depo.ua детально розповідав раніше, тому повторюватись немає сенсу. Зазначимо лише, що раніше Міністерство оборони такими речами не займалося і не мало на них впливу, а годували армію фірми-посередники, на яких військові не мали жодних важелів впливу, що призводило до різних "казусів": як то гнилих помідорів у салатах, чи собачих зубів у консервах.

Тепер же Міноборони не лише закуповує все самостійно, від обладнання до продуктів, але й самостійно контролює якість і, у випадку потреби, має право відповідно реагувати. Наразі контролем займається група на чолі з начальником Центру розвитку та супроводження матеріального забезпечення Збройних Сил України підполковником Дмитром Марченком.

Цікаво також виглядає ситуація із обмундируванням (військова форма, взуття, спідня білизна тощо):

Індивідуальне обмундирування – 33 тендери на загальну суму 1 217 367 291,12

Наприклад: Штани вітровологозахисні зимові (вид 1).

Взуття різне, крім спортивного та захисного – 9 тендерів на загальну суму 794 000 000 грн.

Наприклад: Черевики з високими берцями тип В.

Спідня білизна – 10 тендерів на загальну суму 275 699 336 грн.

Наприклад: Шкарпетки зимові (трекінгові) тип 2.

Мішки та пакети (1893) (Рюкзак бойовий індивідуальний, вид 2) – 1 тендер на суму 44 729 600 грн.

Наприклад: Рюкзак бойовий індивідуальний, вид 2.

Крім цього цікавими видаються наступні позиції:

Послуги з ремонту і технічного обслуговування техніки (5053) (Капітальний ремонт інженерної техніки) – 5 тендерів на загальну суму 16 900 000 грн.

Наприклад: Капітальний ремонт інженерної техніки ПЗМ-2.

Деревина (0341) (сировина для рудстійки) – 2 тендери на загальну суму 10 223 600 грн.

Наприклад: Сировина для рудстійки Ø 20-24 см, довжиною 4-6 м.

Послуги, пов'язані з програмним забезпеченням – 4 тендери на загальну суму 16 178 000 грн.

Наприклад: Пакети програмного забезпечення для захисту від вірусів.

Нафта і дистиляти (09130000-9) (Бензин, авіаційний гас) – 9 тендерів на загальну суму 3 456 480 300 грн.

Наприклад: Бензин автомобільний А-80-Євро4-Е5 або еквівалент.

Як бачимо, тендерні закупівлі у розпалі. Хоча, звертає на себе увагу й відсутність певних позицій. Наприклад. У цьому році ще не відбувалось закупівель медичного обладнання, зокрема – джгутів і турнікетів, з якими виник скандал минулого року. Але, з іншого боку, попереду ще більше семи місяців часу.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme