Стримати Путіна: Що чекає на нашу армію цього літа у співпраці з НАТО

Росія вже почала брязкати зброєю поблизу українських кордонів, однак українські Збройні сили цього літа також візьмуть участь у низці багатонаціональних військових навчань НАТО

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Стримати Путіна: Що чекає на нашу армію…

Як відомо, 12 червня 2020 року Україна отримала статус члена Програми розширених можливостей НАТО. Цей крок є надзвичайно важливим на шляху до євроатлантичної інтеграції України і суттєво розширює взаємодію та зміцнює відносини нашої держави з Альянсом, проте Україна вже й так давно та активно співпрацює з НАТО. Найбільш наглядно це проявляється у спільних військових навчаннях, яких протягом року назбирується добрий десяток.

Звісно, пандемія коронавірусу внесла свої корективи, менше з тим, цього літа все одно відбудеться низка запланованих раніше спільних військових заходів. Зокрема, на території України відбудуться троє військових навчань:

  • - Українсько-американське командно-штабне навчання із залученням військ "Sea Breeze-2020".
  • - Багатонаціональне тактичне навчання у рамках JMTG-U.
  • - Українсько-американське командно-штабне навчання із залученням військ "Rapid Trident-2020".
  • - Спільне з НАТО навчання із захисту критичної інфраструктури в Чорноморському регіоні "Coherent Resilience-2020".

Крім цього, поза межами України заплановане багатонаціонального навчання НАТО з питань кібернетичної безпеки "CWIX-2020" (щоправда, через COVID-19 участь у ньому буде дистанційною).

Всього ж у 2020 році на території України заплановано проведення п'яти багатонаціональних навчань, а поза межами України – участь підрозділів ЗСУ в 10 багатонаціональних навчаннях. Але зосередимось на літі, тим більше, що Росія вже почала свої військові навчання у Криму і їй треба чимось протидіяти.

Читайте також: Битва за воду: Чому і як Росія справді може напасти з Криму (КАРТА).

"Sea Breeze-2020"

"Sea Breeze" – це багатонаціональні військові навчання, які проводяться на території України, починаючи з 1997 року, відповідно до Меморандуму про взаєморозуміння і співробітництво в галузі оборонних та військових відносин між Міноборони США і Міноборони України. Співорганізаторами навчань виступають Україна та США, однак дані навчання не проводяться виключно з країнами-членами НАТО – участь в них беруть як члени блоку, так і інші країни.

Метою навчань є покращення співпраці і координації між країнами чорноморського регіону (окрім Росії, яка на цих навчаннях відпрацьовується у якості потенційного ворога), відпрацювання маневрів в морі і на суходолі.

За домовленістю між країнами, Україна надає військову і цивільну інфраструктуру чорноморського узбережжя, а США підтримують навчання фінансово, надають допомогу в техніці та обладнанні.

У навчанні "Sea Breeze-2019" взяли участь понад 3 тисяч військовослужбовців, 24 бойові кораблі, 27 літальних апаратів з 19 країн світу. Однак, через пандемію коронавірусу формат проведення навчань "Sea Breeze-2020" було вирішено змінити.

Зокрема, загальний термін проведення навчання скоротили до 7 діб, а до участі в навчанні залучатимуть тільки кораблі та літаки. Участь підрозділів сухопутного компоненту, водолазного компоненту та розгортання міжнародного штабу навчання в Одесі скасовано.

До речі, для участі у навчанні "Sea Breeze-2020" чотири кораблі протимінної групи НАТО 8 липня увійшли у Чорне море.

На Росії неодноразово висловлювали своє невдоволення навчаннями "Sea Breeze". Зокрема, у 2018 році МЗС Росії навіть офіційно виступив з заявою, у якій назвав проведення українсько-американських військових навчань "Sea Breeze-2018" спробою спровокувати напруженість на Чорному морі.

Читайте також: "Riverine-2018": Для чого Україна з Румунією "москітний флот" тренувала.

JMTG-U

JMTG-U – це регулярна підготовка підрозділів ЗСУ за програмою "Об'єднаної багатонаціональної тренувальної групи – Україна" (власне, JMTG-U), до якої входять військові інструктори Збройних сил США, Канади, Великої Британії, Данії, Литви та Польщі.

Проходять JMTG-U на базі Міжнародного центру миротворчості та безпеки Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного. Головною метою навчань є досягнення взаємосумісності за стандартами НАТО.

Ці навчання беруть свій початок з 2015 року, коли американські десантники у Міжнародному центрі миротворчості та безпеки навчали українських нацгвардійців й воїнів ЗСУ. У 2016 році українських бійців тренували військові інструктори 76-ої піхотної бригади армії США зі штату Каліфорнія, а 2017-го командування штабом місії перебрала бойова група 45-ої піхотної бригади Національної гвардії США (штат Оклахома).

У 2019 році такий курс пройшла 72-а механізована бригада ім. Чорних Запорожців, яка стала першою бригадою у Збройних силах України, що здійснила підготовку JMTG-U на бригадному рівні (до цього підготовка іноземними інструкторами здійснювалась на рівні до батальйону). Того ж року підготовку пройшли й бійці 95-ої окремої десантно-штурмової бригади, а на початку 2020-го - 53-ої окремої механізованої бригади.

"Rapid Trident-2020"

"Rapid Trident" – це міжнародні військові навчання в рамках програми "Партнерство заради миру" за участю військовослужбовців країн НАТО. Метою їх проведення є підготовка до спільних дій у складі багатонаціональних сил під час коаліційних операцій.

Власне, "Rapid Trident" ("Швидкий тризуб") – це найбільші в Україні спільні сухопутні навчання підрозділів ЗСУ та армійських підрозділів іноземних держав, які з 2006-го року традиційно проходять на Яворівському полігоні у Львівській області. Вони є кульмінацією щорічних багатонаціональних навчань, які засвідчують підтримку України з боку іноземних союзників та партнерів.

Читайте також: "Rapid Trident-2018": Українці вчитимуться в НАТО зупиняти ворога на кордоні.

Вперше навчання "Rapid Trident" пройшли у 2006 році, коли президентом України був Віктор Ющенко, міністром оборони – Анатолій Гриценко, а країна вперше у своїй історії заявила про свої євроатлантичні наміри (за часів Кучми декларувалась багатовекторна політика, метою якої було догодити одночасно і НАТО, і Росії).

Що цікаво, колишній президент Віктор Янукович який ще з передвиборчої кампанії не приховував своєї проросійської орієнтації, спільні з НАТО військові навчання "Rapid Trident" прикрити не наважився, хоч і намагався запросити до участі у них Росію.

Варто зазначити, що цьогорічні "Rapid Trident-2020" мали стати наймасштабнішими за останні роки, адже планувалося, що до участі у військових маневрах залучатимуться загалом близько 5 000 військовослужбовців з держав-членів НАТО та країн-партнерів. Однак через COVID-19 наразі доопрацьовується новий, полегшений, формат цих навчань.

"Coherent Resilience-2020"

"Coherent Resilience" ("Непорушна стійкість") – це спільні навчання із захисту критичної інфраструктури в Чорноморському регіоні.

Це другі подібні навчання, перші мали місце у 2017 році, коли українські органи влади разом з представниками НАТО відпрацьовували взаємодію з питань захисту критичної електроенергетичної інфраструктури.

Спочатку планувалося, що навчання "Coherent Resilience-2020" відбудуться 5-9 жовтня цього року в Одесі, однак, за останньою інформацією, їх мають перенести на літо.

На навчаннях учасники з України та держав-членів НАТО відпрацьовуватимуть алгоритми дій у кризових ситуаціях, які можуть виникнути в Чорноморському регіоні. Мета – злагоджено, вчасно і грамотно реагувати на кібератаки, напади на порти, захоплення транспортних шляхів та інші загрози.

Загалом у "Coherent Resilience-2020" мали взяти участь понад 200 фахівців. З української сторони – представники понад 20 відомств, серед яких Рада національної безпеки і оборони України (РНБО), Міністерство оборони, Міністерство зовнішніх справ, Міністерство внутрішніх справ та органи системи МВС, Міністерство енергетики та захисту довкілля, Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, Міністерство інфраструктури, Міністерство культури, молоді та спорту та інші. Також долучаться НАК "Нафтогаз України", Інститут стратегічних досліджень.

З боку Альянсу на навчаннях очікувались представники центрів передового досвіду НАТО (зокрема, з енергобезпеки, кібербезпеки та морської безпеки), Представництва НАТО в Україні. Мав долучитися і Європейський центр досвіду з протидії гібридним загрозам.

Однак, знову ж таки, через пандемію формат переглянули.

Очікується, що Україна та НАТО відпрацюють сценарій певної критичної ситуації, яка вимагатиме злагоджених дій. Упродовж навчання органи влади зможуть звірити свої плани, перевірити ефективність реагування та відновлення, вміння вчасно комунікувати між собою та інформувати людей.

Оцінюватиме взаємодію Вища морська школа США. За результатами навчань вони оцінять сильні і слабкі сторони взаємодії, а детальний аналіз і рекомендації нададуть на початку 2021 року.

Читайте також: "Saber Guardian-2019": Чому навчаться українські десантники на найбільших навчаннях НАТО.

Для України всі ці міжнародні військові навчання мають велике значення не лише в контексті синхронізації дій з НАТО і приведення своїх Збройних сил у відповідність до стандартів Альянсу. Це все добре і орієнтовано на перспективу, але є також загрози тут і зараз – зокрема, загроза нападу Росії з Криму. А присутність поблизу українського узбережжя і на території України військ НАТО допоможе дещо стримати наміри Путіна.

Читайте також: "Trident Juncture-2018": Яких військових навчань НАТО злякався Путін.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme