Москітний флот: Які ракетні корвети Україна може отримати від Польщі

Україна шукає різні шляхи посилення свого флоту, у тому числі шляхом купівлі списаних у тираж кораблів інших держав

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Москітний флот: Які ракетні корвети Укра…
Корвет ORP Metalowiec

Днями стало відомо, що Україна може отримати два польські ракетні корвети проекту 1241, шифру "Молнія". Йдеться про корвети, які у складі Військово-морських сил Польщі мали назви ORP Metalowiec та ORP Rolnik. Depo.ua розбирався, що це за кораблі і навіщо вони потрібні Україні.

 

Що собою представляє клас кораблів проекту 1241 "Молнія"

 

Корвети проекту 1241 "Молнія" (Tarantul class за класифікацією НАТО) – це багатоцільові кораблі прибережної дії: великі ракетні катери, малі протичовнові і прикордонні сторожові кораблі різних модифікацій.

 

У 1970-1980-х роках вони будувалися в СРСР великою серією. Згодом, після розпаду Союзу, у Військово-морських силах України були перекласифіковані в корвети. Як корвети вони класифікуються також у ВМС ряду іноземних держав, де стоять на озброєнні, у тому числі й у Польщі.

 

Кораблі проекту 1241 призначалися для знищення бойових кораблів, транспортів і десантних засобів противника, посилення ППО груп кораблів, транспортів, ракетних катерів, прикриття цих груп від атак легких сил противника. Вони мали завдавати ракетних катерів ударів по противнику, з дистанцій, що перевищують дальність дії його радіотехнічних засобів.

 

Корвети ORP Metalowiec і ORP Rolnik належать до серії 1241Т (експортний варіант – 1241RE) і є першим варіантом ракетних катерів сімейства "Молнія-1", які створювалися під крилаті ракети "Москіт" і "Терміт". Замість традиційних у ті роки дизелів в якості маршових двигунів були використані газові турбіни М-75 потужністю 4000 к.с.

 

 

Корвети 1241RE оснащені двома подвійними ракетними установками P-21 і P-22, по одній з кожного боку. Ці ракети мають дальність ураження 80 км зі швидкістю 1 маха.

 

Крім того, кораблі були оснащені зенітними ракетними установками малої дальності SAM-2M (SA-N-5 Grail), але їх корисність на кораблях є сумнівною через невелику дальність ураження – до 4 км зі швидкістю 1,5 маха.

 

Набагато ефективнішою зенітною зброєю є універсальна морська гармата АК-176М калібру 76,2-мм з дальністю 10-15 км, що здатна вражати військово-морські та повітряні цілі, даючи 130 пострілів на хвилину.

 

Для захисту від протикорабельних ракет на корветі передбачена шестиствольна корабельна 30-мм зенітна автоматична артилерійська установка AK-630M.

 

Читайте також: До НАТО з "секонд-хендом": Що за корабельні гармати купила Україна в Польщі.

 

В цілому ж, корвет цієї серії має довжину 56,9 метрів, ширину 10,2 метра, осадку 3,59 метра і водотоннажність 455 тонн.

 

Двигун дозволяє досягти максимальної швидкості в 43 вузли та автономності плавання 2200 морських миль при економічній швидкості 14 вузлів.

 

Екіпаж складається з 46 осіб і здатний існувати автономно близько 10 днів.

 

До речі, ВМС України мали на озброєнні 4 корвети цього класу, однак два з них ("Кременчук" та "Ужгород") у 2012 році були списані після тривалого простою, а інші два (Придніпров'я" та "Хмельницький") у 2014 році були захоплені росіянами під час окупації Криму.

 

Корвет "Кременчук"

 

Читайте також: Плани Зеленського: Що буде з крейсером-довгобудом "Україна".

 

Що собою представляють ORP Metalowiec та ORP Rolnik

 

Про конкретно ці польські кораблі відомо, що вони були побудовані у 1988-му (ORP Metalowiec) та 1989-му (ORP Rolnik) роках на суднобудівному заводі "Вимпел" в Рибінську (тоді СРСР, зараз – територія Росії) і перебували у складі Військово-морських сил Польщі.

 

3 грудня 2013 року обидва катери були виведені з бойового складу ВМС Польщі і передані Агентству військового майна (Agencja Mienia Wojskowego), а згодом виставлені на продаж за ціною у 800 тисяч злотих (5,4 млн гривень).

 

У січні 2019 року ORP Metalowiec та ORP Rolnik покинули військово-морську базу ВМС Польщі у Ґдині, де перебували весь цей час, та були відбуксовані на судноремонтний завод Stocznia Remontowa Nauta.

 

Відомо також, що за час простою на ORP Metalowiec було виявлено декілька течій, які були закупорені спеціальним гумовим та металевим герметиками. Власне, в такому вигляді вони й мають бути передані Україні.

 

Корвет ORP Rolnik

 

За наявною у ЗМІ інформацією, для оцінки доцільності придбання польських корветів Міністерством оборони України, представники Військово-морських сил ЗСУ попередньо оглянули запропоновані кораблі.

 

І хоч про умови передачі кораблів нічого не відомо, беруть сумніви у доцільності цієї операції взагалі. Адже ORP Metalowiec та ORP Rolnik мало того, що морально і технічно застаріли, так ще й, судячи з усього, перебувають у жахливому стані.

 

Зрештою, з подібним успіхом можна було б реанімувати списані у 2012 році ракетні корвети "Кременчук" та "Ужгород" того ж класу.

 

Читайте також: Москітний флот: Які патрульні катери Україна може придбати у Франції.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme